ΒΟΛΟΣ Φωτογραφία: Intime

Βόλος – Κηφισιά 4-1: Νίκη παραμονής για τους Βολιώτες

30.03.24 | 19:27

Ο Βόλος υποδέχτηκε την Κηφισιά στο Πανθεσσαλικό, με την ομάδα του Χρήστου Κόντη να παίρνει προβάδισμα ασφαλείας από τα πρώτα λεπτά και εν τέλει να πανηγυρίζει τη νίκη με 4-1, για την 2η αγωνιστική των playouts της Stoiximan Superleague.

Νίκη που την φέρνει στην πέμπτη θέση με 25 βαθμούς και στο +3 από την ζώνη υποβιβασμού και την Κηφισιά που έμεινε με 22 βαθμούς στην έβδομη θέση.

«Τρελός» ρυθμός στο πρώτο μέρος

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, με τον Κόμπα να ανοίγει το σκορ μόλις στο 3′, με ριμπάουντ μετά από επέμβαση του Αναγνωστόπουλου. Λίγα λεπτά αργότερα, συγκεκριμένα στο 11′, ο Γκαρσία έκανε το 2-0 με κεφαλιά μετά από ωραία εκτέλεση φάουλ του Γκλάβτσιτς.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Τσαπάν με ένα σουτ «ανάγκασε» τον Κόβατς σε μια δύσκολη επέμβαση, ενώ ο Ασεχνούν λίγα λεπτά αργότερα «άγγιξε» το γκολ.

Μετά την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, η Κηφισιά μείωσε με τον Οζέγκοβιτς σε 2-1, μετά από εξαιρετική αντεπίθεση και ασίστ του Ματέους Σάντος, με τον Σέρβο επιθετικό να «πληγώνει» την πρώην του ομάδα.

Ύστερα από την μείωση του σκορ, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για να βρουν το γκολ της ισοφάρισης πριν τελειώσει το πρώτο μέρος, αλλά στις καθυστερήσεις και κόντρα στην ροή του ματς, ο Γκαρσία πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ για το 3-1 του Βόλου.

Λίγα πράγματα στο δεύτερο μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Κηφισιά να κρατά την μπάλα και να προσπαθεί να βρει ευκαιρίες αλλά δυσκολεύτηκε αρκετά και ουσιαστικά δεν απήλεισε καθόλου τον Κόβατς.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου ήρθε από τον Βόλο, με μια κεφαλιά του Σιέλη να σταματά στον Αναγνωστόπουλο. Στα τελευταία λεπτά ο Βόλος βρήκε ανοιχτούς χώρους και απήλεισε αρκετές φορές αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Στο 85′ μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στα πόδια του Μωραΐτη και αυτός νίκησε εύκολα τον Αναγνωστόπουλο για το τελικό 4-1.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Οζέγκοβιτς κέρδισε πέναλτι από το άτσαλο μαρκάρισμα του Καλογερόπουλου, με τον ίδιο να αναλαμβάνει την εκτέλεση και τον Κόβατς να τον νικά εύκολα.

Στις καθυστερήσεις ο Βόλος έμεινε και με δέκα παίκτες, μετά την δεύτερη κίτρινη του Ντε Καμπς, χωρίς όμως να κοστίσει στην ομάδα του.

Βόλος – Κηφισιά 4-1

Βόλος (Χρήστος Κόντης): Κόβατς, Άλχο, Καλογερόπουλος, Σιέλης, Λούνα, Γκλάβτσιτς (93′ Τρουιγιέ), Ντε Καμπς, Μύγας, Ασεχνούν, Κόμπα (71′ Μπερτόλιο), Γκαρσία (82′ Μωραΐτης)

Κηφισιά (Κωνσταντίνος Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Γκόμπελιτς (46′ Τετέι), Τσάπαν, Τεϊσέιρα, Μιλίτσεβιτς (79′ Γιόβαντσιτς), Τσανάτζια (63′ Πρίτσας), Σναϊντερλέν (63′ Σολόα), Μενέντες (46′ Κλωναρίδης), Κρισιούμα, Μπιφουμά, Οζέγκοβιτς