Η Λαμία πήρε την πρώτη της νίκη στα φιλικά προετοιμασίας Credits: Screenshot Teaser Glomex

STOIXIMAN SUPERLEAGUE

Βόλος – Λαμία 0-1: Από ένα ημίχρονο η κάθε ομάδα στο Πανθεσσαλικό (video)

05.08.24 | 21:25

Μετά τα φιλικά στην Ολλανδία, η Λαμία επέστρεψε στη βάση της και πήρε την πρώτη της νίκη στα φιλικά προετοιμασίας καθώς επικράτησε με 1-0 του Βόλου στο Πανθεσσαλικό.

Με αυτό το παιχνίδι ξεκίνησα το φιλανθρωπικό τουρνουά στον Βόλο όπου συμμετέχουν και ο Πανσερραϊκός με τη Νίκη Βόλου. Όσον αφορά το ματς, ο Βόλος μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι όμως το πρώτο μέρος είχε λίγες καλές στιγμές, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο μέρος, ο Βόλος παρέμεινε κοντά στην περιοχή της Λαμίας και έψαξε το γκολ, όμως οι αλλαγές στο 59′ (Φουρτάδο, Αθανασακόπουλος και Ντεντάκης) ανέβασαν την επίδοση της ομάδας της Φθιώτιδας και ο Φουρτάδο έφτασε και στο γκολ τρία λεπτά λεπτά.

Ο νεαρός μεσοεπιθετικός πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή, έκανε ένα δυνατό αριστερό σουτ και νίκησε τον αντίπαλο πορτιέρε, κάνοντας το 0-1. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 67′ όταν ο Κόστιτς έκανε κακή έξοδος, ο Καλογερόπουλος έδωσε στον Κορέα αλλά το σουτ σταμάτα στο δοκάρι.

Ο Βόλος πίεσε ακόμα περισσότερο και ανάγκασε τον Σουρδή σε σημαντικές επεμβάσεις, χωρίς το τελικό σκορ να αλλάζει μέχρι το τέλος παρότι οι Βολιώτες ήταν κοντά στην αντίπαλη εστία σχεδόν σε όλο το διάστημα των καθυστερήσεων.

Βόλος – Λαμία 0-1

Βόλος: Κόβατς, Μύγας, Μίλετιτς (59’ Καλογερόπουλος), Κορρέα, Τσοκάνης (74’ Ασλανίδης), Σμέλερς, Τριανταφύλλου (59’ Βιγιαφάνιες), Γκλάβτσιτς, Κόμπα, Ασενούν, Κόζτα (59’ Άλτμαν)

Λαμία: Κόστιτς (74’ Σουρδής), Γυφτόπουλος (59’ Ντεντάκης), Κορνέζος (74’ Νικολόπουλος), Αντράντε (87’ Βιτλής), Γιαννούτσος, Τερεζίου, Δοϊρανλής (59’ Αθανασακόπουλος), Νούνιες (74’ Τσιάκας), Μέκιτς (74’ Λέικ, 90+6′ Καψάλης), Βλαχομήτρος (77’ Σιμόνι), Γκουίντο (59’ Φουρτάδο)