Φωτογραφία: Intime

Γ Όμιλος

Γ’ Όμιλος Γ’ Εθνική: Άλμα ανόδου για τον Παναργειακό

16.03.24 | 17:28

Τεράστιο άλμα ανόδου στη Super League 2 έκανε ο Παναργειακός, με τη μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί της Κορίνθου (1-0) στο μεγάλο ντέρμπι της 27ης αγωνιστικής του Γ΄ ομίλου της Γ΄ Εθνικής.

Η Ρόδος όχι μόνο έχασε τη μεγάλη ευκαιρία, αν και προηγήθηκε, να πάρει το «διπλό» στην έδρα της ΑΕΡ Αφάντου, αλλά δέχτηκε την ολική ανατροπή στα τελευταία λεπτά και ηττήθηκε με 2-1, ενώ σπουδαίο «διπλό» στη μάχη της παραμονής πέτυχε ο Βύζας Μεγάρων.

Ο Τσούτσης έκρινε το επεισοδιακό ντέρμπι στην Κόρινθο

Τα αίματα στο γήπεδο της Κορίνθου άναψαν για τα καλά πριν την έναρξη του ντέρμπι κορυφής της 28ης αγωνιστικής του Γ΄ ομίλου της Γ΄ Εθνικής. Ο ιδιοκτήτης της ομάδας του Ισθμού, Αλέξης Κούγιας είχε έντονο διαπληκτισμό με ανθρώπους της φιλοξενούμενης ομάδας, με αποτέλεσμα να μπει… στη μέση η αστυνομία για να ηρεμήσουν τα πνεύματα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το γκολ του Τσούτση στην εκπνοή του πρώτου μέρους έμελλε να χαρίσει το μεγάλο «διπλό» στον Παναργειακό (1-0), αποτέλεσμα που έδωσε τη δυνατότητα στο σύλλογο του Αργους να απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής. Πλέον, έχει τον πρώτο λόγο για την άνοδο στη Super League 2, ενώ απομένουν έξι αγωνιστικές για το φινάλε της σεζόν.

Έχασε την ευκαιρία η Ρόδος

Η Ρόδος έχασε μεγάλη ευκαιρία να μπει για τα καλά στο παιχνίδι της ανόδου, μετά και την ήττα της Κορίνθου. Ήθελε πάση θυσία το «τρίποντο» επί της ΑΕΡ Αφάντου για να «πιάσει» τον Παναργειακό στην 2η θέση κι έδειξε πως έστω και δύσκολα θα τα κατάφερνε αφού μέχρι το 81΄ κρατούσε το προβάδισμα με το γκολ του Νικολόπουλου.

Στα τελευταία λεπτά, όμως, δέχτηκε δύο γκολ με αποτέλεσμα να πέσει «θύμα» έκπληξης και να ηττηθεί με 2-1, βλέποντας, πια, τον Παναργειακό στο +7.

Γ’ Όμιλος Γ’ Εθνική: Το πρόγραμμα της 27ης αγωνιστικής