Παναιτωλικος Φωτογραφία: Intime

Παναιτωλικός – Ατρόμητος 1-0: Με ήρωα παραμονής τον Τσάβες

27.04.24 | 22:04

Γράφει: Βασίλης Ποντικός

Μια τεράστια νίκη πέτυχε ο Παναιτωλικός που επικράτησε 1-0 του Ατρόμητου και παραμένει στην Stoiximan Super League μετά και την ήττα της Κηφισιάς με τον ΠΑΣ Γιάννινα, στο πλαίσιο της 6η αγωνιστικής των playouts.

Οι Αγρινιώτες χάρη στο γκολ του Ταμπίντζε πήραν ένα πολύ σπουδαίο τρίποντο και έχουν 33 βαθμούς.  Στην κατηγορία έμεινε και ο Ατρόμητος παρά την ήττα καθώς μένει στους 34 βαθμούς και ουσιαστικά «κλείδωσε» την παραμονή.

Έξαλλοι πανηγυρισμοί στο γήπεδο μετά το τέλος του ματς, καθώς η ομάδα μετά από μια δύσκολη σεζόν παρέμεινε στην κατηγορία.

Απειλούσε αλλά δεν σκόραρε

Ο Παναιτωλικός μπήκε με φόρα στο ματς, καθώς ήξερε πολύ καλά ότι δεν υπάρχουν περιθώρια λάθους στην μάχη για την παραμονή.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήταν για τους γηπεδούχους, στο 10’ όταν ο Χουάνπι έκανε μια μπαλιά που πήρε ύψος και έφυγε έξω. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να κρατήσουν μπάλα, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσουν κάποια αξιόλογη στιγμή.

Οι Αγρινιώτες προσπαθούσαν να βρουν τους χώρους ώστε να απειλήσουν, αλλά οι παίκτες  του Σάσα Ίλιτς είχαν κλείσει τους διαδρόμους προς το τέρμα τους. Τελικά η ομάδα του Γιάννη Πετράκη κατάφερε να βρει τον τρόπο να απειλήσει και μάλιστα δύο φορές . Η πρώτη ήταν στο 44’ όταν πρώτα ο Λιάβας και μετά ο Τορεχόν δεν μπόρεσαν να ανοίξουν το σκορ, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Λομόνακμο βρέθηκε αμαρκάριστος, αλλά έκανε ένα σουτ που πήγε άουτ.

Γκολ με το καλημέρα…

Με τον τρόπο που τελείωσε το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε το δεύτερο… με τον Παναιτωλικό στην επίθεση. Μόνο που αυτή τη φορά η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα. Συγκεκριμένα στο 54΄ο Μάλης έβγαλε μια Κεφαλιά – ασίστ με τον Ταμπίντζε να σκοράρει από κοντά με το κεφάλι.

Οι Περιστεριώτες μετά το γκολ που δέχθηκαν προσπάθησαν να απειλήσουν και δυο λεπτά αργότερα ο Βέργος πέρασε τον Τσάβες αλλά μετά τον έκοψε ο Οικονόμου. Όσο προχωρούσε το παιχνίδι τόσο τα νεύρα και το άγχος έκαναν την εμφάνιση τους και στις δύο ομάδες.

«Μπλόκο» ο Τσάβες

Μετά από δέκα λεπτά που το ματς είχε πιο σκληρό ρυθμό, οι «κυανόλευκοι» ήταν αυτοί που έχασαν την ευκαιρία να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης, όταν ο Τσάβες και με την βοήθεια του δοκαριού είπε «όχι» σε φάουλ του Κούντε.

Μάλιστα ο πορτιέρο των γηπεδούχων έκανε απίστευτη επέμβαση στην κεφαλιά του Βαλένσια και κράτησε το μηδέν για την ομάδα του.

Ο Ατρόμητος στο 88’ έμεινε με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Κούντε, ωστόσο προσπάθησε να απειλήσει με τον Τσάβες στην τελευταία φάση του αγώνα και πάλι να αποκρούει δίνοντας στην ομάδα του την τεράστια νίκη και το έναυσμα για έξαλλους πανηγυρισμούς στο γήπεδο.

Παναιτωλικός – Ατρόμητος 1-0

Παναιτωλικός  (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Μαλής, Οικονόμου (86’ Μπακάκης), Ταμπίτζε, Μαυριάς, Πέρες (81’ Τσιγγάρας), Λιάβας (68’ Χατζηθεοδωρίδης), Χουάνπι (86’ Ντουάρτε Μπ.), Τορεχόν, Λομόνακο (68’ Ζοάο Πέδρο), Ντίαζ.

Ατρόμητος (Σάσα Ίλιτς): Μαρκετζάνι, Κιβρακίδης (81’ Τριμμάτης), Ασεβέδο (73’ Γιουμπιτάνα), Τζαβέλλας, Ντε Μποκ, Αθανασίου, Κούντε, Έντερ, Κούεν (73’ Βρακάς), Βαλένσια, Βέργος (73’ Αντζιέλσκι).