Φωτογραφία: Intime

Superleague 2

Χανιά- Ιωνικός 0-1: Απομακρύνεται το όνειρο της ανόδου

21.04.24 | 19:02

Μια μεγάλη νίκη πέτυχε ο Ιωνικός που επικράτησε με 1-0 των Χανίων για την 5η αγωνιστική των playoffs του 2ο ομίλου της Super League 2.

Οι Χανιώτες μετά από αυτή την ήττα, μένουν στους 28 βαθμούς και στο -6 από την πρωτοπόρο Athens Kallithea που επικράτησε με 4-0 της Ηλιούπολης και βλέπουν την υπόθεση άνοδο να δυσκολεύει πολύ.

Από την πλευρά του ο Ιωνικός με μεγάλο πρωταγωνιστή τον σκόρερ (49’) Οικονομίδη κατάφερε και πήρε ένα σπουδαίο διπλό σε μια πολύ δύσκολη έδρα και βρίσκεται στην τρίτη θέση με 27 βαθμούς.

Οι καλύτερες ευκαιρίες για τα Χανιά χάθηκαν μέσα σε διάστημα ενός λεπτού κι ενός… ημίχρονου όταν στο 45’ ο Κόλα βρέθηκε εξ επαφής με τον τερματοφύλακα του Ιωνικού σουτάροντας άουτ και ακριβώς με την έναρξη του δευτέρου μέρους (46’) ο Νίλι είχε την ευκαιρία σε τετ-α-τετ με τον Γκέλιο αλλά σούταρε πάνω του.

Τρία λεπτά αργότερα (49’) ο Οικονομίδης πήρε τη μπάλα εκτός περιοχής και με ένα ψιλοκρεμαστό σουτ άνοιξε το σκορ για τα Χανιά.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απειλήσουν στο τέλος και να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας αλλά ο Μάναλης δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και έτσι το ματς ολοκληρώθηκε με τους Νικαιώτες να παίρνουν μια σπουδαία νίκη.

Χανιά- Ιωνικός 0-1

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Νίλι, Σέχου (46’ Μπάτζιος), Ματάους (58’ λ.τρ.Ελευθεριάδης), Μαζουλουξής, Σιλά, Λεμονής (75’ Βουό), Ντίας, Τσέλιος (68’ Μούλερ), Κόλα (58’ Μάνος), Μάναλης

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Γκέλιος, Οικονομίδης (70’ Οικονομόπουλος), Σόουζα, Μπορταγκαράι, Τασουλής, Γιακουμάκης, Ζάχαβι, Γκίνη, Γκαρντάφσκι (63’ λ.τρ. Σερπέζης), Σαλίνας (83’ Ντάουντα), Δρίτσας (83’ Γουακάσο).