Μπερνάρ Παναθηναϊκός φιλί φανέλα Φωτογραφία: Eurokinissi

Η μαγική χρονιά του Μπερνάρ (vid)

15.04.24 | 11:29

Γράφει: Βαγγέλης Κύρκος

Μια εξαιρετική χρονιά πραγματοποιεί ο Μπερνάρ με τη φανέλα του Παναθηναϊκού, κάτι που απέδειξε σε ένα ακόμη παιχνίδι.

Ο Βραζιλιάνος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του Παναθηναϊκού στο χθεσινό ματς της 5ης αγωνιστικής των playoffs με αντίπαλο τη Λαμία, καθώς με δύο γκολ χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Φατίχ Τερίμ.

Ο βιρτουόζος μεσοεπιθετικός ήταν αυτός που μια καταπληκτική εμφάνιση πήρε… από το χέρι το «τριφύλλι», το οποίο έφτασε σε ένα σημαντικό τρίποντο στη μάχη διεκδίκησης του τίτλου. Πρώτα έκανε το 2-1 με μια εξαιρετική εκτέλεση φάουλ στο 60′, όταν η μπάλα από τα πόδια του πήγε… συστημένη στο δεξί «παράθυρο» της εστίας του Κοσέλεφ, ενώ στο 87′ διαμόρφωσε το τελικό 3-1, όταν… χόρεψε μέσα στην περιοχή των φιλοξενούμενων και με ένα σκαφτό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Μπερνάρ κάνει ίσως την καλύτερη σεζόν της καριέρας του, κάτι που αποτυπώνεται και στα στατιστικά του. Μπορεί αυτήν τη στιγμή να έχει «γράψει» τη δεύτερη καλύτερη επίδοσή του ως επαγγελματίας ποδοσφαιριστής σε γκολ (11) και ασίστ (12), αλλά πρέπει να ληφθούν υπόψη δύο παράμετροι:
  1. Η σεζόν στη Stoiximan Super League έχει ακόμη 5 παιχνίδια για τα playoffs.
  2. Με τη βραζιλιάνικη ομάδα είχε 3.100 λεπτά συμμετοχής, ενώ μέχρι στιγμής με τον Παναθηναϊκό έχει 1.617 στο πρωτάθλημα.

Τα τρομερά νούμερα του Μπερνάρ με τον Παναθηναϊκό αυτήν τη σεζόν

Ειδικότερα, ο Μπερνάρ έχει αυτήν τη σεζόν στη Stoiximan Super League 9 γκολ και 9 ασίστ. Τα 5 από αυτά τα τέρματα ήταν στην κανονική περίοδο. Στο σύνολο της σεζόν έχει πετύχει 10 τέρματα (είχε σκοράρει στο 1-0 επί της Μαρσέιγ για τα προκριματικά του Campions League) και έχει σερβίρει συνολικά 10 φορές στους συμπαίκτες του (η άλλη ήταν στη νίκη με 2-0 επί του Ατρομήτου στο Κύπελλο).

Τα 3 από τα γκολ της κανονικής περιόδου του Βραζιλιάνου σημειώθηκαν στο Αγρίνιο, εκεί όπου ο Παναθηναϊκός επικράτησε στις 16 Σεπτεμβρίου με 5-0.

Ο 31χρονος άσος άργησε να «ξαναχτυπήσει», αλλά το έκανε εμφατικά. Ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για την ομάδα του στο 2-0 επί του Ολυμπιακού στο «αιώνιο» ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στη Λεωφόρο, το οποίο έγινε στις 4 Φεβρουαρίου.

Στη συνέχεια, και αφού πρώτα μοίρασε 2 ασίστ στο παιχνίδι των Σερρών, εκεί όπου ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-0, ο Μπερνάρ σκόραρε και στο εντός έδρας παιχνίδι των «πράσινων» με τη Λαμία στις 17/2. Ωστόσο, το τέρμα με το οποίο ισοφάρισε σε 1-1 δεν έφτανε στην ομάδα του, καθώς το ματς έληξε ισόπαλο 2-2.

Ο Μπερνάρ μπήκε με… φόρα στα playoffs και ήδη σε 5 παιχνίδια έχει συμμετοχή σε 6 γκολ, καθώς έχει πετύχει 4 γκολ και έχει μοιράσει 2 ασίστ.Ο Βραζιλιάνος μοίρασε στον Ιωαννίδη το 1-3 στη μεγάλη «πράσινη» νίκη με τον Ολυμπιακό στο «Γ. Καραϊσκάκης», γκολ με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα.

Στη συνέχεια σκόραρε 2 γκολ στην ήττα του Παναθηναϊκού με 3-2 από τον ΠΑΟΚ στη Λεωφόρο. Πρώτα ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1 στο 29′ και στη συνέχεια μείωσε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στις καθυστερήσεις.
Ο Μπερνάρ έδωσε και την ασίστ στον Σπόραρ για να ανοίξει το σκορ το «τριφύλλι» επί του Άρη στη νίκη του με 2-0 στο «Κλεάνθης Βικελίδης», πριν έρθει το σόου της 14ης Απριλίου με τη Λαμία.