ΑΕΚ

Το δεύτερο ημίχρονο της ΑΕΚ θύμισε Αντβέρπ

04.04.24 | 20:00

Γράφει: Άκης Γεωργίου

H AEK στη Λεωφόρο δεν κατάφερε να αντεπεξέλθει σε δυο είδη παιχνιδιού. Στο πρώτο ημίχρονο δεν κατάφερε να αντεπεξέλθει στο δικό της στιλ, με το εξαντλητικό πάνω-κάτω και τον φουλ ρυθμό, ενώ στο δεύτερο δεν κατάφερε να αντεπεξέλθει σε ένα στιλ που η αλήθεια είναι ότι δεν το έχει.

Το δεύτερο ημίχρονο θύμισε… Αντβέρπ

Η ΑΕΚ δεν έχει λύσεις όταν ο αντίπαλος αμύνεται μαζικά μέσα στην περιοχή του. Κι αν στα λεγόμενα μικρά ματς, βρίσκει της λύσεις γιατί το επίπεδο των παικτών της διαφέρει από τους παίκτες που αντιμετωπίζουν, όταν μια μεγάλη ομάδα πάρει αυτή -την όχι και τόσο συνηθισμένη- απόφαση να παίξει… ταμπούρι, το επίπεδο δυσκολίας ανεβαίνει. Συνέβη στο ξεκίνημα της σεζόν στα play-off του Champions League κόντρα στην Αντβέρπ, όταν οι Βέλγοι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο και κλείστηκαν στην περιοχή τους, με την «Ένωση» να βγάζει όλο το ματς ως υπερβολικά ακίνδυνη. Κάτι τέτοιο έγινε και στο δεύτερο ημίχρονο της Λεωφόρου, μόνο που αυτή τη φορά ο αντίπαλος έπαιζε με 11.

Μια μικρή «νίκη» και μια μεγάλη ήττα

Η επιλογή του Τερίμ είναι μια απόφαση που αφορά τον Παναθηναϊκό. Ούτως ή άλλως ο σκοπός αγιάζει τα μέσα σε αυτές τις περιπτώσεις και το ζητούμενο είναι η νίκη, ανεξαρτήτως εικόνας. Για την ΑΕΚ του Αλμέιδα -σε γενικότερο επίπεδο- είναι μια μικρή «νίκη» το γεγονός ότι αναγκάζει έναν μεγάλο αντίπαλο όπως ο Παναθηναϊκός να παίζει φουλ παθητική άμυνα μέσα στην έδρα του, είναι όμως μια μεγάλη ήττα ότι δεν κατάφερε να βρει κανέναν τρόπο για να απειλήσει σοβαρά.

Φλύαρη κατοχή, ανούσια υπεροχή

Είναι χαρακτηριστικό ότι η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο έχοντας πολύ εύκολες κατοχές με τον αντίπαλο να την περιμένει έξω από την περιοχή του, έβγαλε τον ίδιο βαθμό απειλής στο δεύτερο ημίχρονο με τον Παναθηναϊκό. 0.49 expected goals έβγαλε η «Ένωση», 0.5 ο Παναθηναϊκός στο διάστημα που έμεινε τελείως πίσω, σχεδόν παρατώντας το μπροστά κομμάτι. Η ΑΕΚ σε αυτό το διάστημα είχε 252/292 πάσες και ο αντίπαλος μόλις 86 επιτυχημένες πάσες, οι τελικές ήταν 6-4 υπέρ της «Ένωσης», η υπεροχή της όμως ήταν ανούσια και ο βαθμός ουσιαστικής απειλής που κατάφερε να βάλει ήταν σχεδόν μηδαμινός.