Φωτογραφία: Intime

Euro 2024

Τουρκία – Πορτογαλία 0-3: Πέρασαν… αέρα στους «16» οι Ίβηρες

22.06.24 | 20:53

Στο χορτάρι του «Signal Iduna Park» για τον 6ο όμιλο του Euro, η Τουρκία και η Πορτογαλία έκλεισαν τη δεύτερη αγωνιστική του ομίλου, με τους Ίβηρες να παίρνουν τη νίκη με 3-0 και παράλληλα το εισιτήριο για τους «16» της διοργάνωσης.

Ο Μπερνάρντο Σίλβα έδωσε το προβάδισμα στους Πορτογάλους στο 21′, ενώ επτά λεπτά αργότερα ο Ακαϊντίν με αυτογκόλ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0. Στο δεύτερο μέρος, ο Φερνάντες στο 56′ έκανε εύκολα το 3-0 μετά από πάσα του Κριστιάνο, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Οι παίκτες του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ μπήκαν δυνατά στο ματς και από τα πρώτα κιόλας λεπτά απείλησαν με σουτ των Κριστιάνο Ρονάλντο και  Μπρούνο Φερνάντες.

Στο 6’ η Τουρκία έφτασε κοντά στο γκολ, με τον Ακτούρκογλου να μη μπορεί να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα από πλεονεκτική θέση.

Άνοιξε το σκορ ο Μπερνάρντο

Μετά από αρκετή ώρα ήρθε ακόμη μία ευκαιρία των Πορτογάλων και συγκεκριμένα στο 21’ όταν Μέντες έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και βρήκε τον Μπερνάρντο Σίλβα, ο οποίος με σουτ άνοιξε το σκορ, κάνοντας το 1-0.

«Γκάφα» του Ακαϊντίν και 2-0

Δεν πέρασε πολύ ώρα για να βρει και δεύτερο γκολ η Πορτογαλία καθώς στο 28’ ο Ακαϊντίν άθελά του έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Ο Μπαγιντίρ βγήκε από την εστία του να μαζέψει τη μπάλα αλλά ο Τούρκος κεντρικός αμυντικός δεν τον είδε, διαμορφώνοντας το σκορ σε 2-0 για τους Ίβηρες.

Στη συνέχεια η ομάδα του Βιτσέντζο Μοντέλα πήρε μέτρα στο γήπεδο και με ένα σουτ του Ακτούρκογλου στο 31’ ανάγκασε τον Κόστα να απομακρύνει δύσκολα με το πόδι.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι Πορτογάλοι έλεγξαν το ρυθμό του παιχνιδιού και κράτησαν το σκορ στο 2-0 υπέρ τους.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους οι Τούρκοι απείλησαν με σουτ του Γιαζίτσι το οποίο μπλόκαρε δύσκολα ο Κόστα.

Ο Κριστιάνο «σέρβιρε» στον Φερνάντες για το 3-0

Στο 56’ ο Ρονάλντο βγήκε σε πλεονεκτική θέση απέναντι στον Μπαγιντίρ, με τον Πορτογάλο σταρ να «σπάει» τη μπάλα στον Φερνάντες και αυτός εύκολα να κάνει το 3-0 και να «κλειδώνει» τη νίκη της ομάδα του.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού οι δύο προπονητές ξεκίνησαν να κάνουν αλλαγές, κάτι που έφερε και τη πτώση του ρυθμού και λιγότερες ευκαιρίες.

Στα τελευταία λεπτά του ματς οι Τούρκοι έψαξαν το γκολ της τιμής αλλά η άμυνα των Πορτογάλων με μπροστάρη τον 41χρονο Πέπε δεν τους το επέτρεψε, με το σκορ να μένει ως το τέλος στο 3-0.

Τουρκία – Πορτογαλία 0-3

Τουρκία (Βιτσέντζο Μοντέλα): Αλτάι, Τσελίκ, Ακαϊντίν ( 76’ Ντεμιράλ), Μπαρντακτσί, Καντιόγλου, Αϊχάν (58’ Γιουκσέκ), Τσαλχάνογλου, Ακγκούν (70’ Γκιουλέρ), Κιοκτσού (46’ Γιαζίτσι), Ακτούρκογλου (58’ Γιλντίζ), Γιλμάζ.

Πορτογαλία (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κόστα, Κανσέλο (68’ Σεμέδο), Πέπε (83′ Αντόνιο Σίλβα), Ντίας, Μέντες, Φερνάντες, Παλίνια (46’ Ρούμπεν Νέβες), Βιτίνια (89′ Νέβες), Μπ. Σίλβα, Ρονάλντο, Λεάο (46’ Νέτο).