ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΜΟΝΟΒΑLA.GR CREATIVE TEAM / FOIVOS MOURATIDIS

UEFA EUROPA CONFERENCE LEAGUE

Ολυμπιακός – Άστον Βίλα 2-0: Ιστορική νύχτα – Στον τελικό οι «ερυθρόλευκοι» με ρεσιτάλ Μεντιλίμπαρ και παικτών

09.05.24 | 23:56

Ασύλληπτο! Μαγικό! Μυθικό! Ο Ολυμπιακός με μπροστάρη τον Ελ Κααμπί «σκότωσε» και στο Φάληρο την Άστον Βίλα με 2-0 και πήρε την ιστορική και μεγαλειώδη πρόκριση για τον τελικό του Conference League.

Ο Μαροκινός φορ με δύο τέρματα και συνολικά 5(!) κόντρα στους «χωριάτες» έβαλε… φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στην τρομερή βραδιά των παικτών του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ.

Οι Πειραιώτες κατέθεσαν και την ψυχή τους στο «φλαιγόμενο» φαληρικό στάδιο, πραγματοποιώντας για 90 λεπτά εξαιρετική εμφάνιση φτάνοντας έτσι μια… ανάσα από το όνειρο!

Στον τελικό της 29ης Μαΐου στην «OPAP Arena» οι «ερυθρόλευκοι» θα αντιμετωπίσουν τη Φιορεντίνα που προκρίθηκε σε βάρος της Κλαμπ Μπριζ.

«Πάγωσε» την Άστον  Βίλα ο Ελ Κααμπί

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση και μόλις στο 2′ απείλησε με τον Τσικίνιο, το σουτ του οποίου κατέληξε στην εξωτερική μεριά των διχτύων του Μαρτίνες. Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν από νωρίς τις προθέσεις τους για να πετύχουν γρήγορο γκολ και να «τελειώσει» την πρόκριση.

Στο 5′ οι «χωριάτες» δημιούργησαν την πρώτη τους ευκαιρία. Ο Μπέιλι έκανε τη σέντρα, ο Γουότκινς πήγε να πάρει την κεφαλιά, αλλά ο Κάρμο τον πρόλαβε τελευταία στιγμή. Για τα επόμενα λεπτά η Άστον Βίλα κατάφερε να κλείσει τους Πειραιώτες στα καρέ τους και πίεσε για να βρει το τέρμα που θα την έβαζε και πάλι στο «κόλπο» της πρόκρισης.

Οι «ερυθρόλευκοι» στο 11′ κατάφεραν κόντρα στη ροή της αναμέτρησης να σκοράρουν με τον Ελ Κααμπί. Ο Ροντινέι έκανε μπαλιά προς τον Ποντένσε, με τον Πορτογάλο να «σπάει» την μπάλα στον Κίνι που έκανε την παράλληλη πάσα στον Μαροκινό φορ για το 1-0! Αυτό ήταν το 9ο γκολ του Ελ Κααμπί σε 8 ματς Conference League αλλά και το 31ο σε 46 παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις με τον Ολυμπιακό!

Πίεσαν για την ισοφάριση οι «χωριάτες»

Η Άστον Βίλα το επόμενο διάστημα κυκλοφόρησε την μπάλα, με σκοπό να «σπάσει» την άμυνα του Ολυμπιακού, χωρίς όμως αποτελέσμα. Στο 25′ οι παίκτες του Μεντιλίμπαρ ανέκοψαν τα σουτ των Γουότκινς και Ντάγκλας Λουίζ, ενώ στη συνέχεια ο δεύτερος έκανε σουτ που μπλόκαρε εύκολα ο Τζολάκης.

Δύο λεπτά αργότερα ο Μπείλι επιχείρησε να απειλήσει με κεφαλιά, όμως ήταν τελείως άστοχη, ενώ στο 34′ η εκτέλεση φάουλ του Λουίζ κατέληξε αρκετά πάνω από τα δοκάρια του Έλληνα κίπερ.

Οι «ερυθρόλευκοι» στην πρώτη τους προσπάθεια έπειτα από αρκετά λεπτά δεν κατάφεραν να βρουν στόχο, με το σουτ του Φορτούνη έξω από την περιοχή να καταλήγει στην αγκαλιά του Μαρτίνες. Στο 39′ η κεφάλια του Κόνσα κατέληξε εκτός αγωνιστικού χώρου, ενώ από εκείνο το σημείο κι έπειτα ο Ολυμπιακός άσκησε αφόρητη πίεση για να πετύχει και δεύτερο τέρμα.

Η τελευταία καλή φάση πριν από τη λήξη του πρώτου μέρους ανήκε στην Άστον Βίλα. Ο Τζολάκης έκανε εκπληκτική απόκρουση έπειτα από σουτ του Μπέιλι που άλλαξε πορεία μετά την κόντρα που έβαλε ο Ροντινέι.

Εκατέρωθεν φάσεις στην επανέναρξη

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες. Στο 50′ ο Γουότκινς έκανε κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει πάνω από την εστία του Τζολάκη. Ένα λεπτό αργότερα ο Μαρτίνες μάζεψε εύκολα το σουτ του Φορτούνη.

Στο 60′ η Άστον Βίλα έφυγε στην αντεπίθεση, ο Ντουράν έκανε το σουτ αλλά ο Τζολάκης έκανε ασταθή απόκρουση, με τους παίκτες του Ολυμπιακού να διώχνουν την μπάλα σε κόρνερ. Οι «χωριάτες» συνέχισαν την πίεση, με τον Κόνσα να κάνει κεφαλιά στο 61′ που κατέληξε ψηλά άουτ.

Το σύνολο του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, με τους φιλοξενούμενους να δυσκολευόνται αρκετά να κυκλοφορήσουν την μπάλα χωρίς να κάνουν κάποιο λάθος. Ο Μασούρας προσπάθησε στο 65′ να απειλήσει, όμως το σουτ που επιχείρησε ήταν αρκετά αδύναμο.

Τρία λεπτά αργότερα οι παίκτες του Ουνάι Έμερι με στημένη φάση απείλησαν την άμυνα του Ολυμπιακού, όμως η μπάλα δεν κατέληξε στα δίχτυα και το 1-0 υπέρ των Πειραιωτών παρέμεινε.

«Σκότωσε» με ακόμα ένα γκολ την Βίλα ο Ελ Κααμπί

Η Βίλα έπαιξε τα τελευταία της «χαρτιά» από το 75′ κι έπειτα. Ο Κας βρήκε τρόπο να ξεφύγει από τον  Κίνι, έκανε το γύρισμα αλλά έδιωξε η άμυνα του Ολυμπιακού κρατώντας το μηδέν. Την ίδια στιγμή ο πρωταθλητής Ευρώπης με την Κ19 των Πειραιωτών, Κώστας Αποστολόπολος  μπήκε ως αλλαγή με όλο το γήπεδο να τον αποθεώνει!

Ο Ελ Κααμπί έπειτα από εκπληκτική ασίστ του Τζολάκη στο 80′ «εκτέλεσε» τον Μαρτίνες κι έκανε το 2-0 για τους «ερυθρόλευκους» στο «φλεγόμενο» Φάληρο, βάζοντας το 10ο γκολ του στη διοργάνωση! Στο 90′ το σουτ του Μασούρα κατέληξε άουτ, ενώ στο 90’+3′ ο Τζολάκης έκανε εντυπωσιακή επέμβαση σε κεφαλιά του Γουότκινς.

Ολυμπιακός – Άστον Βίλα 2-0

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι, Κάρμο, Ρέτσος, Κίνι (77′ Αποστολόπουλος), Ιμπόρα (73′ Όρτα), Έσε, Τσικίνιο, Φορτούνης, Ποντένσε (63′ Μασούρας), Ελ Κααμπί.

Άστον Βίλα (Ουνάι Έμερι): Μαρτίνες, Κόνσα, Κάρλος (65′ Ιρεγκμπουνάμ), Πάου Τόρες, Ντίνιε (86′ Μανρόε), Λουίζ, ΜακΓκιν, Κας (86′ Χέιντεν), Μπέιλι (86′ Κέλιμαν), Ντιαμπί (58′ Ντουράν), Γουότκινς.