Ο κόουτς των Ηπειρωτών εμφανίστηκε αισιόδοξος πως η ομάδα του θα βρει τις λύσεις και θα σωθεί. Φωτογραφία: Intime

ΠΑΣ Λαμία

Γρηγορίου: «Πρέπει να αλλάξουμε αρκετά πράγματα»

05.02.24 | 09:00

Ο Μιχάλης Γρηγορίου στη συνέντευξη Τύπου αμέσως μετά τη βαριά ήττα του ΠΑΣ Γιάννινα από τη Λαμία με σκορ 4-1, στάθηκε στα πράγματα που πρέπει να αλλάξει άμεσα η ομάδα του.

Αναλυτικά όσα ανέφερε

«Κάναμε ένα αλλοπρόσαλλο πρώτο 25λεπτο που πραγματικά δεν ξέρω που ήμασταν, δεν μπήκαμε καν στο παιχνίδι. Κάθε εβδομάδα παίζουμε τελικό και στα πρώτα 25 λεπτά ήταν λες και έπαιζε η Λαμία τελικό.

Δεν αντέχει κριτικής αυτό το 25λεπτο, δεχτήκαμε 2 γκολ και υπήρχε κι ένα χαμένο πέναλτι. Είχαμε πολύ άσχημες τοποθετήσεις και μηδέν συγκέντρωση. Μετά το 0-2 λες και θεωρήσαμε ότι το ματς έχει χαθεί, οπότε μην έχοντας κάτι άλλο να χάσουμε άλλαξε η εικόνα μας, πετύχαμε το 1-2 και μπορούσαμε να ισοφαρίσουμε στο δοκάρι του Εραμούσπε.

Στα αποδυτήρια είπαμε να έχουμε συγκέντρωση, να οργανώσουμε επιθέσεις από τα άκρα και τον άξονα, αφού θεωρούταν δεδομένο ότι η Λαμία θα κλειστεί. Κάναμε 2 προϋποθέσεις και μία ευκαιρία. Θα μπορούσαμε να το διεκδικήσουμε ως το τέλος το ματς, αλλά σε μία φάση στο 62’ ενώ δεν έχει απειλήσει ο αντίπαλος, με τετ α τετ έγινε το 3-1 και μετά δεν αντέχει κριτικής το ματς.

Το παράλογο είναι ότι όλη την εβδομάδα είμαστε διαφορετικά και στα ματς διαφορετικά. Πρέπει να βρούμε λύσεις, να σκεφτούμε πολλά πράγματα. Θα κοιτάξουμε να αλλάξουμε πράγματα, αλλά αυτή η μεταβολή εικόνας κατά τη διάρκεια ενός ματς δεν μου έχει ξανατύχει προηγουμένως.

Εν πάση περιπτώσει, είμαστε σε δύσκολη κατάσταση, παραμένουμε σε δύσκολη κατάσταση, απομένουν 12 ματς, προσωπικά θα πρέπει να πάω μπροστά, να κοιτάξω τι θα αλλάξουμε για να πάρουμε νίκες. Δεν έχω χάσει την πίστη μου, αν την είχα χάσει δεν θα έμπαινα σε διαδικασία να μιλήσω.

Πρέπει να συζητήσουμε εκτενέστερα και να αλλάξουμε κάποια πράγματα. Εμείς είμαστε αυτοί που καλούμαστε να βρούμε τις λύσεις.

Κατά τα λοιπά, είναι δίκαιη η νίκη της Λαμίας και καλώς ή κακώς, σεβόμενοι την ιστορία της ομάδας και τον κόσμο, πρέπει να προχωρήσουμε με άλλο πνεύμα και λογική στη συνέχεια και όταν λέμε κατάθεση ψυχής να συμβαίνει αυτό».