Φωτογραφία INTIME

Ολυμπιακός Β΄

Τηλυκράτης Λευκάδας – Ολυμπιακός Β’ 2-2: «Φρένο» στο Ιόνιο για τους Πειραιώτες

27.01.24 | 17:23

Ισόπαλο 2-2 τελείωσε το παιχνίδι του Τηλυκράτη Λευκάδας με τον Ολυμπιακό Β’ για τη 16η αγωνιστική του Β’ Ομίλου της Super League 2.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 6′ με τον Ντοναλντόνι, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν προσωρινά την ανατροπή με δύο γκολ του Βλαχομήτρου (9′ και 54′), ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 63′ από τον Φοφανά.

Με αυτόν τον βαθμό, η ομάδα της Λευκάδας ανέβηκε στη 10η θέση με 12 βαθμούς. Από την άλλη, οι Πειραιώτες που προέρχονταν από μία μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί του Παναθηναϊκού Β’, είναι ισόβαθμοι στην 8η θέση της κατάταξης μαζί με τον Γιούχτα στους 15 βαθμούς.

Με «διπλό» Βλαχομήτρο τα γκολ του Ολυμπιακού Β’

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο πρώτο ημίχρονο, ανοίγοντας στο 6′ το σκορ με μία επιτυχημένη εκτέλεση πέναλτι του Ντοναλντόνι. Οι φιλοξενούμενοι δεν άργησαν να απαντήσουν, ισοφαρίζοντας 1-1 με τον Βλαχομήτρο στο 9′.

Τα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου μέρους εξελίχθηκαν χωρίς κάποια ιδιαίτερη φάση με τις δύο ομάδες να πάνε ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Oι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να κάνει την ανατροπή στο σκορ στο 54′ με δεύτερο γκολ του Ανέστη Βλαχομήτρου.

Οι γηπεδούχοι όμως δεν το άφησαν αναπάντητο και έκαναν το 2-2 με σκόρερ τον Μανσού Φοφανά στο 63′. Η υπόλοιπη αναμέτρηση εξελίχθηκε χωρίς κάποια ιδιαίτερη φάση και αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να τελειώσουν το ματς ισόπαλες.

Τηλυκράτης Λευκάδας – Ολυμπιακός Β’ 2-2

Τηλυκράτης Λευκάδας (Φ.Γκέκας): Τζελέπης, Ρουγκάλας, Τέρζι, Νιφορόπουλος, Χατζητερζόγλου, Ζδράβος, Ρίζος, Πέρεζ, Μπελεβώνης, Φοφαφάνα, Ντοναλντόνι

Ολυμπιακός Β’ (Α.Ιμπαγάσα): Παπαδούδης, Βλαχομήτρος, Μπαγκαλιάνης, Σγουρός, Κουτσίδης, Κεραμιδάς, Μαρίνος, Κωστούλας, Κεϊτά, Μουζακίτης, Αργυρίου