Άρης - ΑΕΚ 1-2: Ο Άμραμπατ νίκησε και τον «κέρβερο» Χουτεσιώτη Φωτογραφία: Eurokinissi

STOIXIMAN SUPERLEAGUE

Άρης – ΑΕΚ 1-2: Ο Άμραμπατ νίκησε και τον «κέρβερο» Χουτεσιώτη

21.04.24 | 21:34

Η ΑΕΚ αντιμετώπισε τον Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης» για την 6η αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League και πήρε μεγάλο τρίποντο στην κούρσα του τίτλου με 2-1.

Ο Μορόν στο 38′ έδωσε προβάδισμα στους Θεσσαλονικείς, ενώ την ανατροπή των «κιτρινόμαυρων»… υπέγραψαν οι Σιντιμπέ (49′) και Άμραμπατ (84′).

Με το τρίποντο αυτό οι φιλοξενούμενοι διατηρήθηκαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 72 βαθμούς, ενώ οι γηπεδούχοι έμειναν στην 5η θέση με 48 πόντους.

Φοβερό ξεκίνημα από τις δύο ομάδες

Η αναμέτρηση της Θεσσαλονίκης ξεκίνησε πολύ δυναμικά τόσο για τον Άρη, όσο και για την ΑΕΚ. Μόλις στο 2′ η Ένωση απείλησε έπειτα από εξαιρετική μπαλιά του Πόνσε στον Ελίασον, με τον Σουηδό να κάνει σουτ από τα δεξιά και τον Χουτεσιώτη να διώχνει με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ.

Οι Θεσσαλονικείς απάντησαν στις ευκαιρίες στο 4′, με τον Σαμόρα να εξαπολύει δυνατό σουτ εκτός περιοχής και τον Αθανασιάδη να διώχνει εντυπωσιακά. Τέσσερα λεπτά μετά οι «κιτρινόμαυροι» απείλησαν και πάλι με τον Βίντα να πιάνει αδύναμη κεφαλιά και τον Χουτεσιώτη να μπλοκάρει εύκολα.

Οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα ξεκίνησαν με πρέσινγκ ψηλά κι έδειξαν διάθεση να προηγηθούν από νωρίς, ωστόσο οι «κίτρινοι» ανταπεξήλθαν πολύ καλά στις ευκαιρίες των φιλοξενούμενων. Ο Άμραμπατ δημιούργησε αρκετούς «πονοκεφάλους» στον Φατόρε, με αποτέλεσμα ο Άκης Μάντζιος να τον αλλάξει πλευρά.

Ο Νταρίντα στο 12΄έκανε μακρινό και παράλληλα φιλόδοξο γυριστό σουτ, με την μπάλα να καταλήγει αρκετά ψηλά από τα δοκάρια του Αθανασιάδη.

Στο επόμενο πεντάλεπτο ο ρυθμός έδειχνε να πέφτει, με το παιχνίδι να μεταφέρεται στο κέντρο. Η Ένωση απείλησε στο 17′ με τον Ελίασον, αλλά το σουτ που έκανε πήγε άουτ. Ένα λεπτό αργότερα ο Πόνσε έκανε… άτσαλο σουτ που δεν βρήκε στόχο.

Συνεχόμενες φάσεις από την ΑΕΚ

Ο Μορόν στο 22′ έπιασε πολύ καλό σουτ, όμως ο κίπερ της ΑΕΚ απέκρουσε εντυπωσιακά, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Μάνου Γκαρθία δεν έπιασε καλά το σουτ και η μπάλα πέρασε άουτ. Οι ποδοσφαιριστές των «κίτρινων» μπήκαν πιο κινητικοί σε σχέση με τον αγώνα της «OPAP Arena».

Στο 28′ ο Χουτεσιώτης χρειάστηκε να κάνει διπλή επέμβαση στο δυνατό σουτ του Τσούμπερ από τα αριστερά της περιοχής. Ένα λεπτό μετά ο Ελβετός προσπάθησε να απειλήσει και πάλι, αλλά το σουτ που έκανε με το αριστερό ήταν πολύ κακό.

Ο Σιντιμπέ έκανε σουτ με τη μία στο 31′, ωστόσο η μπάλα έφυγε αρκετά πάνω από τα δοκάρια του κίπερ των «κίτρινων». Στο 32′ ο Τσούμπερ γύρισε στον Ελίασον, ωστόσο ο τελευταίος δε βρήκε καλά την μπάλα και την έστειλε άουτ.

Προβάδισμα με Μορόν κόντρα στη ροή του αγώνα

Στο 36′ ο Άρης παρά το γεγονός ότι ήταν αρκετή ώρα υπό πίεση κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Ο Μορόν εξαπέλυσε ωραίο σουτ, αλλά ο Αθανασιάδης με τρομερή απόκρουση με ανάποδα βήματα φάνηκε να διώχνει την μπάλα όμως μετά και την επέμβαση του VAR το τέρμα μέτρησε, μιας και φάνηκε να περνά ολόκληρη η μπάλα την γραμμή.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να απαντήσει και να φέρει το ματς στα ίσα με τον Άμραμπατ στο 44′, όμως παρά το γεγονός πως βρέθηκε μόνος του στην περιοχή των γηπεδούχων έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

«Έπνιξε» τον Άρη στην αρχή του δεύτερου μέρους

Οι ποδοσφαιριστές του Ματίας Αλμέιδα μπήκαν με το μαχαίρι στα… δόντια στο δεύτερο ημίχρονο κι έδειξε από πολύ νωρίς τις προθέσεις του για ισοφάριση.

Ο Χατζισαφί στο 47′ έριξε προειδοποιητική βολή, με τον Φατόρε να βάζει την κόντρα. Δύο λεπτά αργότερα ο Ιρανός αμυντικός έδωσε στον Πόνσε, ο Αργεντινός έκανε πλασέ και ο Σιντιμπέ στο δεύτερο δοκάρι έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 της Ένωσης.

Κατέβασε «ρολά» ο Χουτεσιώτης

Ο Πόνσε σατο 54′ έκανε σουτ από πλάγια θέση που κατέληξε άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Χουτεσιώτης έκανε μεγάλη επέμβαση σε κεφαλιά του Σιμάνσκι. Ο κίπερ του Άρη στο 58′ είπε νέο «όχι» σε κεφαλιά του Βίντα έπειτα από κόρνερ του Ελίασον.

Ο Έλληνας τερματοφύλακας συνέχισε την εκπληκτική του παρουσία στον αγώνα και στο 61′ έκανε νέα απόκρουση έπειτα από δυνατό σουτ του Άμραμπατ, ενώ στη συνέχεια η προσπάθεια του Τσούμπερ κατέληξε άουτ.

Στο 63′ οι «κιτρινόμαυροι» βρέθηκαν και πάλι στην επίθεση, με τον Χουτεσιώτη να σώζει σουτ του Τσούμπερ. Η Ένωση σκόραρε στο 65′ με σουτ του Άμραμπατ, ωστόσο το τέρμα ακυρώθηκε για φάουλ στον κίπερ των γηπεδούχων.  Στο 66′ ο Ελίασον βγήκε στην αντεπίθεση, όμως ο πορτιέρε του Άρη ήταν και πάλι στη σωστή θέση και απέκρουσε!

«Καιταιγισμός» φάσεων από την Ένωση

Στο 68′ ο Ελίασον εκτέλεσε φάουλ, ο Νταρίντα άλλαξε πορεία στην μπάλα και ο Χουτεσιώτης μπλόκαρε εύκολα. Στο ίδιο λεπτό ο Σιντιμπέ έκανε σέντρα, όμως η κεφαλιά του Ελίασον κατέληξε πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Άρη.

Ο Χατζισαφί στο 73′ έπιασε βολέ με τη μία έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Ο Χουτεσιώτης στο 78′ έδειξε και πάλι τα αντανακλαστικά του και απέκρουσε δυνατό διαγώνιο σουτ του Αραούχο. Σε αυτό το σημείο ο Έλληνας τερματοφύλακας μέτρησε 10 αποκρούσεις στον αγώνα!

«Λύτρωσε» τους φιλοξενούμενους ο Άμραμπατ

Ένα λεπτό αργότερα η ΑΕΚ προσπάθησε να πάρει προβάδισμα. Ο Άμραμπατ εκτέλεσε κόρνερ, αλλά η κεφαλιά του Βίντα κατέληξε αρκετά μέτρα άουτ.

Οι ποδοσφαιριστές της Ένωσης κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα που «κυνηγούσαν» σε όλο το δεύτερο μέρος με τον Άμραμπατ στο 84′! Ο Μαροκινός βρέθηκε μέσα στην περιοχή των «κίτρινων» και με δυνατό σουτ έκανε το 2-1.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα μπήκε και ο Δεληζήσης, με σκοπό να αποθεωθεί από το κοινό του «Κλεάνθης Βικελίδης», μιας και όπως όλα δείχνουν θα κρεμάσει τα παπούτσια του.

Άρης – ΑΕΚ 1-2

Άρης (Άκης Μάντζιος): Χουτεσιώτης, Φατόρε, Ρόουζ (90’+3′ Δεληζήσης), Μπράμπετς, Μοντόγια, Βερστράτε (46′ Τζούρασεκ), Νταρίντα (76′ Ζουλ), Σαμόρα, Παναγίδης, Μάνου Γκαρθία (64′ Φετφατζίδης), Μορόν (76′ Ανσαριφάρντ).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Σιντιμπέ (83′ Φερνάντες), Βίντα, Κάλενς, Χατζισαφί, Άμραμπατ (87′ Γαλανόπουλος), Σιμάνσκι (71′ Αραούχο), Γιόνσον, Ελίασον (71′ Πινέδα), Πόνσε, Τσούμπερ (82′ Λιούμπισιτς).