Ποδοσφαιριστές του Αιγάλεω και της Παναχαϊκής Φωτογραφία: Intime

Superleague 2

Αιγάλεω – Παναχαϊκή 1-0: Νίκη γοήτρου για το «Σίτι»

23.05.24 | 18:12

Το Αιγάλεω υποδέχτηκε την Παναχαϊκή στο «Σταύρος Μαυροθαλασσίτης» για την 10η και τελευταία αγωνιστική των playouts του Β’ ομίλου της Superleague 2, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με 1-0 χάρη σε γκολ του Παυλάκη.

Κάπως έτσι, το «Σίτι» τερμάτισε στη πρώτη θέση της βαθμολογίας των playouts με 30 βαθμούς όσους έχει και η Παναχαϊκή αλλά με την ομάδα του Απόστολου Χαραλαμπίδη να υπερτερεί στην ισοβαθμία.

Το ματς ξεκίνησε με μια καθυστέρηση περίπου 20 λεπτών λόγω της διευθέτησης του εξοδολογίου της διαιτησίας.

Ισορροπημένο το πρώτο μέρος

Ο αγώνας στα πρώτα του λεπτά είχε αναγνωριστικό χαρακτήρα και από τις δύο ομάδες χωρίς να υπάρχουν φάσεις. Η πρώτη ήρθε στη συμπλήρωση του πρώτου τέταρτου, με το σουτ του Ντε Τομάς να καταλήγει κόρνερ μετά από κόντρα της μπάλας σε αμυντικό.

Λίγα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης ανατράπηκε στη περιοχή από τον Καρρίκι, με τον διαιτητή του ματς, Τζαμουτζαντώνη να μην βλέπει παράβαση στη φάση.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο του ματς και με κάποια σουτ, όπως αυτό του Κωσταντακόπουλου στο 19′ «ανάγκασαν» τον Οικονομάκη να επέμβει.

Στο 35′ ήρθε και η μεγάλη ευκαιρία για το Αιγάλεω στο πρώτο μέρος καθώς ο Μπάμπης με δυνατό σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Ντε Τόμας είχε ακόμη μία ευκαιρία για την Παναχαϊκή η οποία ήταν διπλή, με τον Κυρίτση να τον νικά και να απομακρύνει σε κόρνερ.

«Έκλεψε» τη νίκη το Αιγάλεω

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία για το Αιγάλεω στο 51′, με το γύρισμα του Νταβιώτη να βρίσκει τον Γαρουφαλιά και τον Οικονομάκη να διώχνει σε κόρνερ.

Λίγα λεπτά αργότερα ήρθε και η πρώτη ευκαιρία για την Παναχαϊκή στο δεύτερο μέρος, με το σουτ του Προύντζου να καταλήγει άουτ.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αισθητά στη συνέχεια, με τις ευκαιρίες να μειώνονται και για τις δύο ομάδες.

Στο τελευταίο διάστημα του παιχνιδιού και συγκεκριμένα στο 76′ το Αιγάλεω βρήκε το γκολ της νίκης με τον Παυλάκη να νικά τον Οικονομάκη μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπάρδα.

Αιγάλεω – Παναχαϊκή 1-0

Αιγάλεω (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Κυρίτσης, Πολίτης (46′ Παυλάκης), Ταμπάς, Μπαρδάς, Καρρίκι (46′ Ζιούλης), Κωνσταντακόπουλος (59′ Ζαροκώστας), Γαρουφαλιάς, Μπάμπης, Νταβιώτης, Δημητριάδης, Μπουλλάρι.

Παναχαϊκή (Γιάννης Τάτσης): Οικονομάκης, Τσακνής, Μασούρας, Γαϊτανίδης (53′ Αλιμπέ), Μπαξεβάνος, Καραγιάννης, Τραορέ (68′ Παπαηλιού), Προύντζος, Ντε Τόμας, Ζέκχοφ, Σμαλής.