Τακτική ανάλυση: Ο Αλμέιδα έχασε το ματς… από τον Αλμέιδα και ο Τερίμ το κέρδισε από τον Ιωαννίδη Φωτογραφία: Intime

Τακτική ανάλυση: Τα λάθη του Αλμέιδα, οι κινήσεις του Τερίμ και ο συγκλονιστικός Ιωαννίδης

04.04.24 | 13:11

Γράφει: Θάνος Κονταξής

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής του χθεσινού ντέρμπι, κερδίζοντας την ΑΕΚ με 2-1, κάνοντας παράλληλα σημαντικό βήμα για τη διατήρηση των ελπίδων του για τον τίτλο. Η Ένωση προηγήθηκε και είχε τις ευκαιρίες να «κλειδώσει» τη νίκη από νωρίς αλλά ο Ιωαννίδης είχε άλλη άποψη και με μία συγκλονιστική εμφάνιση, οδήγησε την ομάδα του στο «τρίποντο».

Powered by Opta

Το τρικ με τον Αράο που δεν έπιασε και η ΑΕΚ που μιμήθηκε τον ΠΑΟΚ

Ο Φατίχ Τερίμ για ακόμα μια φορά παράταξε μια ενδεκάδα με εκπλήξεις, αλλά με τη γνωστή του διάταξη. 4-3-3 και… τρεις πρωτιές. Τον Αράο μετά από δύο μήνες στα χαφ, τον Βέρμπιτς δεξιά και δίδυμο στην άμυνα τους Γεντβάι και Ακαϊντίν.

Από την άλλη, ο Αλμέιδα ακολούθησε την πεπατημένη, έχοντας 3 αλλαγές σε σχέση με το ματς με τον Ολυμπιακό και με μεγαλύτερη απουσία τον Πινέδα, τον οποίο κράτησε στον πάγκο.

Ο Τούρκος τεχνικός στην ουσία χρησιμοποίησε τον Αράο σε έναν υβριδικό ρόλο. Σε φάση άμυνας, ανέβαινε ως το επιθετικό τρίτο, για να πιέσει τον αντίπαλο χαφ που έπαιρνε πρώτος μπάλα αλλά σε φάση επίθεσης έμπαινε σαν λίμπερο ανάμεσα στο αμυντικό δίδυμο για να δημιουργήσει παιχνίδι.

Αυτό το τρικ του Τερίμ ωστόσο δεν έπιασε κι από εκεί ξεκινούσαν όλα τα προβλήματά του. Ο Αλμέιδα έβαλε στο κενό μεσοδιάστημα που άφηνε ο Αράο τον Λιβάι Γκαρσία και δίπλα του τον Ελίασον κι έτσι σχεδόν σε κάθε επιθετική μετάβαση της Ένωσης έβγαιναν δύο με δύο ή και δύο με έναν όπως στο 11′. Αυτό συνέβαινε επίσης, γιατί ο τεχνικός των «πρασίνων» είχε δώσει εντολή στην ομάδα του να ανέβει ψηλά. Μάλιστα, η τελευταία γραμμή άμυνας ήταν σχεδόν στο κέντρο.

Η ΑΕΚ ωστόσο δεν βρήκε το γκολ από επιθετική μετάβαση αλλά από στατική φάση, όπως πολλές φορές άλλωστε τη φετινή σεζόν. Η αυτοπεποίθηση της ομάδας σε αυτές τις φάσεις παιχνιδιού είναι παροιμιώδης, με την Ένωση να βάζει 8 παίκτες στην αντίπαλη περιοχή και να ανταμείβετε τελικά ακόμα μια φορά. Το θέμα για την ομάδα του Αλμέιδα, είναι πως μέχρι και το 20o λεπτό είχε κάμποσες στιγμές για να «κλειδώσει» τη νίκη. Μπορούσε να σκοράρει τουλάχιστον ένα ακόμα τέρμα στη φάση με τον Τσούμπερ, όμως δεν τα κατάφερε και τελικά αυτό το πλήρωσε.

Ο Αργεντινός τεχνικός είχε δώσει εντολή όλοι να ψάχνουν τον Λιβάι στην πλάτη της «πράσινης» άμυνας κι αυτό όντως δημιούργησε πολλά θέματα στον Τερίμ, ειδικά από τη στιγμή που είχε την υπόλοιπη ομάδα του τόσο ψηλά στο γήπεδο. Η ΑΕΚ θέλησε να μιμηθεί τον ΠΑΟΚ, που το απόγευμα της Κυριακής έτρεχε το γήπεδο όσο περισσότερο μπορούσε, «χτυπώντας» τα κενά μεσοδιαστήματα του Παναθηναϊκού. Οι «κιτρινόμαυροι» ωστόσο δεν ήταν τόσο εύστοχοι στις ευκαιρίες που είχαν.

Ο Τερίμ που «διάβασε» το ματς στο 20’ κι ο συγκλονιστικός Ιωαννίδης

Από το 20ό λεπτό και μετά ο ρυθμός του ματς άλλαξε. Αυτό γιατί, ο Τερίμ «διάβασε» καλύτερα τον αντίπαλο την ώρα του αγώνα και έκανε διορθωτικές κινήσεις. Βέρμπιτς, Μπερνάρντ και Μπακασέτας ήρθαν πιο χαμηλά στο γήπεδο ενώ ο Αράο σταμάτησε τα… πάνω κάτω και κράτησε τη θέση του στο κέντρο. Με αυτό τον τρόπο ο Τερίμ έκοψε την ΑΕΚ στη μέση, όπως κάτι παρόμοιο έκανε και ο Μεντιλίμπαρ την Κυριακή.

Η μέση θέση των παικτών του ΠΑΟ από το 1′-15΄.
Η μέση θέση των παικτών του ΠΑΟ από το 15′-30′. Εδώ ο Αράο (55) έχει μείνει στο κέντρο και οι υπόλοιποι μεσοεπιθετικοί έχουν κλείσει προς τα πίσω.

Σχεδόν για το υπόλοιπο πρώτο ημίχρονο, ο Γιόνσον ερχόταν χαμηλά να πάρει την πρώτη μπάλα και μπροστά του έβλεπε 10 παίκτες του Παναθηναϊκού σε medium block και τους συμπαίκτες του χαμένους κάπου ανάμεσα στις γραμμές του αντιπάλου.

Η μέση θέση των παικτών της ΑΕΚ από το 15′-30′ με τον Γιόνσον (6) να διακρίνεται λίγο πίσω από τη σέντρα.

Σε αυτό το σημείο, αναμφίβολα τη διαφορά έκανε ο Φώτης Ιωαννίδης. Ο Έλληνας φορ έκανε μια συγκλονιστική εμφάνιση, ξεκινώντας με δικά του κλεψίματα και τα δύο γκολ της ομάδας του. Πρώτα στο 10ο λεπτό, πέρασε τον Βίντα και έδωσε έτοιμο γκολ στον Μπερνάρντ, ο οποίος όμως αστόχησε. Στη συνέχεια, στο 32’ και το 34’ έκλεψε την μπάλα δύο φορές από τον Μουκουντί (που έχει μέσο όρο μεταβιβάσεων 92% φέτος), στην πρώτη φάση δημιούργησε τις προϋποθέσεις για το γκολ του Μπακασέτα ενώ στη δεύτερη τα έκανε όλα μόνος του.

Ο Ιωαννίδης ολοκλήρωσε τον αγώνα με 5 επιτυχημένες ντρίπλες και ποσοστό 100%. Κανείς στο χθεσινό ματς δεν είχε πάνω από δύο. Επίσης είχε, 15/21 πάσες, 3/3 ανακτήσεις μπάλας, 3 κερδισμένα φάουλ και 17/39 μονομαχίες με ποσοστό επιτυχίας 44% (μέσο όρο στο πρωτάθλημα έχει 34%).

Η αμυντική προσέγγιση του Τερίμ και ο Αλμέιδα που έμεινε χωρίς ιδέες

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα ήταν εντελώς διαφορετική κι άκρως μονότονη. Ο Τερίμ πήρε την απόφαση να προστατέψει το αποτέλεσμα για τα επόμενα 45 λεπτά, βάζοντας τον Αράο ως τρίτο στόπερ και αλλάζοντας τη διάταξη σε ένα 5-4-1. Αυτό σε συνδυασμό με τη γενικότερη αμυντική προσέγγιση του Παναθηναϊκού που από το 60’ και μετά αμυνόταν σε low block αλλά και με διάταξη 6-3-1, έβαλε πολύ δύσκολα στον Αλμέιδα.

Η μέση θέση των παικτών του ΠΑΟ στο δεύτερο ημίχρονο. Διακρίνεται το 6-3-1.

Ο Αργεντινός τεχνικός έπεσε στην παγίδα του Τερίμ, είδε πράγματα που δεν περίμενε να δει κι έμεινε από νωρίς χωρίς ιδέες. Η τετραπλή αλλαγή που έκανε στο 56’, βάζοντας μαζί Αραούχο και Πόνσε σε ένα πιο… καθαρό 4-4-2 δεν έδωσε τίποτα στην ΑΕΚ, η οποία άρχισε να απειλεί ελαφρώς μετά το 80’ αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Ο Παναθηναϊκός έκατσε πίσω, χάρισε την κατοχή στην Ένωση (71-29 στο δεύτερο ημίχρονο) ενώ δεν είχε και καμία διάθεση να αντεπιτεθεί. Σε κάθε ευκαιρία απλά κρατούσε την μπάλα όσο μπορούσε.

Η ΑΕΚ στον αντίποδα, φαινόταν ανήμπορη να αντιδράσει. Καμία ιδέα, καμία πλαγιοκόπηση, καμία υπεραριθμία και το τελικό νούμερο των σεντρών που έγιναν, αποδεικνύει του λόγου το αληθές. Η Ένωση επιχείρησε 26 σέντρες στο ματς (13 ο Ελίασον, 10 ο Άμραμπατ που μπήκε για αυτό το λόγο) ενώ ο Παναθηναϊκός έκανε μόλις 4.

Τελικά, ο αγώνας ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να έχουν 31 απομακρύνσεις μπάλας σε σχέση με τις 7 των φιλοξενούμενων, ενώ έφτιαξε και 4 μεγάλες ευκαιρίες έναντι μόλις μίας της ΑΕΚ. Σε αντίθεση δηλαδή με τα δύο προηγούμενα ματς εναντίον της Ένωσης, που οι «πράσινοι» είχαν συνολικά δύο μεγάλες ευκαιρίες και η ομάδα του Αλμέιδα οκτώ.

Την κατοχή η ΑΕΚ, την αποτελεσματικότητα ο Παναθηναϊκός

Το γράψαμε και χθες στην ανάλυση των δύο προηγούμενων Αθηναϊκών ντέρμπι. Η ΑΕΚ έχει βρει τον τρόπο να έχει περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια της στα ματς με τον Παναθηναϊκό και μέχρι χθες είχε πάρει τους 4 από τους διαθέσιμους 6 βαθμούς. Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε και το χθεσινό ματς, το αποτέλεσμα όμως αυτή τη φορά ήταν διαφορετικό. Νικητής ήταν ο ΠΑΟ.

Ο Παναθηναϊκός είναι πρώτος στο ποσοστό κατοχής φέτος στο πρωτάθλημα με 64%, είναι πρώτος στις πάσες με 468 ανά 90′ και ποσοστό ευστοχίας 85,4% ενώ είναι τέταρτος στις επαφές στο αντίπαλο «κουτί» με 28. Τα αντίστοιχα χθεσινά νούμερα της ομάδας ήταν, 41% κατοχή, 249 πάσες με ποσοστό ευστοχίας 80% ενώ είχε μόλις 11 επαφές στην αντίπαλη περιοχή.