Φωτογραφία: Intime

Euro 2024

Βέλγιο – Ρουμανία 2-0: Νίκη για τους «κόκκινους διαβόλους» – «Φωτιά» ο πέμπτος όμιλος

22.06.24 | 23:51

Σε ένα εξαιρετικό ματς, το Βέλγιο κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στην Ρουμανία με 2-0 για τη δεύτερη αγωνιστική του 5ου ομίλου του Euro, αφήνοντας πλέον τα πάντα «ανοιχτά» για τη πρόκριση στους «16» καθώς και οι τέσσερις ομάδες είναι ισόβαθμες.

Μόλις στο 2’ ο Τίλεμανς άνοιξε το σκορ μετά από ασίστ του Λουκάκου, ενώ το 2-0 έκανε ο Ντε Μπρόινε στο 80′ μετά από ασίστ του τερματοφύλακα Καστέλς.

Γκολ με το… καλησπέρα για τους Βέλγους

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Ντομένικο Τεντέσκο καθώς μόλις στο 2’ ο Γιούρι Τίλεμανς έβαλε μπροστά στο σκορ τους Βέλγους με μακρινό σουτ μετά από πάσα του Λουκάκου και κλέψιμο του σκόρερ νωρίτερα.

Μόλις τρία λεπτά αργότερα η Ρουμανία «άγγιξε» την ισοφάριση, με τον Καστέλς να κάνει μια τρομερή επέμβαση στη κεφαλιά του Ντραγκούσιν από κοντινή απόσταση.

Ο αγώνας είχε τρομερό ρυθμό από την αρχή, βοήθησε σε αυτό και το γκολ, με τις φάσεις να διαδέχονται η μία την άλλη στα πρώτα λεπτά.

Στο 14’ ο Λουκάκου λίγο έλειψε να κάνει το 2-0, με τον Μπάνκου να βάζει την κόντρα στο σουτ του και να στέλνει τη μπάλα κόρνερ.

Λίγα λεπτά αργότερα οι Βέλγοι είχαν ακόμη μία ευκαιρία, αναγκάζοντας τον Νίτα σε μια απίστευτη επέμβαση απέναντι στον Λουκεμπάκιο. Ο Βέλγος εξτρέμ έκανε σουτ με το αριστερό του πόδι και ο Ρουμάνος γκολκίπερ εκτινάχθηκε, στέλνοντας τη μπάλα σε κόρνερ.

Στη συνέχεια του ματς, οι Βέλγοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και κάποιες καλές στιγμές με τον Ντοκού, με τους Ρουμάνους να μην μπορούν να αντιδράσουν.

Εν τέλει το ημίχρονο έληξε με το σκορ να παραμένει στο 1-0 από το 2ο λεπτό, χάρη στο γκολ του Τίλεμανς.

Οι Ρουμάνοι μπήκαν στο δεύτερο μέρος δημιουργώντας δυο ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά, με τα σουτ των Μαν και Μιχάιλα να σταματάνε στον Καστέλς το πρώτο και να φεύγει άουτ το δεύτερο.

Ακόμη ένα ακυρωθέν γκολ για τον Λουκάκου

Οι Βέλγοι βγήκαν στην επίθεση στο επόμενο διάστημα του ματς και με πρωταγωνιστή τον Ντε Μπρόινε δημιούργησαν πολλές καλές ευκαιρίες, όπως το γκολ του Λουκάκου στο 64’ το οποίο όμως ακυρώθηκε καθώς ο ψηλόσωμος στράικερ ήταν σε θέση οφσάιντ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα οι Ρουμάνοι έφτασαν πολύ κοντά στην ισοφάριση με τον Ντένις Μαν να μη μπορεί να νικήσει τον Καστέλς στο τετ-α-τετ.

Ασίστ από τον… Καστέλς για το 2-0 του Ντε Μπρόινε

Πάνω στη συμπλήρωση των 80 λεπτών ο Καστέλς έκανε ένα γέμισμα το οποίο πέρασε όλους του παίκτες της Ρουμανίας, με αποτέλεσμα να φτάνει στον ΝτεΜπρόινε και αυτός να κάνει το 2-0 στο τετ-α-τετ κόντρα στον Νίτα.

Στα τελευταία λεπτά οι Βέλγοι είχαν ακόμη κάποιες καλές ευκαιρίες με τον Λουκάκου και τον Ντε Μπρόινε να κάνουν το 3-0 αλλά δεν τα κατάφεραν.

Βέλγιο – Ρουμανία 2-0

Βέλγιο (Ντομένικο Τεντέσκο): Καστέλς, Καστάνιε, Φάες, Βερτόνχεν, Ντοκού (72’ Καράσκο), Τίλεμανς (72’ Μανγκαλά), Ονάνα, Τεάτε (77’ Ντεμπάστ), Ντε Μπρόινε, Λουκεμπάκιο (56’ Τροσάρ), Λουκάκου.

Ρουμανία (Εντουάρντ Ιορντανέσκου): Νίτσα, Ράτσιου (90′ Σορέσκου), Ντράγκουσιν, Μπούρτσα, Μπάντσου, Μ. Μαρίν (68’ Ολάρου), Μαν, Ρ. Μαρίν, Στάντσιου, Μιχάιλα (68’ Χάτζι), Ντράγκους (81′ Άλιμπεκ).