paok gynaikeio

Ποδόσφαιρο Γυναικών

ΠΑΟΚ – ΟΦΗ 3-0: Πρωταθλητής Ελλάδας ο «δικέφαλος» του Βορρά!

11.05.24 | 15:37

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-0 του ΟΦΗ στο Γήπεδο Νέων Επιβατών, για την εξ’ αναβολής 18η αγωνιστική της Women’s Football League και κατέκτησε μαθηματικά το 19ο πρωτάθλημα στην ιστορία του.

Με τα γκολ των Χέλμβαλ (2) και Βαρδαλή, ο «δικέφαλος» του Βορρά έφτασε τους 68 βαθμούς με απολογισμό 22 νίκες και 2 ισοπαλίες.

Με δύο εντυπωσιακά γκολ προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο οι Θεσσαλονικιές

Ο «δικέφαλος» του Βορρά μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση και μέχρι το 15ο λεπτό είχε ήδη επιχειρήσει τέσσερα σουτ. Ο ΟΦΗ είχε αμυντική νοοτροπία, όμως στο 17′ λύγησε. Με υπέροχη μακρινή μπαλιά η Μήτκου βρήκε την Χέλμβαλ, η οποία «τρύπησε» την αντίπαλη άμυνα και με πλάγιο σουτ κρέμασε την Γκούρτνερ, δίνοντας προβάδισμα στέψης στον ΠΑΟΚ.

Μετά την επίτευξη του γκολ από τις Θεσσαλονικές, οι Κρητικές ανέβασαν ρυθμούς και έγιναν περισσότερο πιεστικές. Η Μπριάνα απείλησε με κεφαλιά, στην πρώτη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι για τις φιλοξενούμενες, αλλά η Νοιχάους μπόρεσε να μπλοκάρει.

Στο 33′ όμως, η Βαρδαλή πέτυχε ένα εξαιρετικό γκολ από πολύ μακρινή απόσταση, ύστερα από πάσα της Χέλμβαλ, την ώρα που η τερματοφύλακας του ΟΦΗ είχε κάνει λίγα βήματα μπροστά, μη μπορώντας να διώξει.

Και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά το δεύτερο ημίχρονο. Στο 57′ Μήτκου και Χέλμβαλ συνεργάστηκαν ξανά. Η αμυντικός έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, η επιθετικός έπιασε την κεφαλιά και νικώντας ξανά την Γκούρτνερ έκανε το 3-0.
Άσχημος ο τραυματισμός της Νικόλ Ριμπάνσκα ενόψει ημιτελικών κυπέλλου

Το παιχνίδι σημάδεψε ο άσχημος τραυματισμός της Νικόλ Ριμπάνσκα στο 70ο λεπτό, η οποία υπέστη διάστρεμμα στο δεξί πόδι στην προσπάθεια της να διεκδικήσει τη μπάλα. Η τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ την μετέφερε αγκαλιά εκτός αγωνιστικού χώρου.

Οι παίκτριες του Θαλή Θεοδωρίδη έκαναν διαχείριση του σκορ, χωρίς όμως να κλείνονται στην άμυνα. Ο τεχνικός ΠΑΟΚ έδωσε χρόνο συμμετοχής και σε νεαρές παίκτριες.

Η φιέστα των πρωταθλητών της Women’s Football League θα πραγματοποιηθεί στις 25/5 στην τελευταία αναμέτρηση με αντίπαλο τον Αστέρα Τρίπολης.

ΠΑΟΚ – ΟΦΗ 3-0

ΠΑΟΚ (Θαλής Θεοδωρίδης): Νοιχάους, Μήτκου, Αχμέντοβα, Γκούνη, Κοσκερίδου, Χαλατσογιάννη, Στράντζαλη, Ακίντα (61′ Παπαδοπούλου), Βαρδαλή (70′ Κιουρεξίδου), Γιαννακά, Χέλμβαλ

ΟΦΗ (Κώστας Παντζαρίδης): Γκούρτνερ, Κουκουλάκη, Κυδωνάκη, Κωνιωτάκη ( 46′ Κατιρτσίδου), Πατερνά, Πέιου, Δρακογιαννάκη, Αεράκη (46′ Ριμπάνσκα), Καλαμπέροβα, Μουστάκ (64′ Ζέρβα), Μπριάνα ( 80′ Πλατανιά)