Λίβερπουλ Φωτογραφία: Χ/Liverpool FC

Αγγλία

Γουέστ Χαμ – Λίβερπουλ 2-2: Πισωγύρισμα και δυσκολεύει… ο τίτλος για τους «κόκκινους»

27.04.24 | 16:45

Η Λίβερπουλ όπως όλα δείχνουν, θα περιοριστεί μόνο στην κατάκτηση του Carabao Cup, την τελευταία σεζόν του Γιούργκεν Κλοπ στον πάγκο της ομάδας, καθώς μετά την ήττα στο τοπικό ντέρμπι από την Έβερτον, έκανε νέα γκέλα με 2-2 εκτός έδρας κόντρα στην Γουέστ Χαμ για την 35η αγωνιστική της Premier League.

Η ομάδα του Κλοπ έμεινε δύο βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Άρσεναλ με παιχνίδι λιγότερο και ένα βαθμό πίσω από την 2η της βαθμολογίας, Μάντσεστερ Σίτι, που έχει δύο παιχνίδια λιγότερα από τους «ρεντς».

Η Λίβερπουλ για ακόμη ένα παιχνίδι βρέθηκε πίσω στο σκορ, από την κεφαλιά του Μπόουεν στο 43′.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια οι «κόκκινοι» έβγαλαν αντίδραση και αρχικά ισοφάρισαν με τον Ρόμπερτσον στο 48′, πριν πάρουν προβάδισμα με το αυτογκόλ του Αρεολά στο 65′, που μέχρι εκείνο το σημείο είχε κρατήσει ασφαλή την εστία του σε αρκετές περιπτώσεις, με την Λίβερπουλ να χάνει αρκετές ευκαιρίες στα πρώτα είκοσι λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.

Εφόσον η Λίβερπουλ, δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που δημιούργησε για να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων, ο Αντόνιο την τιμώρησε στο 77′ διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Ο Έλιοτ στις καθυστερήσεις έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι με σουτ εκτός περιοχής και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε ισόπαλο, αφήνοντας τον Κλοπ και την ομάδα του μακριά από την κορυφή του πρωταθλήματος.

Η Γουέστ Χαμ ανέβηκε στους 49 βαθμούς και είναι στο -1 από την επτάδα που οδηγεί στις ευρωπαϊκές θέσεις, όμως η Νιουκάστλ έχει δύο παιχνίδια λιγότερα.

Γουέστ Χαμ – Λίβερπουλ 2-2

Γουέστ Χαμ: Αρεολά, Τσουφάλ, Ζουμά, Ογκμπόνα, Έμερσον, Άλβαρες, Σούτσεκ (74′ Γουόρντ-Πράους), Πακετά, Κούντους, Μπόουεν, Αντόνιο
Λίβερπουλ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ (79′ Γκόμες), Κουάνσα (90+1′ Ζομποσλάι), Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Μακάλιστερ, Έντο (79′ Νούνιες), Χράφενμπερχ, Έλιοτ, Χάκπο, Ντίας (79′ Σαλάχ)