Βόλος - Παναιτωλικός 1-1: Κανένας ικανοποιημένος στο Πανθεσσαλικό Φωτογραφία: Eurokinissi

Βόλος ΝΠΣ

Βόλος – Παναιτωλικός 1-1: Κανένας ικανοποιημένος στο Πανθεσσαλικό

03.02.24 | 19:23

Σε ένα παιχνίδι που δεν άφησε καμία απο τις ομάδες ικανοποιημένη, Βόλος και Παναιτωλικός έμειναν στο 1-1 στο παιχνίδι της 21ης αγωνιστικής της Super League.

Το πρώτο ημίχρονο έκρινε το τελικό αποτέλεσμα

Με δυναμικό τρόπο ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες πριν τη συμπλήρωση των 20 λεπτών να έχουν πετύχει από ένα γκολ.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Σενγκέλια με δυνατό πλασέ νίκησε τον Κόβατς δίνοντας από νωρίς προβάδισμα στην ομάδα του. Ήταν το δεύτερο φετινό γκολ του Γεωργιανού που είχε σκοράρει κόντρα στον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο.

Οι Βολιώτες ισοφάρισαν επτά λεπτά αργότερα. Ο Μύγας με ατομική ενέργεια πέρασε την αντίπαλη άμυνα επιχειρώντας το σουτ, ο Στεργιάκης απέκρουσε, αλλά ο Γκαρσία με κοντινό πλασέ στην επαναφορά έκανε το 1-1.

Ο Μύγας στο 35΄ βρήκε χώρο, εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι χωρίς να απειλήσει.

Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Ο Καρέλης έκανε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε στην άμυνα και πέρασε δίπλα απο την εστία του Κόβατς.

Ισορροπημένο το δεύτερο ημίχρονο

Ο Λόπεθ στο δεύτερο ημίχρονο προκειμένου να ενισχύσει την επιθετικότητα της ομάδας του έβαλε στην αγωνιστικό χώρο δεύτερο φορ. Ο Μωραΐτης πέρασε αντί του Κόμπα.

Η λάθος έξοδος του Στεργιάκη δημιούργησε καλή ευκαιρία για τον Βόλο στο 68′. Ο Μωραΐτης πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Οικονόμου και κατέληξε σε κόρνερ.

Δέκα λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης, ο Γκλάβτσιτς εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μύγας αφύλακτος από το πέναλτι έπιασε μια αδύναμη κεφαλιά, αλλά ο Στεργιάκης μπλόκαρε διατηρώντας το σκορ.

Βόλος – Παναιτωλικός 1-1

Παναιτωλικός (Ι. Πετράκης): Στεργιάκης, Οικονόμου, Μλάντεν, Μαλής, Μαυρίας (57′ Μπακάκης), Λιάβας, Πέρες (70′ Τσιγγάρας), Χατζηθεοδωρίδης (83′ Ανιόρ), Τορεχόν, Σενγκέλια (84′ Ντίας), Καρέλης (84′ Πέντρο).

Βόλος (Α. Λόπεθ): Κόβατς, Αλχο, Ασλανίδης, Καλογερόπουλος, Μύγας, Γκλάβτσιτς (80′ Ντε Καμπς), Μπαριέντος (56′ Τσοκάνης), Ασενούν, Ντέλετιτς (56′ Ποπέσκου), Κόμπα (63′ Μωραϊτης), Γκαρσία (81′ Μπερτόγλιο)