O έλληνας επιθετικός έφρασε τα 50 γκολ με τη φανέλα της ολλανδικής ομάδας X: Actu Foot Stats Twitter

Διεθνή

Tεσσάρα η Άλκμααρ με πρωταγωνιστή το Παυλίδη

10.03.24 | 15:37

Η Αλκμάαρ κέρδισε εύκολα με 4-0 της Εξέλσιορ, για την 25η αγωνιστική της Eredivisie, με τον Βαγγέλη Παυλίδη να αποτελεί για ακόμη έναν αγώνα τον πρωταγωνιστή.

Οι παίκτες του Μάρτενς έκαναν ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο σκοράροντας 3 γκολ, έχοντας άλλα 2 που το VAR δεν τα μέτρησε, ως οφσάιντ κι ένα δοκάρι με τον Ντάντας. Ανάμεσα στους σκόρερ βρέθηκε και ο συνήθης ύποπτος Βαγγέλης Παυλίδης.

Το δεύτερο γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε από τα πόδια του Έλληνα επιθετικού, ο οποίος με προβολή σε πάσα του Σουγκαβάρα, πέτυχε ένα πολύ δύσκολο γκολ στο 15 για το 2-0, το 21ο δικό του στο πρωτάθλημα. Ο επιθετικός της Αλκμάαρ με το τέρμα του έγινε ο έκτος παίκτης του συλλόγου που φτάνει τα 50 γκολ σε επίπεδο πρωταθλήματος και ο τρίτος τον 21ο αιώνα μετά τους Κένεθ Πέρεζ και τον Μουνίρ Ελ Χαμντάουι.

Αξίζει να σημειωθεί ότι την φετινή αγωνιστική περίοδο ο Παυλίδης μετράει 26 γκολ και τέσσερις ασίστ σε 37 συμμετοχές σε όλες τις διοργανώσεις.