Ολυμπιακός

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 2-1: Νίκη με… φόρα από την Πόλη

21.04.24 | 22:28

Γράφει: Βασίλης Ποντικός

Ένας Ολυμπιακός με… κεκτημένη ταχύτητα από την επική του πρόκριση επί της Φενέρμπαχτσε, και πολλά νέα πρόσωπα επικράτησε με 2-1 του ΠΑΟΚ για την 6η αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League.

Οι «ερυθρόλευκοι» με αυτή τη νίκη έβαλαν φωτιά στη μάχη για την κορυφή και ξαναμπήκαν στο παιχνίδι του τίτλου. Από την άλλη, ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε «μουδιασμένος» μετά από την κακή εμφάνιση και τον αποκλεισμό κόντρα από τη Μπριζ.

Τα γκολ για τον Ολυμπιακό πέτυχαν οι Κίνι και Μαρτίνς, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει στις καθυστερήσεις με τον Μάρκος Αντόνιο.

Με το πόδι στο… γκάζι

Αν και με πολλές αλλαγές ο Ολυμπιακός μπήκε με ψυχολογία από την πρόκριση επί της Φενέρμπαχτσε, πατώντας καλύτερα στο γήπεδο, ενώ η τριάδα στο κέντρο Τσικίνιο, Ιμπόρα και Όρτα ήταν ο συνδετικός κρίκος ανάμεσα στην άμυνα και την επίθεση.

Από την άλλη ο ΠΑΟΚ, προσπαθούσε από τα πλάγια κυρίως από την δεξιά πλευρά να δημιουργήσει ρήγματα στην άμυνα των γηπεδούχων. Ωστόσο προς το τέλος δεν έβρισκε του διαδρόμους για να φτάσει στην εστία του Τζολάκη.

Το πρόβλημα για τους φιλοξενούμενους ήταν ότι η πίεση που ασκούσαν προκειμένου να διαπεράσουν το κέντρο του Ολυμπιακού τους ανάγκαζε να πιέσουν ψηλά με την ομάδα του Μεντιλίμπαρ να το εκμεταλλεύεται.

Η τρίτη ήταν και η φαρμακερή

Όπως γράψαμε και παραπάνω το πρέσιγκ του ΠΑΟΚ άφησε κενούς χώρους με τον Ναβάρο στο 10΄να βγαίνει ύστερα από μια σέντρα του Ορτά μπροστά από τον Κοτάρσκι στην αντεπίθεση αλλά ο βοηθός σήκωσε τη σημαία του.

Πέντε λεπτά πιο μετά και πάλι ο Ναβάρο βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας σκόραρε, όμως το VAR τον υπέδειξε ξανά σε αντικανονική θέση.

Η τρίτη ωστόσο ήταν και η… φαρμακερή και ήρθε στο 25’ όταν ο μόνιμος πονοκέφαλος της άμυνας του ΠΑΟΚ, Φραν Ναβάρο μπήκε στην περιοχή μετά από μπαλιά στην πλάτη της άμυνας ο Κουλιεράκης τον γκρέμισε και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντάνιελ Ποντένσε, ωστόσο στο 27’ ο Κοτάρσκι του είπε όχι… όμως στη συνέχεια της φάσης ο Κίνι πήρε το ριμπάουντ και άνοιξε το σκορ.

Στα επόμενα λεπτά το παιχνίδι περιορίστηκε στις δυνατές μονομαχίες για να έρθει η ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ στο 43’ . Ο Ζίβκοβιτς πάτησε στην περιοχή, προσπάθησε να βρει χώρο να εκτελέσει, εν τέλει, όμως το σουτ του σταμάτησε στα σώματα, ενώ εκείνο που επιχείρησε ο Μουργκ σε δεύτερο χρόνο δεν απείλησε τον πορτιέρο του Ολυμπιακού.

Πάνω στην… ώρα ο Μαρτίνς

Στο δεύτερο μέρος, ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο, δυνατές μονομαχίες, πιο αργό τέμπο ενώ ο ΠΑΟΚ είχε μια ευκαιρία με ένα φαουλ, να φέρει κόσμο στην εστία του Τζολάκη, όμως ο Τάισον έστειλε τη μπάλα ψηλά αουτ.

Ωστόσο με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Ποντένσε έβγαλε μια απίθανη ασιστ που έκοψε την άμυνα του «Δικέφαλου του Βορρά» στη μέση ο Μαρτίνς έκανε μια φοβερή προβολή γράφοντας το 2-0.

Έπεσε ο ρυθμός – Μείωσε ο Μάρκος Αντόνιο

Μετά την επίτευξη του δεύτερου γκολ ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ανεβάσει στροφές, όμως οι γηπεδούχοι δεν τον άφησαν να βρει χώρους, ενώ η άμυνα τους έδειχνε σταθερή παρότι έλειπαν οι βασικοί πρωταγωνιστές

Ωστόσο οι «ασπρόμαυροι»  κατάφεραν να πετύχουν το γκολ της τιμής με τον Μάρκος Αντόνιο να μειώνει στις καθυστερήσεις, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό με το παιχνίδι να λήγει 2-1.

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 2-1

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Κίνι (90+3′ Βέζο), Ρέτσος, Άμπι, Ρίτσαρντς, Τσικίνιο (78′ Έσε), Ιμπόρα, Μαρτίνς (78′ Μασούρας), Όρτα (85′ Καρβάλιο), Ποντένσε, Ναβάρο (85′ Ελ Κααμπί).

ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Οζντόεφ, Μεϊτέ (74′ Σβαμπ), Ζίβκοβιτς, Μουργκ (59′ Ντεσπόντοφ), Τάισον (79′ Μάρκος Αντόνιο), Τόμας (59′ Σαμάτα).