Οι παίκτες της ΑΕΚ πανηγυρίζουν γκολ εναντίον του Αστέρα Τρίπολης για την 21η αγωνιστική της Super League Φωτογραφία: Intime

ΑΕΚ – Αστέρας Τρίπολης 4-2: «Καθάρισε» από το πρώτο ημίχρονο και… περιμένει

04.02.24 | 19:25

Εύκολη νίκη πανηγύρισε η ΑΕΚ με 4-2 επί του Αστέρα Τρίπολης στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Super League.

Η Ένωση ουσιαστικά «καθάρισε» το τρίποντο από το πρώτο μέρος και σε ένα διάστημα 18 λεπτών, στο οποίο σκόραρε τρεις φορές με δύο γκόλ του Πόνσε σε 2 λεπτά (25′ και 26′) και αυτογκόλ του Ζουκάνοβιτς (43′). Ο Λιβάι Γκαρσία βρήκε επίσης στο 76′, ενώ τα γκολ για τους Αρκάδες σημείωσαν στο 45+2′ με πέναλτι ο Μπαρτόλο και στο 90+2′ ο Μιριτέλο.

Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα ανέβηκε προσωρινά πρώτη με 48 βαθμούς και περιμνένει τα αποτελέσματα σε Περιστέρι (Ατρόμητος-ΠΑΟΚ) και Λεωφόρο (Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός) για να δει πώς θα έχει εξελιχθεί η μάχη της κορυφής.

Από την άλλη, το σύνολο του Μίλαν Ράσταβατς υποχώρησε στην 7η θέση με 29 βαθμούς, καθώς η Λαμία με τη νίκη 4-1 στα Γιάννενα έκανε την προσπέραση.

Έτσι ξεκίνησαν οι δύο ομάδες

Ο Ματίας Αλμέιδα επέλεξε για την ενδεκάδα της ΑΕΚ τον Στάνκοβιτς κάτω από τα δοκάρια, ενώ στην άμυνα επέλεξε τους Ραντόνια ως δεξί μπακ, τον Πήλιο στα αριστερά και τους Μήτογλου, Κάλενς στα στόπερ, καθώς ο Βίντα έμεινε εκτός και των αναπληρωματικών, λόγω ενός χτυπήματος που είχε δεχθεί στην προπόνηση.

Οι δύο χαφ που επέλεξε ο Αργεντινός ήταν οι Πινέδα και Μάνταλος, ενώ στα πλάγια της μεσοεπιθετικής γραμμής έπαιξαν οι Άμραμπατ και Ελίασον και στην επίθεση τους Τσούμπερ και Πόνσε.

Από την πλευρά του, ο Μίλαν Ράσταβατς παρέταξε την ομάδα του στην «OPAP Arena» με τους Γραμματικάκη στο τέρμα, τους Λύρατζη (δεξιά) και Χουχούμη (αριστερά) στα πλάγια της άμυνας και τους Καστάνιο, Ζουκάνοβιτς στα στόπερ.

Οι Γκος και Γιαμπλόνσκι ήταν τα δύο αμυντικά χαφ, ενώ την τριάδα στη μεσοεπιθετική γραμμή πίσω από τον φορ Μιριτέλο, απάρτιζαν οι Καλτσάς, Ρετζίς και Μπαρτόλο.

Μέσα σε 2 λεπτά η ΑΕΚ πήρε μεγάλο προβάδισμα

Η πρώτη φάση του αγώνα καταγράφηκε μόλις στο 2’, όταν σε γύρισμα Χουχούμη προς τον Γραμματικάκη, ο τερματοφύλακας του Αστέρα τρίπολης έχασε το κοντρόλ, αλλά πρόλαβε να διώξει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή του τέρματός, αλλά και την προβολή του Ελίασον.

Στο 5′ ο Ελίασον απείλησε με σουτ έξω από την περιοχή, ωστόσο ο Γραμματικάκης απέκρουσε σε κόρνερ. Η «απάντηση» των Αρκάδων στις καλές στιγμές της Ένωσης ήρθε στο 11’, όταν ο Λύρατζης βρήκε χώρο εκτός περιοχής, έπιασε το φαλτσαριστό σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο 13′ το σουτ του Ραντόνια μπλόκαρε ο Γραμματικάκης, ενώ στο 15’ η προσπάθεια του Τσούμπερ έφυγε άουτ. Στο 20′ ο Ραντόνια κέρδισε ψηλά την μπάλα, πάσαρε στον Ελίασον μέσα στην περιοχή, ο οποίος πλάσαρε από δεξιά μέσα στην περιοχή, αλλά ο τερματοφύλακας του Αστέρα Τρίπολης μπλόκαρε σταθερά.

Η ΑΕΚ άνοιξε τελικά το σκορ στο 26’, όταν σε κόρνερ με τον Μάνταλο ο Πόνσε και ο Ζουκάνοβιτς σηκώθηκαν για την κεφαλιά, ο Αργεντινός βρήκε πρώτα την μπάλα, αυτή βρήκε στο κεφάλι του Βόσνιου στόπερ και κατέληξε στα δίχτυα του Γραμματικάκη. Το τέρμα χρεώθηκε ως αυτογκόλ αρχικά, αλλά μετά το παιχνίδι το πιστώθηκε ο Πόνσε.

Ο Πόνσε «χτύπησε» και στο αμέσως επόμενο λεπτό, όταν από καλό πρέσινγκ των συμπαικτών του, ο Ελίασον έγινε αποδέκτης της μπάλας, ο «κανονιέρης» της Ένωσης έπιασε την κεφαλιά και έκανε το 2-0.

Δεύτερο αυτογκόλ του Ζουκάνοβιτς, μείωσε ο Αστέρας Τρίπολης με πέναλτι

Στο 29′ ο Αστέρας έχασε μια καλή ευκαιρία να μειώσει το σκορ, όταν ο Μιριτέλο έφυγε σε αντεπίθεση, αλλά ο Κάλενς τον έκλεισε αποτελεσματικά και το σουτ έφυγε ψηλά άουτ.
Στο 32′ ο Αμραμπατ έστρωσε στον Μάνταλο έξω από την περιοχή, αλλά ο μέσος της ΑΕΚ δεν έπιασε «γεμάτο» του σουτ και έφυγε πολύ άουτ.

Ο «δικέφαλος» έκανε διαχείριση για λίγα λεπτά, αλλά δεν άργησε να βρει ξανά φάση και να κάνει το 3-0, ξανά με αυτογκόλ του Ζουκάνοβιτς. Ο Ελίασον έκανε μια επέλαση από τα αριστερά, έβγαλε την παράλληλη μπαλιά, ο Βόσνιος πήγε να σώσει με προβολή, ωστόσο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Και εκεί που όλα έδειχναν ότι το ημίχρονο θα κλείσει με προβάδισμα τριών γκολ της ΑΕΚ, σε ένα φάουλ που εκτέλεσε ο Αστέρας Τρίπολης και στο γέμισμα που έγινε, ο Μήτογλου έχασε την κεφαλιά από τον Καστάνιος, η μπάλα βρήκε στο χέρι του στόπερ των γηπεδούχων και ο διαιτητής Κατσικογιάννης, μετά από υπόδειξη και του VAR, έδειξε την άσπρη βούλα.

Ο Μπαρτόλο ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε με σχετική ευκολία τον Στάνκοβιτς, για να κάνει το 3-1 και να δώσει νέο ενδιαφέρον στο δεύτερο μέρος.

Γκολ ο Λιβάϊ Γκαρσία με… την τρίτη

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με δύο αλλαγές για τους Αρκάδες. Με την έναρξη ο Ζουγλής πέρασε στη θέση του Μπαρτόλο, ενώ στο 50′ ο Λύρατζης δεν μπόρεσε να συνεχίσει το παιχνίδι και ο Άλβαρες πέρασε στη θέση του. Αυτό έφερε τη μετατόπηση του Χουχούμη στα δεξιά της άμυνας, σε μια αναγκαστική αλλαγή των πλάνων του Ράσταβατς.

Η πρώτη ευκαιρία της επανάληψης έγινε στο 59′, όταν το πλασέ στην κίνηση του Τσούμπερ σταμάτησε ο Ζουκάνοβιτς. Στπ 66′ ο Αλμέιδα έκανε και τις πρώτες του αλλαγές στο παιχνίδι, όταν ο Πάολο Φερνάντες και Λιβάι Γκαρσία πέρασαν στο ματς αντί των Άμραμπατ και Πόνσε. Ο Μαροκινός μεσοεπιθετικός ένιωσε ένα σφίξιμο στον οπίσθιο μηριαίο και οι εξετάσεις στις οποίες θα υποβληθεί, θα δείξουν εάν και πόσο σημαντικό είναι το πρόβλημά του.

Στο 67′ έχασε μια σημαντική ευκαιρία να μπει για τα καλά στο ματς, όταν ο Ζουγλής βγήκε στην αντεπίθεση, αυτός «έσπασε» στον Μιριτέλο για να τον βγάλει σε τετ-α-τετ με τον Στάνκοβιτς, αλλά ο Μήτογλου έκοψε με εκπληκτικό τάκλιν.

Στο 71′ η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Λιβάι Γκαρσία, όταν σε σέντρα του Ελίασον, μόνος του απέναντι σε κενή εστία έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 72′ ο Τσούμπερ έδωσε τη θέση του στον Αραούχο και 2 λεπτά αργότερα (74) ο επιθετικός από το Τρινιντάντ και Τομπάγκο βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Γραμματικάκη, αλλά το πλασέ που έκανε ήταν άστοχο και η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία.

Ό,τι δεν έκανε στις δύο προηγούμενες περιπτώσεις ο Λιβάι Γκαρσία, το έκανε στο 76′, όταν σε κάθετη του Μάνταλου, βγήκε απέναντι από τον Γραμματικάκη, τον πέρασε και αυτόν και έκανε το 4-1.

Ντεμπούτο Λιούμπιτσιτς με τα κιτρινόμαυρα, ο Μιριτέλο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα

Στο 78′ είχε φτάσει και η στιγμή για να κάνει ντεμπούτο ο Ρόμπερτ Λιούμπιτσιτς με τη φανέλα της ΑΕΚ. Ο Κροάτης πέρασε στον αγώνα αντί του Μάνταλου, ενώ ταυτόχρονα ο Γαλανόπουλος αντικατέστησε τον Πινέδα. Ένα λεπτό αργότερα, στο 79′, ο Αλάγκμπε πέρασε στη θέση του Γιαμπλόνσκι για τον Αστέρα Τρίπολης.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Σίτο σέντραρε και ο Μιριτέλο με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Στάνκοβιτς για δεύτερη φορά στο παιχνίδι.

ΑΕΚ – Αστέρας Τρίπολης 4-2

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ραντόνια, Μήτογλου, Κάλενς, Πήλιος, Πινέδα (79′ Γαλανόπουλος), Άμραμπατ (66′ Φερνάντες), Ελίασον, Μάνταλος (79′ Λιούμπιτσιτς), Τσούμπερ (72′ Αραούχο), Πόνσε (66′ Γκαρσία)

ΑΣστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Γραμματικάκης, Καστάνιο, Ζουκάνοβιτς, Χουχούμης, Λύρατζης (50′ Άλβαρες), Γκος (65′ Βαλιέντε), Γιαμπλόνσκι (79′ Αλάγκμπε), Μπαρτόλο (46′ Ζουγλής), Κρεσπί, Καλτσάς (65′ Σίτο), Μιριτέλο