Ο Ολυμπιακός Β' Φωτογραφία: Intime

Superleague 2

Παναθηναϊκός Β’ – Ολυμπιακός Β’ 1-4: Φινάλε με νίκη για τους «ερυθρόλευκους»

23.05.24 | 18:02

Με νίκη έκλεισε τις αγωνιστικές το υποχρεώσεις στη Super League 2 ο Ολυμπιακός Β’, ο οποίος για την τελευταία αγωνιστική των playouts του Β’ Ομίλου επιβλήθηκε με 4-1 του Παναθηναϊκού Β’ στη Λεωφόρο.

Πρωταγωνιστής για τους Πειραιώτες, ο Αλγκασίμ Μπα με χατ-τρικ, το τέταρτο τέρμα το έβαλε ο Σαπουντζής. Για τους «πράσινους» είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο σκορ ο Καλοσκάμης.

Υπενθυμίζεται ότι οι «αιώνιοι» έχουν υποβιβαστεί από την δεύτερη κατηγορία και πιθανότατα αυτό ήταν και το «κύκνειο άσμα» των δύο ομάδων.

Γκολ από τα… αποδυτήρια και άμεση ισοφάριση

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με γκολ από τα… αποδυτήρια, πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του αγώνα. Όταν, από εκτέλεση… πλαγίου προς τα πίσω, του Μαρτίνη προς τον Καρακασίδη, ο Μπα μπήκε στην πορεία της μπάλας και την έστειλε στα δίχτυα, για το 0-1!

Με το «τριφύλλι» να απαντάει με το ίδιο… νόμισμα, καθώς με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ο Τανούλης έκανε λάθος γύρισμα στον Μπότη, με τον Καλοσκάμη που… καραδοκούσε να σκοράρει με σουτ μέσα από την περιοχή, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Επιβλητικοί οι Πειραιώτες στο β’ μέρος

Ο Ολυμπιακός Β’ πήρε εκ νέου το προβάδισμα στην επανάληψη, εξίσου νωρίς, με την εκτέλεση κόρνερ του Ιμπαγάσα από τα δεξιά και τον Μπα να πηδάει ανάμεσα σε Σιδερά-Φουρτάδο, κάνοντας με κεφαλιά το 1-2, στο 50ο λεπτό.

Μάλιστα, δύο λεπτά μετά, ξανά ο Μπα έκλεψε την μπάλα μετά το λάθος του Καραμπά, πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Σαπουντζή και εκείνος με δυνατό σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Καρακασίδη, πετυχαίνοντας το 1-3…

Ενώ από μια ακόμα κακή αμυντική λειτουργία των παικτών του Παναθηναϊκού Β, ο Μπα έφυγε στην κόντρα, ανατράπηκε από τον Καρακασίδη στο 73’ και δύο λεπτά αργότερα, με την εύστοχη εκτέλεση του πέναλτι έκανε χατ-τρικ, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό 4-1!

Παναθηναϊκός Β’ – Ολυμπιακός Β’ 1-4

Παναθηναϊκός Β’ (Σωτήρης Αντωνίου): Καρακασίδης, Σιδεράς, Αθανασακόπουλος, Μαρτίνης, Καλοσκάμης (75′ Χατζηϊωάννου), Φουρτάδο, Κρυπαράκος, Σαρδέλης (66′ Μαντσίνι), Νταμπίζας, Λάμψιας (75′ Τσεβάς), Καραμπάς (66′ Τουρκοχωρίτης)

Ολυμπιακός Β’ (Αριέλ Ιμπαγάσα): Μπότης, Μπα (75′ Βλαχομήτρος), Λάιτνερ (80′ Καράκουτης), Ρέτσος, Μαυρουδής, Μαρίνος, Κατσουλίδης (46’Αργυρίου), Ιμπαγάσα (71′ Πατήρας), Σαπουντζής, Τανούλης, Πινακάς (46′ Σγουρός)