Φωτογραφία: Eurokinissi

Κηφισιά – ΠΑΣ Γιάννινα 2-3: Την υποβίβασε ο… αδιάφορος

27.04.24 | 21:59

Σε ένα ματς με πολλές εναλλαγές συναισθημάτων και συγκινήσεις η Κηφισιά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στον αδιάφορο ΠΑΣ Γιάννινα, ηττήθηκε στην Καισαριανή με 3-2 και σε συνδυασμό με τα αποτελέσματα στα υπόλοιπα παιχνίδια αποχαιρέτησε τη Stoiximan Super League.

Το παιχνίδι είχε ένταση, πέντε γκολ και πολλά νεύρα, με την Κηφισιά να προηγείται, να δίνει όμως φάσεις στον ΠΑΣ Γιάννινα που τις εκμεταλλεύτηκε και πήρε μία νίκη γοήτρου.

Ο Μπεγκάλα έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΣ στο 74’, με τον Οζέγκοβιτς να ισοφαρίζει με πέναλτι στη συνέχεια αλλά τον Ροσέρο να βάζει την… ταφόπλακα στην Κηφισιά στις καθαυστερήσεις.

Η φάση του ματς στο 64′, με την Κηφισιά να παίρνει προβάδισμα με γκολ του Πρίτσα, το τέρμα όμως ακυρώθηκε μετά από υπόδειξη VAR και διαιτητή.

Πιο δυνατά η Κηφισιά στα πρώτα λεπτά

Η Κηφισιά μπήκε πιο δυνατά στο ματς με στόχο να κυριαρχήσει και να επιβάλλει το ρυθμό της από τα πρώτα λεπτά. Μάλιστα είχε δύο καλές στιγμές μέσα σε ενάμιση λεπτό με τους Ματέους Σάντος και Βαφέα, χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει.

Ο ΠΑΣ απάντησε στο 13′, με τον Ροσέρο να κάνει το γύρισμα από τα δεξιά και τον Κύρκο από ευνοϊκή θέση εντός περιοχής να στέλνει τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Η Κηφισιά συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο 26′ ο Σωτήρης Νίνης με μία αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα αν και αδιάφορος βαθμολογικά πάντως αφού έχει υποβιβαστεί δεν έμεινε με σταυρωμένα τα χέρια και στο 36′ μετά από ωραία συνεργασία και τακουνάκι του Κόντε για τον Ροσέρο, ο δεύτερος με ωραίο τσίμπημα της μπάλας ισοφάρισε σε 1-1.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο μέρος, με τον Τεττέι στο 53′ μετά από ωραία ενέργεια του Ματέους Σάντος να εκτελεί και να βρίσκει το δοκάρι.

Η φάση που άλλαξε όλο το ματς

Η Κηφισιά συνέχισε να ψάχνει ένα δεύτερο γκολ έτσι ώστε να μείνει ζωντανή στη μάχη της παραμονής και στο 64′ το βρήκε σε μία τρομερή φάση. Ο Τεττέι πάτησε περιοχή, έκανε τη σέντρα, ο Οζέγκοβιτς πήρε την κεφαλιά, ο Αθανασίου απέκρουσε, με την μπάλα να μην είναι ξεκάθαρο αν πέρασε τη γραμμή, με τον Πρίτσα να παίρνει το ριμπάουντ και με σουτ στην πάνω γωνία να δίνει προβάδισμα.

Ο VAR όμως ζήτησε από τον διαιτητή Παπαδόπουλο να δει τη φάση για ενδεχόμενο επιθετικό φάουλ του Πρίτσα πάνω στον Λιάσο, με τον ρέφερι να ακυρώνει το γκολ και τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται.

Ο Τεττέι είχε δοκάρι με τρομερό σουτ στο 70ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πρίτσα. Ακολούθως η Πρίτσας πήρε την μπάλα στη γωνία της περιοχής και με φαλτσαριστό πλασέ έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

Σε αντίθεση με την Κηφισιά, ο ΠΑΣ Γιάννινα κατάφερε να βρει το γκολ με τον Μπεγκάλα και να κάνει το 2-1. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι με τον Οζέγκοβιτς σε μαρκάρισμα του Μπεγκάλα. Ο Σέρβος ανέλαβε την εκτέλεση και με ωραίο πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν για να πετύχουν το τρίτο και νικητήριο γκολ, αλλά το πέτυχε ο ΠΑΣ Γιάννινα με τον Ροσέρο στις καθυστερήσεις, σβήνοντας κάθε όνειρο για παραμονή στην Κηφισιά.

Κηφισιά – ΠΑΣ Γιάννινα 2-3

Κηφισιά: Νικοπολίδης, Κλωναρίδης (41’ Γκόμπελιτς), Βαφέας, Σπίνος, Μιλίτσεβιτς, Σολόα (82’ Γιόβαντσιτς), Πρίτσας, Νίνης (46’ Μενέντες), Κρισιούμα, Τετέι, Οζέγκοβιτς.

ΠΑΣ Γιάννινα: Αθανασίου, Πανάγου, Σαμποτσίνσκι, Εραμούσπε, Κιάκος (71’ Σόρια), Καραχάλιος (71’ Μπεγκάλα), Λιάσος, Τζίμας (67’ Τζίνο), Κύρκος (67’ Μίνα), Ροσέρο, Κόντε (88’ Παμλίδης).