Τσεχία – Τουρκία 1-2: Αγχωτική πρόκριση στους «16» για την ομάδα του Μοντέλα

26.06.24 | 23:55

Η Τουρκία αγχώθηκε αλλά κέρδισε στο φινάλε την πολύ μαχητική Τσεχία των δέκα παικτών και προκρίθηκε στους «16» του EURO 2024.

Οι Τούρκοι θα αντιμετωπίσουν τους Αυστριακούς στους “16” της διοργάνωσης. Μεγάλη ένταση στο φινάλε με αποβολή και στον Τσόρι της Τσεχίας…

Με το πόδι «πατημένο στο γκάζι» οι Τσέχοι

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους Τσέχους να θέλουν μόνο την νίκη για να περάσουν στην επόμενη φάση και το δείξαν από την αρχή.

Μόλις στο 2′ η Τσεχία έφτασε πολύ κοντά στο 1-0. Ο Πρόβοντ έπιασε ένα δυνατό σουτ του έξω από τη μεγάλη περιοχή, με τον τερματοφύλακα της Τουρκίας να διώχνει σε κόρνερ, πέφτοντας στην αριστερή του γωνία.

Οι Τσέχοι συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων έχοντας ακόμα μία καλή στιμγή.

Στο 17′ ύστερα από εκτέλεση πλαγίου από τα δεξιά, ο Χράνατς πήρε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, αλλά είδε την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Ο Μπάρακ κρέμασε την Τσεχία

Ο Τσέχος στο 11΄ είχε δεχτεί την πρώτη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα και εννιά λεπτά αργότερα δέχτηκε τη δεύτερη και άφησε την Τσεχία με δέκα παίκτες για τα υπόλοιπα 70 λεπτά του αγώνα.

Πολύ μεγάλο πλήγμα για τους Τσέχους, καθώς έμειναν με παίκτη λιγότερο για το υπόλοιπο ματς, στο οποίο θέλουν μόνο νίκη για να προκριθούν στην επόμενη φάση.

Στην συνέχεια του αγώνα οι Τούρκοι άσκησαν τρομερό πρέσινγκ, με τους Τσέχους να κάνουν αρκετά λάθη και να διώχνουν όπως-όπως, ενώ δεν έλλειψαν οι μονομαχίες, με συνεχή φάουλ εκατέρωθεν.

Ο Γιούρασεκ έχασε τετ α τετ στο φινάλε του ημιχρόνου

Με την συμπλήρωση σαράντα πέντε λεπτών ο Σούτσεκ έκλεψε την μπάλα λίγο κάτω από το κέντρο, με τον Τσέχο να κάνει την κούρσα, να «σπάει» την μπάλα αριστερά μέσα στη μεγάλη περιοχή στον Γιούρασεκ, ο οποίος βγήκε τετ α τετ με τον Γκιουνόκ, αλλά ο Τούρκος τερματοφύλακας απέκρουσε με το στήθος.

Τρομερός τελείωμα από τον Τσαλχάνογλου…με το καλημέρα

Η Τουρκία πίεσε, σε μία φάση διαρκείας, με τον Στάνεκ να διώχνει αρχικά το σουτ του Γιλντίζ από το ύψος του πέναλτι.

Στην εξέλιξη της φάσης, η μπάλα έφτασε στον Τσαλχάνογλου στα αριστερά, ο οποίος με διαγώνιο σουτ με το εξωτερικό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Τραγικό λάθος από τον Γκιουνόκ

Στο 66 λεπτό οι Τσέχοι βρήκα την ισοφάριση. Μετά από την διεκδίκηση της μπάλας του Τσόρι με τον Γκιουνόκ στον αέρα, με την μπάλα να φεύγει από τα χέρια του τερματοφύλακα της Τουρκίας και τον Σούτσεκ να παίρνει το «ριμπάουντ» και με δυνατό σουτ από κοντά να κάνει το 1-1.

Οι Τούρκοι ζήτησαν επιθετικό φάουλ, αλλά το VAR δεν είδε κάτι επιλήψιμο και έτσι το γκολ μετράει.

Οι Τσέχοι, ωστόσο θέλουν την ανατροπή για να προκριθούν.

Γιουκουσλού έφτασε κοντά στο 2-1

Ο Ακτούρκογλου στο 87 λεπτό έστρωσε την μπάλα στον Γιουκουσλού έξω από τη μεγάλη περιοχή, με το σουτ του να φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της Τσεχίας.

Γλυκό φινάλε για τους Τούρκους

Η Τουρκία κλείδωσε την πρόκριση στις καθυστερήσεις. Οι Τούρκοι έτρεξαν στην αντεπίθεση, ο Κοκτσού έδωσε στον Τοσούν, ο οποίος από τα αριστερά της περιοχής, ζύγισε το σουτ του και εκτέλεσε για το 2-1.

Τσεχία – Τουρκία 1-2

Τσεχία: Στάνιεκ, Χόλες, Χράνατς, Κρέτσι, Γιούρασεκ, Τσουφάλ, Προβόντ, Σούτσεκ, Μπαράκ, Σιτίλ, Χλόζεκ

Τουρκία: Γκιουνόκ, Μουλντούρ, Ακαϊντίν, Ντεμιράλ, Καντιόγλου, Γιούκσεκ, Οζκάν, Γκιουλέρ, Τσαλχάνογλου, Γιλντίζ, Γιλμάζ