Aνάσα παραμονής για Καστοριά - «Σβήνουν» οι ελπίδες της ΑΕΛ

Ποδόσφαιρο Γυναικών

Aνάσα παραμονής για Καστοριά – «Σβήνουν» οι ελπίδες της ΑΕΛ

19.05.24 | 19:54

Η Καστορία επικράτησε 1-0 της ΑΕΛ, στο πλαίσιο της 25ης και προτελευταίας αγωνιστικής της Women’s Football League και έχτισε γερά θεμέλια για την παραμονή της στην κατηγορία.

Στα υπόλοιπα ματς τη αγωνιστικής, ο ΟΦΗ πέρασε νικηφόρα από το Δημοτικό Γήπεδο Ελληνικού επικρατώντας 1-0 της ΑΕΚ. Με το γκολ της Ριμπάνσκα στο 37′ οι κρητικές υπέταξαν την Ένωση στην πρώτη της εντός έδρας ήττα για τη φετινή σεζόν και τερμάτισαν δεύτερες στην βαθμολογία του πρωταθλήματος.

Ο ΠΑΟΚ διεύρυνε το αήττητο σερί με νίκη επί των Ελπίδων Καρδίτσας με 2-0. Ο Θαλής Θεοδωρίδης έδωσε ανάσες στις βασικές του παίκτριες έχοντας την ευκαιρία να παρατάξει την ομάδα του με ροτέισον. Στο 6ο λεπτό, η Κατσάνου βρήκε την Ακίντα μέσα στην περιοχή, η οποία με εξαιρετικό διαγώνιο σουτ έκανε το 1-0. Στο 82ο λεπτό η Παπαδοπούλου με όμορφη ατομική ενέργεια μέσα από την περιοχή έκανε το 2-0, το οποίο ήταν και τελικό σκορ του αγώνα.

Mε εμφατικό 7-0 η ΡΕΑ επικράτησε εκτός έδρας του Βόλου. Μάλιστα, σκόραραν 6 διαφορετικές παίκτριες, με τις Κοτσάκι, Σιράζι, Παντερή, Γκάτσου, Ματέους να σημειώνουν από ένα γκολ, ενώ η Μπασούρη σκόραρε δις στο α’ μέρος. Το γεγονός που έκλεψε τα βλέμματα ήταν το ντεμπούτο της 15χρονης τερματοφύλακα, Γεωργίας Μπαλάση, στη Women’s Football League.

Ο Αστέρας Τρίπολης, στο τελευταίο εντός έδρας αγώνα της σεζόν, κυριάρχησε με 1-0 των Σειρήνων Γρεβενών και με αυτή τη νίκη οριστικοποίησε την τέταρτη θέση στον βαθμολογικό πίνακα. Το γκολ που χάρισε το τρίποντο στις γηπεδούχες σημείωσε η Δρακωνάκη στο 29ο λεπτό, με σουτ στην κίνησε μέσα από την περιοχή.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-2 της Ολυμπιάδας Υμηττού, με τον προπονητή του, Δημήτρη Ρούβαλη, μετά το τέλος της αναμέτρησης να κάνει γνωστή την παραίτηση του, με ανάρτηση στον προσωπικό του λογαριασμό στα social media.

Οι Νέες Ατρομήτου επικράτησαν με 2-0 κόντρα στα Τρίκαλα 2011 και εξασφάλισαν μαθηματικά την παραμονή τους.