Φωτογραφία: Intime

Κηφισιά – Παναιτωλικός 0-1: Τρίποντο παραμονής με υπογραφή Λομόνακο

13.04.24 | 21:56

Γράφει: Editor

Ο Παναιτωλικός πανηγύρισε τεράστια νίκη με 1-0 στην έδρα της Κηφισιάς για την 4η αγωνιστική των playouts της Stoiximan Superleague, με τον Λομόνακο να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής και «χρυσός» σκόρερ.

Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +2 από την επικίνδυνη ζώνη και κοιτούν με διαφορετικό μάτι την παραμονή τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε. Αυτή είναι η πρώτη εκτός έδρας νίκη στη σεζόν για τους Αγρινιώτες.

Κυριάρχησε η… φλυαρία

Οι παίκτες του Γιάννη Πετράκη είχαν την κατοχή της μπάλας στα πρώτα λεπτά, χωρίς όμως να απειλούν την εστία του Αναγνωστόπουλου.

H πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθε στο 10’. Ο Mατέους Σάντος πήρε την πάσα του Τσανάτζια, όμως έκανε κάκιστο σουτ και η μπάλα έφυγε άουτ, χωρίς να απειλήσει τον Τσάβες.

Ο ρυθμός σταδιακά άρχισε να ανεβαίνει, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω και τις δύο ομάδες να αναζητούν μία ευκαιρία μπροστά στον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Στο 24’ οι Αγρινιώτες άγγιξαν το 1-0. Ο Τορεχόν έκανε το 1-2 με τον Λομονάκο, ο Αργεντινός μπακ χαφ πλάσαρε και έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Ο έλεγχος βρισκόταν στα χέρια των φιλοξενούμενων, με τους γηπεδούχους να επιχειρούν να χτυπήσουν στην αντεπίθεση.

Στο 32’ ο Χουάνπι εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, ο Σολόα έβαλε την κόντρα και έστειλε την μπάλα σε κόρνερ.

Ο Ματέους Σάντος αποτελούσε τον κύριο εκφραστή των επιθέσεων της Κηφισιάς και με μακρινό σουτ απείλησε τον Σολόα, στο 39’.

Τον πρώτο λόγο οι Αγρινιώτες

Τα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους δεν διεκδικούν δάφνες ποιότητας, με τις δύο ομάδες να αναλώνονται σε σκληρές μονομαχίες στον χώρο του κέντρου.

Η πρώτη φάση ήρθε στο 52’ όταν οι Ματέους Σάντος και Τσανάτζια συνεργάτηκαν, ο δεύτερος έκανε το γύρισμα και ο Οζέγκοβιτς δεν κατάφερε να εκτελέσει από πλεονεκτική θέση.

Ο επιθετικός της Κηφισιάς απείλησε ξανά τον Σολόα, όμως το σουτ του, μετά από ωραία προσπάθεια, κατέληξε έξω.

Τρίτη και φαρμακερή με Λομόνακο

Ο Λομόνακο ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων του Παναιτωλικού και σε μία από αυτές, στο 61’, με σουτ μέσα από την περιοχή από διαγώνια θέση έστειλε άουτ την μπάλα.

Δύο λεπτά μετά ο Αργεντίνος επιθετικός βρέθηκε ξανά σε πλεονεκτική θέση, όμως το σουτ του κόντραρε στον Βαφέα και η μπάλα κατέληξε κόρνερ.

Στο 70’ ο Λομόνακο δεν αστόχησε. Ο Ζοάο Πέδρο πέρασε καταπληκτική κάθετη στον επιθετικό του Παναιτωλικού, που βρέθηκε απέναντι στον Αναγνωστόπουλο και πλάσαρε εύστοχα για το 1-0.

«Κέρβερος» ο Τσάβες

Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Μπράτσου βγήκαν μπροστά για να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, όμως έπεσαν επάνω στον εντυπωσιακό Τσάβες.

Αρχικά στο 77′ ο κίπερ των Αγρινιωτών σταμάτησε το συρτό σουτ του Οζέγκοβιτς, ενώ στο 80’ είπε «όχι» στην κεφαλιά του Παπασάββα από τη μικρή περιοχή.

Στις καθυστερήσεις ο Ζοάο Πέδρο βρέθηκε μία «ανάσα» από το 2-0, όμως ο Αναγνωστόπουλος σταμάτησε το εντυπωσιακό σουτ του ποδοσφαιριστή του Παναιτωλικού.

Κηφισιά – Παναιτωλικός 0-1

Κηφισιά (Κώστας Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Τσάπαν (82’ Νίνης), Βαφέας, Σολόα, Σνάιντερλεν, Τζανάτζια, Κλωναρίδης (46’ Παπασάββας – 83′ Τεττέη), Μιλίσεβιτς, Μπιφουμά (82’ Μενέντες), Ματέους Σάντος, Οζέγκοβιτς.

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Οικονόμου, Μαλής, Ταμπίτζε, Μαυρίας, Τορεχόν, Λιάβας, Πέρες (93′ Τσιγγάρας), Χουάνπι (85’ Χατζηθεοδωρίδης), Λομόνακο (85’ Ντουάρτε), Ντίαζ (62’ Ζοάο Πέδρο).