Εθνική Ομάδα

Γεωργία – Ελλάδα 0-0 (4-2 πεν.): Καταστροφή! (vids)

26.03.24 | 21:47

Η Γεωργία βρίσκεται στο Euro 2024, μετά από ένα παιχνίδι «για γερά νεύρα» που έληξε χωρίς γκολ (0-0) στην κανονική διάρκεια και την παράταση. Όλα κρίθηκαν στα πέναλτι όπου με σκορ 4-2 και κρίσιμο το χαμένο πέναλτι του Γιακουμάκη, η Ελλάδα έχασε την ευκαιρία να περάσει στην τελική φάση της διοργάνωσης.

Η Ελλάδα είχε μπροστά της μία μεγάλη ευκαιρία, όμως ήρθε ένα πικρός αποκλεισμός στην διαδικασία της «ρώσικης ρουλέτας», με τους Γεωργιανούς να περνούν για πρώτη φορά στην ιστορία τους σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και την Ελλάδα να αποτυγχάνει για τρίτη συνεχόμενη φορά να προκριθεί  σε Euro.

Ο Κβεκβεσκίρι ανέλαβε την 5η εκτέλεση και εστόχησε, για να στείλει την Εθνική Γεωργίας στην «Γη της Επαγγελίας». Η Γεωργία θα αντιμετωπίσει στον όμιλο του Euro το καλοκαίρι, την Τουρκία, την Τσεχία και την Πορτογαλία.

Πίεση και από τις δύο ομάδες στο ξεκίνημα

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Ελλάδα να πιέζει ψηλά στο γήπεδο και με αρκετή ένταση, με τους διεθνείς μας να προσπαθούν να βρουν τον Φώτη Ιωαννίδη, που έκανε διαρκώς κινήσεις στην πλάτη της άμυνας.

Η Ελλάδα δημιούργησε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 8’, όταν ο Μάνταλος έκανε την ψηλοκρεμαστή πάσα προς τον επιθετικό του Παναθηναϊκού που δεν κατάφερε να τσιμπήσει την μπάλα, αφού ο Ντβάλι έκανε σωτήριο τάκλιν, με τον Μασούρα να μην προλαβαίνει να την στείλει στην ανυπεράσπιστη εστία.

Η Γεωργία απείλησε για πρώτη φορά στο 14’, με τον Ντβάλι να παίρνει την κεφαλιά μετά από μακρινή εκτέλεση φάουλ, που πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Βλαχοδήμου.

Οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίωρο προσπάθησαν να περιορίσουν την ανάπτυξη της Εθνικής από τον άξονα και παράλληλα έδωσε τις περισσότερες κατοχές στον Κβαρατσχέλια, ο οποίος σε ελεύθερο ρόλο, χωρίς να έχει συγκεκριμένη θέση στο γήπεδο είχε αναλάβει τη δημιουργία για την ομάδα του, ενώ κατάφερε να κερδίσει και τρεις κίτρινες κάρτες σε μαρκαρίσματα που δέχθηκε από τους Μπάλντογκ, Χατζηδιάκο και Μαυροπάνο, ενώ έφευγε σε αντεπιθέσεις.

Η Ελλάδα, εφόσον δεν έβρισκε χώρο από τον άξονα, προσπάθησε να αναπτυχθεί είτε από τα αριστερά με τους Τσιμίκα, Πέλκα και Μάνταλο, είτε από την δεξιά πτέρυγα με τους Μπάλντογκ, Μπακασέτα και Μασούρα.

Κοντά στο γκολ οι γηπεδούχοι στο φινάλε του ημιχρόνου

Στο 38’ ο Κώστας Τσιμίκας επιχείρησε μία σέντρα-σουτ με εξωτερικό φάλτσο με τον Μαμαρντασβίλι να κάνει πίσω βήματα και να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα. Η πρώτη κλασική ευκαιρία ήρθε από την Γεωργία στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους.

Ο Μαυροπάνος ανέτρεψε τον Κβαρατσχέλια στο όριο της περιοχής, με τον Τσακβετάτζε να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να αναγκάζει τον Βλαχοδήμο σε μία εντυπωσιακή απόκρουση. Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο φινάλε του ημιχρόνου και με τον Ντβάλι, με τον Χατζηδιάκο να απομακρύνει μα τάκλιν αυτοθυσίας, ενώ ο Σενγκέλια έστειλε την μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου του τελικού πρόκρισης της Ελλάδας κόντρα στην Γεωργία, υπήρξε ένταση ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων. Σε μία διεκδίκηση της μπάλας ανάμεσα στον Πέτρο Μάνταλο και τον Κβίτσα Κβαρατσχέλια, ο εξτρέμ των Γεωργιανών έσπρωξε τον Έλληνα διεθνή και ακολούθησε γενική σύρραξη.

Ο Μαρτσίνιακ για να ηρεμήσει τα πνεύματα, μόλις χωρίστηκαν οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων, απέβαλε με απευθείας κόκκινη κάρτα τον Γιώργο Τζαβέλλα και τον πρώην τερματοφύλακα του ΟΦΗ, Γκιόργκι Λόρια.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου κάθε μία από τις 2 ομάδες είχαν από μία υποψία ευκαιρίας, με τον Κβαρατσχέλια και τον Μπάλντογκ να γυρίζουν προς το σημείο του πέναλτι, όμως και οι δύο φάσεις πέρασαν ανεκμετάλλευτες.

Οι αλλαγές του Πογιέτ έδωσαν τον έλεγχο στην Εθνική

Στο 64′ ο Ρότα έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, που πέρασε από όλους, με τον Τσιμίκα να κάνει το βολέ, που πέρασε μακριά από την εστία του Μαμαρντασβίλι. Ο Μπακασέτας βρήκε χώρο στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής στο 70′, όμως το σουτ που έκανε σταμάτησε στον Ιωαννίδη.

Με την είσοδο του Κωνσταντέλια και του Σιώπη, η Ελλάδα μπόρεσε να ανακτήσει εύκολα τις διεκδικούμενες μπαλιές στον χώρο του κέντρου και με συνεργασίες Ρότα – Μασούρα στα δεξιά και Μάνταλου – Κωνσταντέλια στα αριστερά προσπάθησε να δημιουργήσει τις φάσεις για το γκολ της πρόκρισης.

Στο 80′ ο Τσιμίκας εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, με τον Ιωαννίδη να παίρνει την κεφαλιά και τον Μαμαρντασβίλι να μπλοκάρει εύκολα. Στα τελευταία λεπτά η Ελλάδα είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, με την Γεωργία να προσπαθεί μόνο με αντεπιθέσεις.

Στο 90+1′ ο Ρότα συνεργάστηκε ωραία με τον Μασούρα που έκανε τη σέντρα, με την κεφαλιά του Ιωαννίδη να φεύγει ψηλά. Ο Κβαρατσχέλια στο 90+2′ μπήκε στην περιοχή, σούταρε, με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στα χέρια του Βλαχοδήμου. Στην τελευταία φάση ο «σταρ» των γηπεδούχων εκτέλεσε φάουλ από μακρινή απόσταση, που δεν πέρασε από το τείχος, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Μια ανάσα από το γκολ με δοκάρι η Ελλάδα – Τεράστια απόκρουση Βλαχοδήμου

Τα πρώτα δέκα λεπτά της παράτασης δεν μας προετοίμαζαν για αυτό που θα ακολουθούσε.

Η Εθνική μας ομάδα είχε ένα 5λεπτο απόλυτης κυριαρχίας στα τελευταία πέντε λεπτά του πρώτου μέρους, αρχικά με τον Μπακασέτα να βρίσκει χώρο και να εκτελεί από μακριά, με τον Μαμαντασβίλι να διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ στο 100′.

Ενα λεπτό αργότερα ο Μπουχαλάκης σούταρε εκτός περιοχής, με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ. Ο Τσιμίκας εκτέλεσε και ο Μαυροπάνος σηκώθηκε ψηλότερα από όλους στο 102′, για να στείλει στην μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, με μία κεφαλιά – «δυναμίτη».
Στο 103′ ο Γιακουμάκης πάσαρε μέσα στην περιοχή στον Ρότα, που δεν κατάφερε να κρατήσει την μπάλα χαμηλά, με το σουτ να περνά πάνω από τα δοκάρια. Μετά τις χαμένες ευκαιρίες της Ελλάδας, ήταν η σειρά της Γεωργίας να φτάσει μία ανάσα από το γκολ.
Ο Μαυροπάνος έκανε λάθος πάσα, με τον Μικαουτάτζε να κλέβει την μπάλα. Μπήκε στην περιοχή και έκανε το γύρισμα στον Κβαρατσχέλια που είδε τον Έλληνα τερματοφύλακα να αποκρούει το πλασέ του ενστικτωδώς με το δεξί πόδι.

Τεράστια ευκαιρία της Γεωργίας να πάρει την πρόκριση

Οι γηπεδούχοι στο 110′ είδαν τον Τσιταϊσβίλι να κάνει ένα απίθανο σλάλομ και αφού πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, σούταρε από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή, με τον Βλαχοδήμο να διώχνει με το πόδι στην κλειστή του γωνία. Στο 120′ ο Μικαουτάτζε είχε μοναδική ευκαιρία να δώσει την πρόκριση στην ομάδα του, όμως σούταρε ελάχιστα άουτ.

«Χρυσή» πρόκριση στα πέναλτι για την Γεωργία

Η πρόκριση κρίθηκε στην «ρώσικη ρουλέτα», εκεί οπού για ακόμη ένα παιχνίδι, όπως και το 2014, κόντρα στην Κόστα Ρίκα η Ελλάδα λύγισε.

Μπροστά σε 55.000 κόσμο η Εθνική «λύγισε» από το βάρος της περίστασης και με σκορ 4-2, με τον Μπακασέτα στην πρώτη εκτέλεση να βλέπει τον Μαμαρντασβίλι να αποκρούει το χτύπημά του και τον Γιακουμάκη να αστοχεί στο κρίσιμο 4ο πέναλτι, ο Κβεκβεσκίρι έδωσε στην Γεωργία την πρόκριση στο Euro.