Οι «ευθρόλευκοι» μπήκαν με το δεξί στην πρεμίερα του πρωταθλήματος Φωτογραφία: Intime

Βόλος – Ολυμπιακός 0-2: Πρεμιέρα με το «δεξί» για τους Πειραιώτες στο Πανθεσσαλικό

17.08.24 | 21:57

Ο Ολυμπιακός δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα και πέρασε εύκολα από τον Βόλο με 2-0 στην πρεμιέρα της Stoiximan Super League. Σκόρερ για τους Πειραιώτες οι Ροντινέι και Μασούρας.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν πολύ δυνατά πιέζοντας τους γηπεδούχους σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου.

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι

Ο Ολυμπιακός πήρε νωρίς προβάδισμα στο σκορ. Όλα ξεκίνησαν από τον Τσικίνιο που βρέθηκε στα αριστερά έκανε το γέμισμα προς το δεύτερο δοκάρι, ο Μαρτίνς πήρε την μπάλα στα δεξιά, έδωσε την μπάλα στον Ροντινέι και εκείνος με ένα ωραίο πλασέ με το αριστερό έκανε το 1-0.

Αυτό ήταν το τέταρτο γκολ του με τη φανέλα του Ολυμπιακού, στην 73η συμμετοχή του με τον σύλλογο.

Μοιραίος ο Βιγιαφάνες

Ο Αργεντίνος ποδοσφαιριστής του Βόλου υπέπεσε χωρίς κανένα λόγο σε δύο σκληρά μαρκαρίσματα στο χώρο του κέντρου.

Τη μία στον Ντόι και την άλλη στον Έσε.

Η πρώτη υποψία φάσης του Βόλου

Τρία λεπτά πριν την συμπλήρωση του πρώτου ημιχρόνου οι Θεσσαλοί έκαναν την πρώτη τους τελική στην αναμέτρηση με τον Κορρέα να παίρνει την κεφαλιά λίγο έξω από την περιοχή, με τον Ολυμπιακό να μην αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πειραιώτες προσπάθησαν να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα με τους Βολιώτες να ψάχνουν κάποιο καλή στημένο για να απειλήσουν την περιοχή του Τζολάκη.

Στο 50′ ο κεφάτος Μύγας πραγματοποίησε ένα πολύ δυνατό σουτ με την μπάλα να πηγαινεί σε σώμα παίκτη του Ολυμπιακού καταλήγοντας σε κόρνερ.

Οφσάιντ το γκολ του Μαρτίνς

Με την συμπλήρωση μία ώρας οι φιλοξενούμενου βρήκαν δίχτυα αλλά ακυρώθηκε το γκολ του για οφσάιντ.

Όλα άρχισαν με τον Ελ Κααμπί από τα αριστερά να γυρίζει στον Μαρτίνς, ο οποίος σκόραρε. Ο βοηθός ωστόσο σήκωσε το σημαιάκι του.

Ο έλεγχος ολοκληρώθηκε, με το VAR να επιβεβαιώνει τον βοηθό, οφσάιντ ο Ελ Κααμπί, παραμένει το 1-0 υπέρ του Ολυμπιακού.

Το «κλείδωσε»… ο Μασούρας

Οι Πειραιώτες βρήκαν το δεύτερο τέρμα που έψαχναν και κλειδώσουν το ματς.

Ύστερα από την εξαιρετική πάσα στον κενό χώρο για τον Ζέλσον από τον Στάμενιτς, ο ίδιος έβγαλε έξυπνη σέντρα προς τον Μασούρα στο δεύτερο δοκάρι που ερχόταν σαν… τρένο, έπιασε το σουτ στην κίνηση και με την μπάλα να βρίσκει στον Κορρέα, έκανε το 0-2.

Βόλος – Ολυμπιακός 0-2

Βόλος (Χ. Γκόμες): Σιαμπάνης, Κορέα, Καλογερόπουλος, Τσοκάνης (89’ Μίλετιτς), Μύγας, Γκλάβτσιτς, Κόμπα (65’ Μεντιέτα), Βιγιαφάνιες, Φεράρι, Ασεχνούν (79’ Κόντε), Κόζτα (65’ Άλτμαν)

Ολυμπιακός (Χ. Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι, Μπιανκόν (57’ Στάμενιτς), Πιρόλα, Ορτέγκα, Ντόη, Έσε, Τσικίνιο (81’ Γιάρεμτσουκ), Μαρτίνς, Βέλντε (71’ Μασούρας), Κωστούλας (46’ Ελ Κααμπί)