ΔΙΑΓΟΡΑΣ-ΠΑΟ Β' Φωτογραφία: Intime

Superleague 2

Διαγόρας – Παναθηναϊκός Β’ 0-0: Έμειναν «ζωντανοί» στη Ρόδο οι «πράσινοι»

27.04.24 | 17:54

Χωρίς σκορ έληξε η αναμέτρηση του Διαγόρα Ρόδου με τον Παναθηναϊκό Β’ για την 7η αγωνιστική των playouts της Super League 2.

Μετά το 0-0 οι γηπεδούχοι πήγαν στους 27 βαθμούς και είναι στην 6η θέση, ενώ οι «πράσινοι» είναι στην 9η με 20 πόντους.

Πιο δυναμικά στο πρώτο μέρος ο Διαγόρας

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και προσπάθησαν να απειλήσουν, όμως η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ανήκε στους «πράσινους».

Στο 21′ ο Καραμπάς έκανε σουτ έξω από την περιοχή, ωστόσο ο Λαδάς μπλόκαρε πολύ εύκολα. Δύο λεπτά αργότερα ο Λούκιτς εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα έφυγε από τα χέρια του Ξενόπουλου, με τον Δημόπουλο να μην μπορεί στη συνεχέια να την στείλει στα δίχτυα.

Οι «πράσινοι» εκτέλεσαν κόρνερ στο 25′, με τους γηπεδούχους να βγαίνουν στην κόντρα με Τσιαντούλα, ωστοσο ο μέσος των «κυανέρυθρων» δεν κατέφερε να φανεί απειλητικός. Ο Λούκιτς στο 31′ προσπάθησε να πετύχει γκολ με μακρινό σουτ, όμως η μπάλα έφυγε μακριά από την εστία του Ξενόπουλου. Ο Ξενόπουλος στο 36′ έδειξε τα αντακλαστικά του και απέκρουσε σουτ του Δημητρίου.

Στο 40′ ο Διαγόρας έχασε μεγάλη φάση για να προηγηθεί στο σκορ, με τον Ξενόπουλο να διώχνει με σπουδαία επέμβαση το σουτ του Τσιαντούλα. Στο 41′ ο Κυριόπουλος έκανε ωραία ενέργεια μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, με την μπάλα να κοντράρει στον Δημητρίου και να απομακρύνεται.

«Μοιραίος» ο Μανιάς

Ο Παναθηναϊκός Β’ ξεκίνησε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Προδρομίτη να κάνει σουτ στο 50′, όμως η μπάλα κόντραρε και απομακρύνθηκε.

Ο Διαγόρας έκανε δυνατή εκτέλεση φάουλ στο 62′, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και κατέληξε πάνω από τα δοκάρια. Η συνέχεια ήταν αρκετά «νωθρή» και για τις δύο ομάδες, με τις προσπάθειες να μην είναι εύστοχες και η αναμέτρηση περιορίστηκε στις μονομαχίες του κέντρου.

Στο 82′ σημειώθηκε η τελευταία καλή στιγμή και λίγο έλειψε ο Διαγόρας να πάρει το τρίποντο. Ο Δημόπουλος με ωραία εκτέλεση φάουλ βρήκε στην περιοχή τον Τσιαντούλα, ο οποίος με σέντρα έστειλε την μπάλα στον Μανιά, η κεφαλιά του οποίου κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι και στην συνέχεια αουτ!

Διαγόρας – Παναθηναϊκός Β’ 0-0

Διαγόρας (Ράτκο  Ντόστανιτς): Λαδάς, Αρίας (89′ Ταχματζίδης), Νικολής (89′ Σταματούλλας), Δημητρίου, Δημόπουλος, Τσιαντούλας, Μασούρας, Λούκιτς (57′ Μουντές), Βολάκης (57′ Τσάβος), Λεσάι (79′ Μανωλάκης), Μανιάς.

Παναθηναϊκός Β’ (Σωτήρης Αντωνίου): Ξενόπουλος, Σιδεράς, Αθανασόπουλος, Μαρτίνης, Κατρής, Κυριόπουλος, Προδρομίτης, Σαρδέλης (73′ Κρυπαράκος), Νταμπίζας (73′ Λιούμης), Λαμψιάς (76′ Τουρκοχωρίτης), Καραμπάς (64′ Μαντσίνι).