Φωτογραφία: Intime

Euro 2024

Τουρκία – Γεωργία 3-1: «Κανονιές» νίκης από Μιλντίρ και Γκιουλέρ

18.06.24 | 20:57

Με το… δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Euro 2024, η Τουρκία επικρατώντας με 3-1 της Γεωργίας για τον 6ο όμιλο του θεσμού.

Οι Τούρκοι έφτασαν σε αυτό το αποτέλεσμα χάρη στα εντυπωσιακά γκολ των Μιλντίρ, Γκιουλέρ και το πλασέ του Ακτιούρκογλου, ενώ για την… μαχητική Γεωργία μείωσε ο Μικαουτάτζε.

«Οβίδα» η Τουρκία – Απάντηση για την Γεωργία

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα Τουρκία – Γεωργία για το Euro 2024 ήταν συναρπαστικό, γεμάτο δράση και ανατροπές, καθηλώνοντας τους θεατές. Από την πρώτη στιγμή, οι ομάδες έδειξαν διάθεση για επιθετικό ποδόσφαιρο, δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες και κρατώντας την αγωνία στα ύψη.

Στο 11ο λεπτό, ο Μεκβαμπισβίλι επιχείρησε ένα δυνατό σουτ, το οποίο κόντραρε στον Μπαρντακτσί, έσκασε στον αγωνιστικό χώρο και ο τερματοφύλακας της Τουρκίας αναγκάστηκε να κάνει δύσκολη επέμβαση για να κρατήσει το μηδέν.

Μέχρι το 19ο λεπτό, η Τουρκία είχε τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού, πιέζοντας συνεχώς την άμυνα της Γεωργίας, η οποία περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο.

Η πίεση των Τούρκων απέδωσε καρπούς στο 27ο λεπτό, όταν ο Καντιόγλου ανέβηκε από τα αριστερά και έβγαλε τη σέντρα. Μετά από ασταθή απομάκρυνση, η μπάλα στρώθηκε στον Μιλντίρ, ο οποίος με ένα τρομερό βολέ τίναξε τα δίχτυα του Μαμαρντασβίλι, γράφοντας το 1-0.

Η Γεωργία όμως δεν άργησε να απαντήσει. Στο 33ο λεπτό, ο Κοτσορασβίλι έκανε το γύρισμα και ο αμαρκάριστος Μικαουτάτζε, στην «καρδιά» της άμυνας, με ένα ψύχραιμο σουτ ισοφάρισε, πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ της Γεωργίας σε τελική φάση EURO.

Οι Γεωργιανοί είχαν ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία στο 35ο λεπτό, όταν ο Κακμπετάτζε πήρε κεφαλιά – πάσα και ο τερματοφύλακας της Τουρκίας έκανε άστοχη έξοδο, αλλά ο Μικαουτάτζε δεν κατάφερε να βρει στόχο με το σουτ στην κίνηση.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 1-1, αφήνοντας τους θεατές με αγωνία για τη συνέχεια, καθώς οι δύο ομάδες προσέφεραν θέαμα και συγκινήσεις.

Μαγικό από τον Γκιουλέρ

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Τούρκοι είχαν τον πρώτο λόγο και έδειξαν τη δυναμική τους από το ξεκίνημα.

Στο 46ο λεπτό, ο Μιλντίρ έκανε μια προβολή, αλλά η μπάλα πήγε αδύναμα προς το κέντρο της εστίας και ο Μαμαρντασβίλι μπλόκαρε εύκολα.

Στο 57ο λεπτό, η εκτέλεση φάουλ του Τσαλχάνολγου απέφερε μια επικίνδυνη ευκαιρία για τους Τούρκους, αλλά ο Μαμαρντασβίλι απέκρουσε εντυπωσιακά, ενώ στην αντεπίθεση της Γεωργίας, ο Ακαϊντίν έκοψε με εξαιρετική αμυντική προσπάθεια τον Μικαουτάτζε σε μια φάση ένας με έναν.

Η Τουρκία συνέχισε να πιέζει και στο 62ο λεπτό, ο Κβαρατσχέλια βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή, αλλά η προβολή του έστειλε την μπάλα άουτ.

Το πολυπόθητο γκολ ήρθε τελικά για την Τουρκία στο 68′, όταν ο Αρντά Γιουλερ βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και με ένα τρομερό σουτ από τα 26 μέτρα, νίκησε τον ανήμπορο να αντιδράσει Μαμαρντασβίλι, γράφοντας το 2-1. Ήταν ένα γκολ-ζωγραφιά από τον νεαρό μεσοεπιθετικό, στην πρώτη του εμφάνιση σε μεγάλο τουρνουά με την εθνική ομάδα.

Η Γεωργία προσπάθησε να απαντήσει και στο 75ο λεπτό, ο Κοτσορασβίλι με μια εκπληκτική ντρίμπλα πέρασε τον Ακαϊντίν και εκτέλεσε δυνατά, αλλά η μπάλα σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Η Γεωργία στις καθυστερήσεις πήγε να φέρει το ματς στα ίσια δύο φορές, αρχικά όταν ο Κβαρατσχέλια, μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, έκανε το γύρισμα, αλλά ο Μικαουτάτζε που έκανε το πλασέ, αστόχησε. Ενα λεπτό αργότερα Ζιβζιβάτζε έστειλε τη μπάλα στο κεφάλι του Ακαϊντίν χάνοντας ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία.

Το νικητήριο γκολ της Τουρκίας (3-1) πέτυχε ο Ακτιούρκογλου στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με πλασέ μπροστά σε κενή εστία, καθώς όλη η ομάδα της Γεωργίας βρισκόταν στην επίθεση.

Τουρκία – Γεωργία 3-1

Τουρκία (Βιτσέντσο Μοντέλα): Γκιουνόκ- Μιλντίρ (85′ Τσελίκ), Ακαϊντίν, Μπαρντακτσί, Καντίογλου- Αϊχάν , Κιοκτσιού – Γκιουλέρ, Τσαλχάνογλου, Γιλντίζ (85′ Ακτιούρκογλου)- Γιλμάζ

Γεωργία (Βιλί Σανιόλ): Μαμαρντασβίλι – Κβερκβέλια (85′ Ζιβζιβάτζε), Κάσια, Ντβάλι- Κακαμπάτζε, Κοτσορασβίλι, Μεκβαμπισβίλι, Χακβετάτζε, Τσιταϊσβίλι – Μικαουτάτζε, Κβαρατσχέλια