ΑΕΚ - Ολυμπιακός 1-0: Ο Ελίασον την κράτησε στην κορυφή Φωτογραφία: Eurokinissi

STOIXIMAN SUPERLEAGUE

ΑΕΚ – Ολυμπιακός 1-0: Ο Ελίασον την κράτησε στην κορυφή (vid)

31.03.24 | 22:29

Η ΑΕΚ πέτυχε μία πολύ αγχωτική νίκη με 1-0 κόντρα στον Ολυμπιακό για την 2η αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League και παρέμεινε μόνη πρώτη στη βαθμολογία.

«Χρυσός» σκόρερ για την Ένωση ήταν στο 90’+1′ ο Ελίασον που κατάφερε να αξιοποιήσει την εξαιρετική θέση που βρέθηκε.

Οι «κιτρινόμαυροι» είναι στην 1η θέση με 65 βαθμούς, την ώρα που ο Ολυμπιακός έμεινε στην 4η με 57 πόντους, με αποτέλεσμα να απομακρυνθεί σημαντικά από τη μάχη του τίτλου.

Δεκαπεντάλεπτο με λιγοστές φάσεις

Νωχελικά ξεκίνησε η αναμέτρηση για ΑΕΚ και Ολμυμπιακό, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα… πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο. Η πρώτη καλή στιγμή σημειώθηκε στο 9′, με τον Γκατσίνοβιτς να σουτάρει και τον Τζολάκη να αποκρούει εύκολα.

Οι Πειραιώτες βγήκαν γρήγορα στην αντεπίθεση στη συνέχεια της φάσης, με τον Ποντένσε να κάνει… γλυκιά σέντρα, ωστόσο ο Μασούρας έστειλε την κεφαλιά που έπιασε πάνω στον Αθανασιάδη.

Το πρώτο 15λεπτο είχε ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες, με τους «κιτρινόμαυρους» να μην μπορούν όμως να βρουν εύκολα διαδρόμους προς την περιοχή των «ερυθρόλευκων».

Ο ρυθμός και το τέμπο στον αγώνα ανέβηκαν κατακόρυφα, με τον Ολυμπιακό να παίρνει πολλά μέτρα στο γήπεδο, με αποτέλεσμα οι παίκτες της ΑΕΚ να ψάχνουν διαρκώς τον Λιβάι Γκαρσία. Όλες οι μπαλιές ήταν κακές και… τυφλές με τον φορ της Ένωσης να μην μπορεί να τις εκμεταλλευτεί.

Χαμένες ευκαιρίες από τον Ολυμπιακό για προβάδισμα

Η πρώτη σημαντική και καλή στιγμή για τους γηπεδούχους σημειώθηκε στο 26′. Ο Ρότα και ο Άμραμπατ έβαλαν στη μέση τον Ορτέγκα, με τον Έσε να κόβει στη συνέχεια τον Πινέδα και την μπάλα να φτάνει στον Γκατσίνοβιτς που έκανε άστοχο σουτ από το ημικύκλιο.

Πρώτη καλή ευκαιρία στο 26′ για την ΑΕΚ. Η Ένωση έβαλε στη μέση με Ρότα και Άμραμπατ τον Ορτέγκα, με τον Έσε να κόβει στη συνέχεια τον Πινέδα και την μπάλα να φτάνει στον Γκατσίνοβιτς που έκανε άστοχο σουτ από το ημικύκλιο.

Μερικά λεπτά αργότερα οι παίκτες του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ κέρδισαν κόρνερ. Ο Φορτούνης το εκτέλεσε, όμως η κεφαλιά του Ρέτσου κόντραρε στο κεφάλι του Πινέδα, με την μπάλα να βγαίνει για νέο κόρνερ.

Στα τέλη του ημιχρόνου έγιναν αρκετές δυνατές μονομαχίες από τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων, την ώρα που οι Πειραιώτες στις καθυστερήσεις απώλεσαν δύο σπουδαίες ευκαιρίες για να προηγηθούν. Αρχικά στο 45’+1′ ο Αθανασιάδης σταμάτησε με δυσκολία του σουτ του Ελ Κααμπί και εν συνεχεία στο 45’+2′ ο Ποντένσε μοίρασε κάθετα για τον Μαροκινό που έστειλε την μπάλα πάνω στον Αθανασιάδη.

Πιο δυναμικά η Ένωση στο δεύτερο μέρος

Η ΑΕΚ μπήκε αρκετά δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και μάλιστα ήταν αυτή που απείλησε και πρώτη. Στο 47′ ο Άμραμπατ γύρισε για τον Γκατσίνοβιτς, όμως το σουτ του τελευταίου πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Τζολάκη. Ο Ολυμπιακός «απάντησε» στο 55′ με τον Μασούρα να βγαίνει στην κόντρα και να σουτάρει, με τον Αθανασιάδη να απομακρύνει με δυσκολία.

Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν και συνέχισαν να κυριαρχούν στο χορτάρι, ενώ είδαν να τους ακυρώνεται στο 62′ γκολ του Άμραμπατ, καθώς ο Λιβάι στην αρχή της φάσης ήταν οφσάιντ. Οι παίκτες του Μεντιλίμπαρ έχασαν σπουδαία φάση για να προηγηθούν στο 65′, όταν ο Τσικίνιο σέντραρε, χωρίς όμως ο Ζέλσον να σημαδεύει σωστά στην κεφαλιά που επιχείρησε.

Ανεβασμένος ρυθμός με εκπληκτικές φάσεις

Οι δυνατές μονομαχίες συνεχίστηκαν, με τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να μη… χαρίζονται και να διεκδικούν κάθε μπαλιά που ήταν διεκδικήσιμη.

Η ΑΕΚ στο 77′ έχασε τρομερή ευκαιρία για να πάρει… κεφάλι στο σκορ! Ο Μάνταλος εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, με τον Βίντα να κάνει πάσα με το κεφάλι στον Τσούμπερ που με πολύ δυνατό σουτ από το μισό μέτρο έστειλε την μπάλα στο δοκάρι! Στην εξέλιξη της φάσης ο Ολυμπιακός βγήκε στην κόντρα και απείλησε με τον Ποντένσε, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε έσωσε με δυσκολία ο Αθανασιάδης.

Ο Βίντα επιχείρησε στο 80′ ένα σουτ από πλάγια θέση, με τον Τζολάκη να είναι σε ετοιμότητα και να μπλοκάρει εύκολα. Δύο λεπτά αργότερα οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν μεγάλη διπλή ευκαιρία για να σκοράρουν. Ο Τσικίνιο…. μπούκαρε στην περιοχή, έκανε το σουτ και ο Αθανασιάδης έδιωξε, με τον Γιόβετιτς στη συνέχεια να αστοχεί σχεδόν από το ύψος του πέναλτι.

Ο Ελίασον έκοψε τον «γόρδιο» δεσμό

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο 88′ το πλασέ του Γιόβετιτς κατέλειξε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Αθανασιάδη.

Η Ένωση κατάφερε στις καθυστερήσεις του αγώνα να βρει το «χρυσό» γκολ με τον Ελίασον. Ο Σουηδός στο 90’+1′ έφυγε στην κόντρα, δεν τον σταμάτησε κανένας αντίπαλος, πάτησε περιοχή και εκτέλεσε τον Τζολάκη για το 1-0 της ΑΕΚ.

ΑΕΚ – Ολυμπιακός 1-0

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Χατζισαφί, Μουκουντί, Βίντα, Ρότα (77′ Πόνσε), Σιμάνσκι (70′ Μάνταλος), Γιόνσον, Γκατσίνοβιτς (70′ Τσούμπερ), Άμραμπατ (70′ Ελίασον), Πινέδα, Λιβάι Γκαρσία (86′ Λιούμπισιτς).

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ορτέγκα, Κάρμο, Ρέτσος, Ροντινέι, Έσε, Τσικίνιο (93′ Ελ Αραμπί), Φορτούνης (78′ Γιόβετιτς), Ποντένσε, Μασούρας (60′ Ζέλσον Μάρτινς), Ελ Καμπί (60′ Ναβάρο).