O Ραζβάν Λουτσέσκου ως προπονητής του ΠΑΟΚ στο Κύπελλο Ελλάδας Φωτογραφία: Intime

ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ: To εκπληκτικό ρεκόρ του Λουτσέσκου κόντρα στον Παναθηναϊκό

14.02.24 | 11:13

Στην έως τώρα καριέρα του, ο Παναθηναϊκός είναι η ομάδα που έχει αντιμετωπίσει περισσότερες φορές ο Ραζβάν Λουτσέσκου.

Συγκεκριμένα, ο Ρουμάνος προπονητής έχει συναντηθεί 26 φορές με τους «πράσινους», τόσο ως προπονητής του ΠΑΟΚ όσο και ως προπονητής της Ξάνθης και της Ραπίντ Βουκουρεστίου, με τον απολογισμό του να είναι αν μη τι άλλο εντυπωσιακός: 15 νίκες, 5 ισοπαλίες και μόλις 6 ήττες, με τέρματα 42-21.

Το ιστορικό «διπλό» στη Λεωφόρο

Σε ό,τι αφορά τις φορές που ο Λουτσέσκου αντιμετώπισε σε «διπλά» παιχνίδια τον Παναθηναϊκό στο Κύπελλο Ελλάδας, εκτός δηλαδή από τον τελικό του 2022 στον οποίο οι «πράσινοι» κέρδισαν το τρόπαιο με σκορ 1-0, αυτές είναι οι δύο.

Η πρώτη, τη σεζόν 2014-15, για τη φάση των «16» της διοργάνωσης, με τον 46χρονο τότε προπονητή να βρίσκεται στον πάγκο της Ξάνθης και στις 21 Ιανουαρίου 2015 να οδηγεί την ομάδα του σε μία πολύτιμη ισοπαλία στα Πηγάδια με σκορ 1-1 (43′ Λουσέρο, 87′ Καρέλης).

Στη ρεβάνς της Λεωφόρου δε, στις 29 Ιανουαρίου 2015, η Ξάνθη έφτασε σε ένα ιστορικό διπλό με σκορ 1-0, χάρη σε γκολ του Βασιλακάκη στο 88ο λεπτό. Απαραίτητη σημείωση, τη συγκεκριμένη σεζόν η Ξάνθη έφτασε μέχρι τον τελικό, στον οποίο ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό με σκορ 3-1 στο Ολυμπιακό Στάδιο, έχοντας μετά τον Παναθηναϊκό αποκλείσει τον ΟΦΗ και τον Ηρακλή.

Αγχώθηκε, αλλά προκρίθηκε

Η δεύτερη φορά που ο Λουτσέσκου βρήκε απέναντί του τον Παναθηναϊκό σε διπλά παιχνίδια στο Κύπελλο Ελλάδας, έλαβε χώρα τη σεζόν 2022-23, για την προημιτελική φάση.
Στις 18 Ιανουαρίου 2023, ο Ρουμάνος προπονητής είδε τον ΠΑΟΚ να κερδίζει τους «πράσινους» στην Τούμπα με σκορ 2-0 (52′ Μπράντον, 72′ Τάισον), ενώ στη ρεβάνς του ΟΑΚΑ, στις 28 Ιανουαρίου 2023 στο «Απόστολος Νικολαϊδης», ο Τσέριν τόνωσε στο 18′ τις ελπίδες του Παναθηναϊκού για ανατροπή και πρόκριση, όμως στο 78′ ο Νέλσον Ολιβέιρα δεν αστόχησε από το σημείο του πέναλτι και «σφράγισε» την πρόκριση του «δικεφάλου».

Τον απέκλεισε μόνο… ο ΠΑΟΚ

Συνολικά στο Κύπελλο Ελλάδας, ο Ράζβαν Λουτσέσκου έχει δώσει το «παρών» σε 19 διπλούς αγώνες. Το ρεκόρ του; Σχεδόν το… απόλυτο, με 18 προκρίσεις και έναν μόνο αποκλεισμό.

Ειδικότερα, ως προπονητής του ΠΑΟΚ, ο Λουτσέσκου μετρά 14 προκρίσεις σε ισάριθμους διπλούς αγώνες, ενώ ως προπονητής της Ξάνθης 4 προκρίσεις και έναν μόλις αποκλεισμό.

Ποια είναι η μοναδική ομάδα που τον απέκλεισε; Ο ΠΑΟΚ τη σεζόν 2017-18 στο πλαίσιο της φάσης των «16», με τον «δικέφαλο» να κερδίζει με 2-1 στα Πηγάδια στο πρώτο παιχνίδι στις 9 Φεβρουαρίου 2017 (52′ Λάζιτς / 20′ Μυστακίδης, 63′ Πρίγιοβιτς) και την Ξάνθη να φτάνει κοντά, στη ρεβάνς της Τούμπας, να οδηγήσει το ζευγάρι στην παράταση, καθώς κέρδισε με 1-0 χάρη σε γκολ του Γιουνές στο 64ο λεπτό.