ΧΑΑΛΑΝΤ Credits: X/mancity

Αγγλία

Τότεναμ – Μάντσεστερ Σίτι 0-2: «Καθάρισε» με ήρωες Χάαλαντ και Ορτέγκα

15.05.24 | 00:08

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Έρλινγκ Χάαλαντ, η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε εκτός έδρας με 2-0 της Τότεναμ σε εξ αναβολής ματς της 34ης αγωνιστικής και ανέβηκε στην πρώτη θέση Premier League.

Πλέον οι «Πολίτες» βρίσκονται στο +2 από την Άρσεναλ και στην τελευταία αγωνιστική θα φιλοξενήσουν τη Γουέστ Χαμ στο «Έτιχαντ».

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα εκτός του Νορβηγού επιθετικού, είχε σε τρομερή μέρα και το αναπληρωματικό τερματοφύλακα Ορτέγκα, ο οποίος αντικατέστησε στο δεύτερο μέρος τον Εντέρσον και «κατέβασε» τα ρολά.

Οι παίκτες της Σίτι κατάφεραν όντες τρομερά κυνικοί κι αποτελεσματικοί στο δεύτερο ημίχρονο να πάρουν μια σπουδαία νίκη.

Μία μαγική συνεργασία των Μπερνάρντο Σίλβα και Ντε Μπρόινε, οδήγησε στην ασίστ προς τον Έρλινγκ Χάαλαντ στο 51′ με τον Νορβηγό να σημειώνει το πιο εύκολο γκολ στη σεζόν με ένα απλό άγγιγμα της μπάλας.

Η Τότεναμ έπαιξε στη συνέχεια όλα τα χαρτιά της, την στιγμή που η Σίτι «έχασε» με τραυματισμό στο 69ο λεπτο τον Έντερσον. Κι εκεί όμως έλαμψε το «άστρο» του Στέφαν Ορτέγα, ο οποίος εξελίχθηκε σε «ήρωα» απ’ το… πουθενά για τους «πολίτες». Δύο φορές ο Κουλοσέφσκι και κυρίως ο Σον στο 86′ έχασαν τρομερές ευκαιρίες για να φέρουν το ματς στα ίσα, με τον Γερμανό γκολκίπερ να κάνει την επέμβαση της… χρονιάς.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, η Σίτι κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ντοκού απ’ τον Πόρο. Ο Χάαλαντ δεν λάθεψε απ’ την άσπρη βούλα, έκανε το τελικό 2-0 σημειώνοντας παράλληλα το 38ο εφετινό τέρμα του σε όλες τις διοργανώσεις.