intime

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ BETSSON

Βαγιαννίδης: «Μεγάλη στιγμή να είμαι αρχηγός – Μάθημα η ήττα»

24.01.24 | 23:49

Η ήττα του Παναθηναϊκού από τον Ατρόμητο με 2-1 για το πρώτο παιχνίδι των προημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδας ήταν ένα μάθημα σύμφωνα με τον Γιώργο Βαγιαννίδη.

Ο νεαρός μπακ αναφέρθηκε επίσης και στο γεγονός πως φόρεσε για πρώτη φορά το περιβραχιόνιο του αρχηγού.

Αναλυτικά όσα είπε

«Στα πρώτα 20-25 λεπτά θα περίμενε κανείς πως θα κερδίζαμε με ευκολία. Ο αντίπαλος δεν μπορούσε να κρατήσει την μπάλα, η πίεσή μας ήταν σε πολύ καλό επίπεδο, αλλά από μια στατική φάση δεχτήκαμε γκολ λόγω έλλειψης συγκέντρωσης.

Μετά χάσαμε τον έλεγχο και το ματς ήταν στα ίσα. Δεχτήκαμε δεύτερο γκολ και πάλι από έλλειψη συγκέντρωσης. Ο Ατρόμητος έκατσε πίσω, έκανε καθυστερήσεις, εμείς κάναμε τελικές αλλά δεν μπορέσαμε να σκοράρουμε.

Είναι ένα μάθημα για μας, πρέπει πάντα να δίνουμε το 100%, γιατί όλες οι ομάδες είναι πολύ ανταγωνιστικές. Ο Ατρόμητος είναι πολύ καλός στις αντεπιθέσεις. Θα έπρεπε μετά την ήττα στο Περιστέρι να ήμασταν πιο αποφασιστικοί, αλλά και πάλι δεχτήκαμε γκολ από κόρνερ. Θα πρέπει να το δουλέψουμε στην ανάλυση με τον προπονητή»

Όσο για το γεγονός ότι φόρεσε για πρώτη φορά το περιβραχιόνιο του αρχηγού: «Μακάρι να συνοδευόταν με καλύτερη εμφάνιση και καλύτερο αποτέλεσμα, αλλά είναι μια στιγμή μεγάλη για μένα. Πήγα να το δώσω στον Ζέκα γιατί μεγάλωσα βλέποντάς τον και δεν μπορούσα να τον βλέπω να μην το έχει».