Ο διαιτητής Σπύρος Ζαμπαλάς στο παιχνίδι Παναθηναϊκός - Λαμία Φωτογραφία: Intime

Διαιτησία

Θορυβήθηκαν οι διαιτητές από τον ορισμό του Ζαμπαλά στη Λεωφόρο

20.02.24 | 19:55

Πολλά σχόλια προκάλεσε στους διαιτητικούς κύκλους ο ορισμός του Σπύρου Ζαμπαλά στο παιχνίδι Παναθηναϊκός-Λαμία (2-2).

Οι ρέφερι της Super League είναι οι πρώτοι που ασχολούνται με τους ορισμούς στα παιχνίδια κάθε αγωνιστική. Τους αναλύουν και εντοπίζουν λεπτομέρειες που οι κοινοί θνητοί, οι αμύητοι στον χώρο της διαιτησίας, δεν μπορούν να δουν και φυσικά να γνωρίζουν. Μόλις, λοιπόν, η ΚΕΔ ανακοίνωσε τα ονόματα των ρέφερι για τα ματς της 23ης αγωνιστικής θορυβήθηκαν. Επικράτησε αναστάτωση γιατί χτύπησε το «καμπανάκι».

Μόλις είδαν την επιλογή της Επιτροπής Διαιτησίας για το συγκεκριμένο παιχνίδι, τους φάνηκε περίεργη. Δεν την περίμεναν σε καμία περίπτωση. Υπάρχει σοβαρός λόγος που δεν τους άρεσε ο ορισμός του Ζαμπαλά. Σχετίζεται με τη συμπεριφορά του εν λόγω ρέφερι σε πρόσφατο παιχνίδι των «πράσινων».

Δεν βοήθησε τον Ευαγγέλου στο ματς με τον Ατρόμητο

Στις 31 Ιαναουαρίου ο Ατρόμητος αντιμετώπισε τον Παναθηναϊκό στο Περιστέρι, στην ρεβάνς του κυπελλου των δύο ομάδων. Στο 80 το σκορ ήταν 1-0 υπέρ των πράσινων που δεν είχαν ακόμα προκριθεί γιατί χρειάζονταν και άλλο γκολ. Ο Μπερνάρ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Γιερεμέγεφ κινήθηκε προς την πορεία της μπάλας για να κάνει κεφαλιά. Ο Τσακμάκης με παρατεταμένο τράβηγμα τον εμπόδισε και τον έριξε στον αγωνιστικό χώρο. Ο Ευαγγέλου δεν καταλόγισε πέναλτι. Η φάση ελέγχθηκε από το VAR.

Ποιο παλικάρι ήταν εκεί; Ο Ζαμπαλάς… Ο Παναθηναϊκός εξέδωσε ανακοίνωση διαμαρτυρίας για την φάση. Στο επίκεντρο της κριτικής βρέθηκε ο διαιτητής. Ο Ζαμπαλάς πέρασε απαρατήρητος. Όχι όμως από τους υπόλοιπους διαιτητές.

«Πώς τον έβαλαν ξανά στον Παναθηναϊκό;»

Το monoballa.gr πρέπει να σας ενημερώσει για κάτι πάρα πολύ βασικό που σχετίζεται με τις αποφάσεις των διαιτητών σε όλα τα παιχνίδια. Οι καλύτεροι κριτές και αναλυτές των φάσεων είναι οι ίδιοι οι ρέφερι. Οι πιο αντικειμενικοί, όταν καταλαγιάζει η σκόνη. Τις περισσότερες φορές και στα δικά τους λάθη. Γνωρίζουν τα πάντα. Τον τρόπο σκέψης και τα αγωνιστικά χαρακτηριστικά κάθε συναδέλφου τους. Την ψυχολογία του και άλλα σημαντικά που δεν μπορούν να αναλυθούν στην παρούσα φάση.

Επιστρέφουμε στην φάση του Περιστερίου. Οι ρέφερι λοιπόν θεωρούν ότι έγινε πέναλτι υπέρ του Παναθηναϊκού στην συγκεκριμένη περίπτωση. Το πιο σημαντικό όμως είναι άλλο. Δεν τους έκανε τόσο εντύπωση η απόφαση του Ευαγγέλου να μην δείξει την άσπρη βούλα. Γιατί κάθε διαιτητής μπορεί να κάνει λάθος στην πιο «εύκολη» φάση όταν βρίσκεται στον αγωνιστικό χώρο. Οι σφυγμοί του και η κούραση, ιδιαίτερα στο 80ο λεπτό του αγώνα, βρίσκονται σε υψηλά επίπεδα. Στο VAR όμως δεν ισχύουν αυτά. Τους προκάλεσε αρνητική εντύπωση η αντίδραση του Ζαμπαλά στο δωμάτιο ελέγχου των φάσεων.

Για παράδειγμα εκφράστηκαν, μεταξύ άλλων και κυκλοφόρησαν σε συζητήσεις οι εξής απορίες: «Γιατί δεν βοήθησε τον Ευαγγέλου; Γιατί τον άφησε να εκτεθεί;» Ήταν επομένως λογικό να ταρακουνηθούν όταν είδαν τον ορισμό του Ζαμπαλά στο παιχνίδι Παναθηναϊκός-Λαμία. Πήραν φωτιά τα τηλέφωνα. «Πως τον έβαλαν ξανά στον Παναθηναϊκό, μετά από αυτό που έγινε στο κύπελλο με τον Ατρόμητο;» ήταν ένα χαρακτηριστικό σχόλιο που έγινε από τα πολλά.

Ήταν προετοιμασμένοι οι διαιτητές

Οι διαιτητές σιχαίνονται τις ανακοινώσεις διαμαρτυρίας των ομάδων. Δεν θέλουν να βγαίνουν για κανέναν ρέφερι γιατί δημιουργείται αρνητικό κλίμα και έχει αντίκτυπο σε όλους. Όταν μάλιστα η ομάδα μπορεί να «πιαστεί» από λάθος απόφαση σε φάση τότε η κατάσταση είναι πιο σοβαρή. Δεν «στράβωσαν» μετά το ματς του κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό, ούτε με τον Ευαγγέλου. Τα… είχαν με τον Ζαμπαλά. Και τους έκανε μεγάλη εντύπωση που μετά από λίγες ημέρες η ΚΕΔ τον όρισε ξανά, αυτή την φορά ως πρώτο διαιτητή, σε παιχνίδι των πράσινων! Ήταν προετοιμασμένοι ότι η κίνηση της ΚΕΔ δεν θα είχε καλή κατάληξη.

Βέβαια, ο Ζαμπαλάς απέφυγε το λάθος στις σημαντικές φάσεις του αγώνα με τη Λαμία. Όμως, τα θαλάσσωσε στο τέλος με τον χρόνο των καθυστερήσεων. Δεν υπάρχει διαιτητής της Super League που να δικαιολογεί ή να μπορεί να εξηγήσει τα 5 λεπτά που αποφάσισε να κρατήσει ο Ζαμπαλάς στο δεύτερο ημίχρονο. Ήταν λίγα. Ιδιαίτερα μετά από όσα προηγήθηκαν στο Περιστέρι.

Πρόβλημα είχε με τον Ζαμπαλά ο Παναθηναϊκός στο ματς κυπέλλου με τον Ατρόμητο. Πρόβλημα είχε μετά στο εντός έδρας του πρωταθλήματος με τη Λαμία. Στο Περιστέρι ο Μλαντένοβιτς σκόραρε στο τέλος. Στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας ο Κώτσιρας έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Λεπτομέρειες που έκαναν τη διαφορά σε αγωνιστικό επίπεδο. Στο διαιτητικό, σύμπτωση που επαναλαμβάνεται, παύει να είναι σύμπτωση. Όταν αυτό συμβαίνει σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα, είναι ανησυχητικό.