Βλέπει την ΑΕΚ και… τρελαίνεται ο Σαμάτα!

30.04.24 | 11:00

Δεν χρειάζεται να είναι κάποιος… ποδοσφαιρικός αναλυτής για να καταλήξει στο συμπέρασμα πως ο Αλί Σαμάτα δεν ανταποκρίνεται στις προσδοκίες του ΠΑΟΚ και στις υψηλές απολαβές που προβλέπει το συμβόλαιό που υπέγραψε το περασμένο καλοκαίρι, διάρκειας 2+1.

Ωστόσο, ο Τανζανός επιθετικός έχει παίξει κομβικό ρόλο στους 4 βαθμούς που πήραν οι «ασπρόμαυροι» από την ΑΕΚ μέσα στον Απρίλιο.

Mε τρία γκολ από το ξεκίνημα της χρονιάς, το τελευταίο στις 12 Νοεμβρίου, στην εντός έδρας νίκη επί του Παναιτωλικού με σκορ 2-1, ο Αλί Σαμάτα δεν είναι ακριβώς και ο… αγαπημένος ποδοσφαιριστής των φίλων του ΠΑΟΚ.

Mάλιστα, ουκ ολίγοι είναι αυτοί που εκφράζουν την απορία σχετικά με τον «παροπλισμό» του Στέφανου Τζίμα και την «επιμονή» του Ράζβαν Λουτσέσκου στον Σαμάτα, από τη στιγμή που ο Τανζανός εξακολουθεί να είναι αναποτελεσματικός στο σκοράρισμα.

Όμως, στα δύο ντέρμπι με την ΑΕΚ για τα playoffs της Stoiximan Super League, ο Σαμάτα ήταν αν μη τι άλλο εξαιρετικός, ακόμα και αν δεν βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα της Ένωσης.

«Άλλος» ΠΑΟΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια

Με το σκορ στο 2-0 υπέρ της ΑΕΚ, ο Ράζβαν Λουτσέσκου ρίχνει στο 59′ τον Σαμάτα στη μάχη της Νέας Φιλαδέλφειας, στη θέση του Μπράντον Τόμας που δεν βρήκε ούτε μία στιγμή απέναντι στους Μουκουντί και Βίντα.

Με τον Τανζανό στο χορτάρι της «OPAP Arena», ο ΠΑΟΚ αρχίζει να λειτουργεί καλύτερα και εν τέλει να καταφέρνει να γυρίσει το ντέρμπι σε 2-2, με τον Τανζανό να είναι εξαιρετικός στα 39 λεπτά που αγωνίστηκε, «κατεβάζοντας» πολλές μπάλες και απασχολώντας διαρκώς τους δύο κεντρικούς αμυντικούς της ΑΕΚ, ανεξάρτητα από το αν δεν «έγραψε» ούτε γκολ ούτε ασίστ.

Με την ισοπαλία, ο «δικέφαλος» του Βορρά παρέμεινε στην κορυφή της Stoiximan Super League και «έκοψε» δύο βαθμούς από την ομάδα του Ματίας Αλμέιδα, η οποία για δεύτερο συνεχόμενο ματς δεν κατάφερε να κερδίσει τους «ασπρόμαυρους».

Ξανά αλλαγή, αλλά καταλυτικός

Στο προχθεσινό ντέρμπι της Τούμπας δε, ο Ράζβαν Λουτσέσκου χρησιμοποίησε τον Αλί Σαμάτα στο 70ό λεπτό, εκ νέου στη θέση του Μπράντον Τόμας που όπως και στη Νέα Φιλαδέλφεια, δεν κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία του απέναντι στους Βίντα και Κάλενς.

Και αν 5 λεπτά μετά την είσοδο του Τανζανού η ΑΕΚ προηγήθηκε με 2-1 χάρη στο γκολ του Βίντα μετά την άτυχη στιγμή του Στέφαν Σβαμπ, ο 31χρονος φορ φρόντισε ξανά να ανταποδώσει την εμπιστοσύνη του Ρουμάνου προπονητή.

Στο 81ο λεπτό, «διαβάζει» την πορεία της μπάλας και ανάμεσα από Κάλενς, Χατζισαφί την «στρώνει» με κεφαλιά στον Κωνσταντέλια για το 2-2, ενώ στο 89ο λεπτό, κινείται άψογα στον χώρο στην αριστερή πτέρυγα της άμυνας του ΠΑΟΚ και αφού ο Αθανασιάδης αποκρούει με λανθασμένο τρόπο τη σέντρα του, «παρενοχλεί» τον Χατζισαφί και τον υποχρεώνει να παραχωρήσει το κόρνερ, από το οποίο οι «ασπρόμαυροι» πέτυχαν το «χρυσό» γκολ.

Με τη νίκη, ο «δικέφαλος» του Βορρά έμεινε «ζωντανός» στη μάχη του τίτλου και έβαλε δύσκολα στην ΑΕΚ από τη στιγμή που την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στο «Γ. Καραϊσκάκης», τρεις ημέρες μετά το ντέρμπι του ΠΑΟΚ με τους Πειραιώτες, στην κατάμεστη Τούμπα.