olympiada ymhttoy

Ποδόσφαιρο Γυναικών

Βασίλισσες Θράκης – Ολυμπιάδα Υμηττού 1-3: H αθηναϊκή ομάδα στα ημιτελικά του Κυπέλλου

24.04.24 | 17:55

Η Ολυμπιάδα Υμηττού προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας καθώς επικράτησε με 3-1 κόντρα στις Βασίλισσες Θράκης, στο γήπεδο του Κουτσού.

Οι γηπεδούχες προηγήθηκαν στο σκορ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι της Κυριαζίδου στο 9′. Οι φιλοξενούμενες με γρήγορη αντίδραση ισοφάρισαν τέσσερα λεπτά αργότερα με τη κεφαλιά της Βερβάτη.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ολυμπιάδα ανέβασε ρυθμούς, πίεσε ψηλά και επέβαλε το δικό της ρυθμό.
Δημιούργησε ευκαιρίες και στο 74′ η Μυλωνά με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1 και την ανατροπή του σκορ.

Στο 75′ η Νταλμέντικο ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 3-1  με απευθείας εκτέλεση φάουλ,
διαμορφώνοντας έτσι το τελικό αποτέλεσμα.

Ο βασικός κορμός της αθηναϊκής ομάδας , όπως και στα προηγούμενα παιχνίδια, ήταν οι παίκτριες της Ολυμπιάδας Β’ που είχαν τη στήριξη 5 παικτριών της γυναικείας ομάδας.