Monobala creative team: Foivos Mouratidis

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ BETSSON

Άρης: Η υπέρβαση και οι αυτονόητες προκρίσεις μέχρι το Πανθεσσαλικό

23.05.24 | 09:45

Ο Άρης βρίσκεται φέτος στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson μετά από πολλά χρόνια όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό (25/5) έτοιμος να γράψει ιστορία. Ποιο ήταν ωστόσο, το «ταξίδι» της ομάδας του Άκη Μάντζιου μέχρι να φτάσει εκεί;

Γράφει ο Νίκος Παπαχρήστος

Από τη μεγάλη πρόκριση κόντρα στην ΑΕΚ, στο εύκολο εμπόδιο της Νίκης Βόλου μέχρι το δύσκολο πέρασμα από τον μαχητικό Παναιτωλικό.

Η υπέρβαση κόντρα στην ΑΕΚ

Στο ζευγάρωμα για τον γύρο των «16» ο Άρης «έπεσε πάνω» στον νταμπλούχο της προηγούμενης σεζόν, την ΑΕΚ, ίσως η χειρότερη κλήρωση για την ομάδα του Άκη Μάντζιου όταν έγινε.

Το πρώτο ματς ανάμεσα στους δύο έγινε στην «OPAP Arena» το οποίο ήταν ισορροπημένο σε όλα του. Αμφότερες «αλληλοεξοντώθηκαν» και το ματς από την αρχή μέχρι το τέλος έμεινε στο 0-0, αφήνοντας τα πάντα ανοιχτά για τον επαναληπτικό.

Στο παιχνίδι του «Κλεάνθης Βικελίδης» μία εβδομάδα αργότερα το σκηνικό δεν ήταν ίδιο. Η Ένωση κυριάρχησε, δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες και εν τέλει, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους πήρε το προβάδισμα χάρη σε γκολ του Γκατσίνοβιτς. Ωστόσο, πριν συμπληρωθεί μία ώρα παιχνιδιού, ο Άρης με τον συνήθη ύποπτο, Λορέν Μορόν έφερε το ματς ξανά στα ίσα. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος αλλά ούτε στην παράταση και το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Εκεί ο Χούλιαν Κουέστα έγινε ο «ήρωας» της ομάδας του Άκη Μάντζιου αποκρούοντας δύο πέναλτι, αυτά των Βίντα και Πόνσε, «χαρίζοντας» τη πρόκριση για τους «8» στην ομάδα του.

Πέρασε «αέρας» από τα προημιτελικά

Έχοντας αποκλείσει ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση του Κυπέλλου, το «εμπόδιο» της Νίκης Βόλου έμοιαζε πολύ εύκολο.

Στο πρώτο μέρος από τα τέσσερα αυτό δεν φάνηκε καθώς η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου κατάφερε να κρατήσει, δύσκολα, το μηδέν. Στο 58′ ο Νταρίντα κατάφερε να ανοίξει το σκορ για την ομάδα του Άρη και στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, με τον ίδιο να πετυχαίνει και δεύτερο γκολ και τον Σουλεϊμάνοβ να κάνει το 3-0 «καθάρισε» την πρόκριση.

Στο διαδικαστικό ματς της επόμενης εβδομάδας στον Βόλο, η εξέλιξη του ήταν πιο ισορροπημένη. Ο Σαβέριο έβαλε μπροστά στο σκορ τον Άρη στο 28′, με τον Πασχάλη Κάσσο να ισοφαρίζει λίγα λεπτά αργότερα. Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης ο Ριμπέιρο έδωσε το προβάδισμα στην Νίκη Βόλου, με τον Σαβέριο να ξανά σκοράρει στο 69′ για το τελικό 2-2. Εύκολα λοιπόν, οι «κιτρινόμαυροι» πήραν τη πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson.

Δύσκολο το εμπόδιο του Παναιτωλικού αλλά δεν τον σταματούσε τίποτα

Στα ημιτελικά αντιμετώπισε την «έκπληξη» της διοργάνωσης, τον Παναιτωλικό. Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη ήταν πολύ μαχητική και δυσκόλεψε πολύ τον Άρη αλλά «στα σημεία» οι Θεσσαλονικείς πήραν την πρόκριση.

Στον πρώτο αγώνα στο Αγρίνιο ο Παναιτωλικός είχε πολύ καλή εικόνα και ίσως να «αδικήθηκε» ποδοσφαιρικά από το σκορ. Στα μέσα του δεύτερου μέρους ο Άρης με ένα γκολ του Φραν Βέλεθ κατάφερε να «κλέψει» τη νίκη και να επιστρέψει στην Θεσσαλονίκη με το προβάδισμα.

Στον επαναληπτικό του «Κλεάνθης Βικελίδης», περίπου έναν μήνα αργότερα, η ομάδα του Άκη Μάντζιου είχε έναν και μόνο στόχο. Να κρατήσει το προβάδισμα του πρώτου ματς και το έκανε με απόλυτη επιτυχία. Ο Άρης είχε την κατοχή και τις περισσότερες ευκαιρίες και στην ουσία δεν απειλήθηκε ποτέ από τον Παναιτωλικό, με το ματς να μένει στο 0-0 μέχρι το τέλος και τους «κιτρινόμαυρους» να παίρνουν τη μεγάλη πρόκριση στον τελικό.

Φτάνουμε, πλέον, στο σήμερα όπου ο Άρης έχει ραντεβού με την ιστορία του στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson κόντρα στον Παναθηναϊκό της 25ης Μαΐου στο Πανθεσσαλικό καθώς βρίσκεται ξανά εκεί μετά από 14 χρόνια και το 2010 όταν αντιμετώπισε και πάλι το «τριφύλλι» όπου ηττήθηκε με 1-0. Ευκαιρία, λοιπόν, για τους «κιτρινόμαυρους» εκτός από το να επιστρέψουν στους τίτλους, να πάρουν και μια είδους εκδίκηση κόντρα στους «πράσινους».