INTIME

Super League: Συνεχίζουν χέρι-χέρι ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός μετά την 19η αγωνιστική

21.01.24 | 22:40

Με την ολοκλήρωση της 19ης αγωνιστικής της Super League, ο ΠΑΟΚ παραμένει στη κορυφή της βαθμολογίας, καθώς επικράτησε με 5-1 του Βόλου.

Καμία αλλαγή δεν υπήρξε στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα, με τους Παναθηναϊκό, ΑΕΚ και Ολυμπιακό να παίρνουν θετικά αποτελέσματα.

Νίκη play offs για την Λαμία – «Διπλό» παραμονής για τον Πανσερραϊκό

Η Λαμία υποδέχθηκε την Κηφισιά επικρατώντας με σκορ 4-1. Παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο ματς με το γκολ του Λαρντ στο 12ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή και με τα γκολ των Σιμόν (23′), Μαρτίνεθ (39′), Καρλίτος (56′) και Μάλτσι (87′) συνεχίζουν να ονειρεύονται μια θέση στα Play offs.

Με πρωταγωνιστή τον Μπετανκόρ, ο Πανσερραϊκός έφυγε νικητής από τους Ζωσιμάδες, επικρατώντας του ΠΑΣ Γιάννινα με 2-0. Ο Ισπανός μέσα σε 5 λεπτά πέτυχε τα τέρματα που χάρισαν την μεγάλη νίκη στην ομάδα του.

Με το «χρυσό» γκολ του Φελίπε κόντρα στον Παναιτωλικό, ο ΟΦΗ επέστρεψε στις νίκες μετά τις 2 Οκτωβρίου. Οι Κρητικοί πανηγύρισαν μετά από σχεδόν 2 μήνες

Νίκες για τους τέσσερις πρωτοπόρους

Ο ΠΑΟΚ συνέτριψε τον Βόλο με 5-1 εκτός έδρας και συνεχίζει να βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας. Η ομάδα του Λουτσέσκου σε τρίτο σερί παιχνίδι πέτυχε πάνω από τέσσερα γκολ, με πρωταγωνιστές τους Ντεσπόντοφ και Μουργκ. Στην επόμενη αγωνιστική υποδέχεται τον δεύτερο Παναθηναϊκό στο ντέρμπι κορυφής.

Η ΑΕΚ υπέταξε τον Ατρόμητο με σκορ 5-0 στο Περιστέρι, στην πρώτη ήττα του υπό την τεχνική ηγεσία του Σάσα Ίλιτς. Ο Πόνσε με εξαιρετική φόρμα πέτυχε χατ-τρικ, με τους Κάλενς και Γιόνσον να διαμορφώνουν το τελικό σκορ.

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας του Αστέρα Τρίπολης με 2-0. Αφήνοντας πίσω τους τραυματισμούς, στάθηκε στο ύψος του συνεχίζοντας την διεκδίκηση της πρώτης θέσης με τα γκολ των Αϊτόρ και Γεντβάι.

Οι «ερυθρόλευκοι» ταξίδεψαν μέχρι τη Θεσσαλονίκη παίρνοντας νίκη ψυχολογίας κόντρα στον Άρη με 2-1. Οι Ναβάρο και Ροντινέι πέτυχαν τα γκολ για τους φιλοξενούμενους, με το αυτογκόλ του Κίνι στις καθυστερήσεις να μειώνει το σκορ.