UEFA EUROPA CONFERENCE LEAGUE

Τι κάνει η Φιορεντίνα κόντρα στις ελληνικές ομάδες; (vids)

11.05.24 | 11:35

Η Φιορεντίνα αποτελεί το τελευταίο εμπόδιο στο δρόμο του Ολυμπιακού, για την κατάκτηση του Europa Conference League.

Οι «βιόλα» έμειναν όρθιοι, στο «Γιαν Μπρέινταλ» απέναντι στην Κλαμπ Μπριζ και έκλεισαν θέση στο μεγάλο ραντεβού της Νέας Φιλαδέλφειας, στις 29 Μαΐου.

Γράφει ο Μάριος Βλαβιανός

Η αναμέτρηση απέναντι στον Ολυμπιακό, θα είναι η 6η φορά, όπου η ομάδα της Φλωρεντίας θα τεθεί αντιμέτωπη, με ελληνικό σύλλογο, στην ευρωπαίκή της ιστορία.

Η αρχή έγινε στις 29 Νοεμβρίου του 2007, όπου οι «βιόλα» φιλοξενήθηκαν στο ΟΑΚΑ, από την ΑΕΚ, στο πλαίσιο της φάσης των ομίλων του τότε Κυπέλλου UEFA, με τις δυο ομάδες να μένουν στο 1-1.

Η Φιορεντίνα είχε ανοίξε το σκορ στο 30ο λεπτό με τον Οσβάλντο, ωστόσο τρία λεπτά αργότερα, ήρθε η ισοφάριση της Ένωσης με το αυτογκόλ του Μπαρζαρέτι.

Για την ιστορία, η Φιορεντίνα είχε τερματίσει πάνω από την ΑΕΚ στον όμιλο, με τις δυο ομάδες ωστόσο, να παίρνουν την πρόκριση, για την πρώτη νοκ άουτ φάση του θεσμού εκείνη την περίοδο.

Οι επόμενες συναντήσεις της ομάδας της Φλωρεντίας κόντρα σε σύλλογο της χώρας μας, είχαν όλες… ασπρόμαυρο χρώμα, με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει μπροστά του, τους «βιόλα», τέσσερις συνολικά φορές.

Η αρχή έγινε τη σεζόν 2014-2015, για τη φάση των ομίλων του Europa League, με τον «Δικέφαλο του Βορρά» να υποδέχεται στην Τούμπα το συγκρότημα του Βιτσέντζο Μοντέλα, με τους Ιταλούς να φεύγουν με τη νίκη, χάρη στο τέρμα του Βάργκας στο 38’.

Στo παιχνίδι του «Αρτέμιο Φράνκι», η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε μια ανάσα από μια πολύ σημαντική νίκη, καθώς προηγήθηκε με το γκολ του Μάρτενς στο 81’, ωστόσο οι Ιταλοί απάντησαν με τον Πασκουάλ στο 88ο λεπτό.

Σε εκείνο τον όμιλο, η Φιορεντίνα τερμάτισε στην κορυφή του ομίλου με 13 βαθμούς, με τον ΠΑΟΚ να μένει εκτός, καθώς μάζεψε μόλις 7 βαθμούς, βλέποντας τη γαλλική Γκινγκάμπ να τον προσπερνά.

Τα τελευταία ραντεβού των Ιταλών με τους Θεσσαλονικείς, ήταν τη σεζόν 2016-2017, ξανά για τους ομίλους του Europa League. Στην Τούμπα για την 1η αγωνιστική, οι δυο ομάδες έμειναν στο 0-0, ενώ στο παιχνίδι στην Φλωρεντία, ο ΠΑΟΚ πέτυχε μια από τις μεγαλύτερες νίκες, στην ευρωπαϊκή του ιστορία, επικρατώντας σε ένα… παλαβό παιχνίδι με 3-2.

Οι Σάκχοφ και Τζάλμα Κάμπος στο 5’ και στο 26’, έβαλαν μπροστά τον ΠΑΟΚ με 0-2, με τους «βιόλα» να φέρνουν στα ίσια το σκορ, με τους Μπερναρντέσκι (33’) και  Μπαμπακάρ (50’). Ωστόσο, η ομάδα του Βλάνταν Ίβιτς πήρε το τρίποντο με το γκολ του Γκάρι Ροντρίγκες στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Μετά το τέλος των ομίλων, τόσο η Φιορεντίνα, όσο και ο ΠΑΟΚ πήραν την πρόκριση για την επόμενη φάση, με τους «βιόλα» να τερματίζουν στην πρώτη θέση,  με 13 βαθμούς.

Συνολικά λοιπόν, σε πέντε παιχνίδια με ελληνικές ομάδες, η Φιορεντίνα έχει πετύχει μια νίκη, τρία παιχνίδια έχουν λήξει ισόπαλα, ενώ οι «βιόλα» έχουν γνωρίσει μια ήττα.