Βόλος, Πανσερραϊκός Φωτογραφία: Intime

Βόλος – Πανσερραϊκός 1-0: Και του χρόνου στα «σαλόνια» οι Θεσσαλοί

27.04.24 | 21:58

Την παραμονή του στην κορυφαία επαγγελματική κατηγορία πανηγυρίζει από σήμερα (27/4) ο Βόλος, μία αγωνιστική (7η) πριν από το φινάλε των playouts της Stoiximan Super League.

Η ομάδα του Χρήστου Κόντη έκανε το καθήκον της απέναντι στον Πανσερραϊκό, τον οποίο νίκησε με 1-0 χάρις στο πέναλτι του Γκαρσία στο 56΄ και σε συνδυασμό με την ήττα της  Κηφισιάς από τον ΠΑΣ Γιάννινα με 3-2, οι Θεσσαλοί παρέμειναν στην Super League και το εκτός έδρας ματς της τελευταίας αγωνιστικής με τον ΠΑΣ Γιάννινα θα διεξαχθεί μόνο και μόνο για το γόητρο.

Ο Βόλος έφτασε τους 32 βαθμούς μετά από 6 αγωνιστικές στα playouts, η Κηφισιά μετά την ήττα της από τον ΠΑΣ έμεινε στους 28, οπότε η 8η στροφή των playouts θα έχει καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα.

Καλύτερος ο Πανσερραϊκός στο α΄ μέρος

Παίζοντας χωρίς το άγχος των βαθμών, η ομάδα των Σερρών κράτησε καλύτερα την μπάλα στο πρώτο 45λεπτο απέναντι στους Βολιώτες, που ήθελαν αλλά δεν μπορούσαν.

Η ομάδα του Χρήστου Κόντη δεν ήταν καθόλου απειλητική στο διάστημα αυτό, σε αντίθεση με το συγκρότημα του Πάμπλο Γκαρσία που έφτασε πιο κοντά στην επιτυχία.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν δύο φορές στα πρώτα 6 λεπτά, αρχικά με το σουτ του Τομάς και στη συνέχεια με την κεφαλιά του Άλεξιτς. Ο Κόβατς ήταν στη σωστή θέση και στις δύο περιπτώσεις μη επιτρέποντας στους Σερραίους να πάρουν το προβάδισμα.

Οι Βολιώτες σιγά – σιγά ανέβασαν την απόδοσή τους και στο 14′ είχαν την πρώτη τους ευκαιρία στο παιχνίδι, με τον Μπερτόγλιο να μην προλαβαίνει να κάνει την προβολή απέναντι από τον Τσομπανίδη.

Απείλησε ξανά στο 23′  ο Πανσερραϊκός, με τον Γούλερι να προσπαθεί να βρει τον εντελώς αμαρκάριστο στο σημείο του πέναλτι Αλεξιτς, αλλά η μπάλα δεν έφτασε ποτέ στα πόδια του Σέρβου επιθετικού που ετοιμαζόταν να σκοράρει.

Προβάδισμα ο Βόλος από την «άσπρη βούλα»

Η εικόνα του αγώνα στο β΄ μέρος δεν ήταν διαφορετική από αυτή του πρώτου.

Ο Πανσερραϊκός είχε τον έλεγχο του ματς, ωστόσο, στο 56′ ο Βόλος πήρε το προβάδισμα. Από σέντρα που έγινε από αριστερά η μπάλα φάνηκε να βρίσκει στο χέρι του Πεταυράκη, ο διαιτητής Ζαμπαλάς κλήθηκε από τον Μανούχο που ήταν στο VAR για να δει την φάση κι αφού το έκανε υπέδειξε την εσχάτη των ποινών.

Ο Γκαρσία ήταν ψύχραιμος και με τον τρόπο αυτό έγινε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του αγώνα, παρά τις προσπάθειες των παικτών του Πανσερραϊκού να φτάσουν στην ισοφάριση.

Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το ματς με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Οικονόμου στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Διαιτητής: Σπυρίδων Ζαμπαλάς (Ηπείρου)

Βόλος – Πανσερραϊκός 1-0

Βόλος (Χρήστος Κόντης): Κόβατς, Άλχο, Καλογερόπουλος, Σιέλης, Λούνα, Γκλάβτσιτς (46′ Τρουϊγιέ), Ντε Καμπς (78′ Τσοκάνης), Μπερτόγλιο (68′ Μωραΐτης), Κόμπα (86′ Μύγας), Ασεχνούν, Γκαρσία

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Τσομπανίδης, Πεταυράκης, Διαμαντής, Δεληγιαννίδης, Πηλέας (80′ Σοφιανός), Μορέιρα, Στάικος (80′ Οικονόμου), Τομάς (46′ Χατζηστραβός), Ουάρντα (88′ Μασκανάκης), Γούλερι (74′ Μούργος), Άλεξιτς