Φωτογραφία: Evrokinissi

Superleague 2

Athens Kallithea – Ηλιούπολη 4-0: Επίδειξη δύναμης από την πρωτοπόρο

21.04.24 | 18:55

Μόνη της στο ρετιρέ και στο +6 από τα δεύτερα Χανιά βρίσκεται η Athens Kallithea με αυτή την εκκωφαντική και πολύτιμη νίκη επί της Ηλιούπολης με 4-0, για την 5η αγωνιστική των playoffs του Β’ Ομίλου της Super League 2. Αυτοί οι 3 βαθμοί δίνουν στην πρωτοπόρο ένα καλό προβάδισμα ανόδου σε σχέση με τους Κρητικούς που ηττήθηκαν με 1-0 από τον Ιωνικό.

Το σκορ για την Athens Kallithea άνοιξε ο αρχηγός της Γιάννης Λουκίνας στο 20′, με τον ίδιο να κάνει και το 2-0 από το σημείο του πέναλτι. Στο 57′ ο Ντεμέτριους έκανε το 3-0 και ο Τόρες διαμόρφωσε το σκορ, κάνοντας το 4-0 στο 90+2′.

Κυρίαρχη η Athens Kallithea στο πρώτο μισό

Το πρώτο μισό ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι ισορροπημένες και αλληλοεξουδετερώνουν η μία την άλλη. Μετά το 15′ η Athens Kallithea βρήκε τα πατήματά της με την πρώτη καλή φάση να έρχεται στο 20′.  Από μία εκτέλεση φάουλ του Ματίγια, ο Λουκίνας ξεφεύγοντας από όλη την αμυντική γραμμή της Ηλιούπολης με ένα πλασέ άνοιξε το σκορ για την Athens Kallithea.

Τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι είχαν άκομα μία καλή ευκαιρία με τον Ντεμέτριους να βγάζει ωραία πάσα στον σκόρερ του πρωτου γκολ αλλά εκείνος ήταν ένα βήμα πίσω και δεν μπόρεσε να κάνει το 2-0. Η Καλλιθέα ανέβασε ρυθμούς και πιέζει την αντίπαλη περιοχή, ψάχνοντας το δεύτερο γκολ.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν μετά το πρώτο γκολ στο γήπεδο και στο 45′ ο Βασιλόγιαννης κέρδισε ένα πέναλτι από τον Τσαφταρίδη, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Λουκίνας και έκανε το 2-0.

Η Ηλιούπολη λίγο πριν λήξει το ημίχρονο θέλησε να αντιδράσει με τον Παντελίδη να κάνει το σουτ, αλλά η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε στα χέρια του Κότσαρη. Αυτή ήταν η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Καλλιθέα να προηγείται με 2 γκολ.

Δεν κατάφερε να αντιδράσει η Ηλιούπολη στο δεύτερο ημίχρονο

Η Ηλιούπολη μπήκε δυνατά στο δεύτερο μισό, ψάχνοντας τρόπο να αντιδράσει στο ξέσπασμα της Καλλιθέας στο πρώτο ημίχρονο, δημιούργησαν δύο καλές φάσεις στο 50′ και στο 53′ αλλά σε καμία δεν κατάφερε να βρει το γκολ.

Η Athens Kallithea, όμως, στο 57′ στην πρώτη καλή φάση που δημιούργησε στο δεύτερο μισό βρήκε το τρίτο γκολ. Ο Κυνηγόπουλος έκανε μία ωραία κάθετη πάσα στον Ντεμέτριους και εκείνος με ατομική ενέργεια και ωραίο πλασέ έβαλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 3-0.

Μετά το τρίτο γκολ των γηπεδούχων έπεσαν οι ρυθμοί στο παιχνίδι, χωρίς να δημιουργεί καμία από τις δύο ομάδες κάποια φάση για γκολ. Τα τελευταία 30 λεπτά της αναμέτρησης η Καλλιθέα είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, με την Ηλιούπολη να έχει καταθέσει τα όπλα. Στο 90+2′ η Καλλιθέα βρίσκει ακόμα ένα γκολ με μία ατομική ενέργεια του Τόρες που διαμορφωώνει το τελικό σκορ της εκωφαντικής νίκης της πρωτοπόρου Athens Kallitheas.

Athens Kallithea – Ηλιούπολη 4-0

Athens Kallithea (Αλέκος Βοσνιάδης): Κότσαρης, Μεχίας (69′ Μαρότα), Τσιβελεκίδης, Καινούργιος (61′ Γεβρέμοβιτς), Ουές, Μουστακόπουλος, Ματίγια (61′ Σίλβα), Ντεμέτριους (61′ Τσιντώνης), Βασιλόγιαννης, Κυνηγόπουλος, Λουκίνας (68′ Τόρες)

Ηλιούπολη (Νίκος Παντέλης):  Πολίτης, Τοπάλ, Βενάρδος, Μπουσάι, Ασίγκμπα, Ανδρέου (46′ Φουρλάνος), Γκοτσούλιας, Βασιλούδης (67′ Φρίμπονγκ), Παντελίδης, Τσαφταρίδης (67′ Κρέτση), Γιάννου