Σούλης Παπαδόπουλος, Ηρακλής Φωτογραφία: Intime

ΠΟΤ Ηρακλής

Παπαδόπουλος: «Σημαντικό ότι έμεινε αήττητος 7ο σερί παιχνίδι ο Ηρακλής»

29.04.24 | 23:25

Για τη χθεσινή ισοπαλία στην Κοζάνη με 1-1 μίλησε ο τεχνικός του Ηρακλή, Σούλης Παπαδόπουλος. Αναλυτικά όσα ανέφερε ο έμπειρος προπονητής των «κυανόλευκων», που πλέον είναι αήττητοι για 7 σερί ματς, τρεις στροφές πριν το φινάλε των playouts στο Βορρά:
«Άλλο ένα παιχνίδι, άλλος ένας τελικός τελείωσε για εμάς. Θέλαμε τη νίκη, το αποδείξαμε κι έτσι όπως παίξαμε. Νομίζω ότι το πλάνο μας ήταν πάρα πολύ σωστό. Ξέραμε ότι ο αντίπαλος παίζει την κατηγορία, παίζει τα πάντα μέσα στο γήπεδό του και πως θα μας πίεζε πολύ απ’ την αρχή.

Γι’ αυτό διαλέξαμε έναν τρόπο παιχνιδιού πολύ έξυπνο και ξέραμε ότι όσο περνάει η ώρα, στο δεύτερο ημίχρονο ιδιαίτερα, και κρατούσαμε το μηδέν στην άμυνά μας, με τους παίκτες που θα φέρναμε απ’ τον πάγκο, όπως ο Ισνάλδο και ο Αρόγιο, θα είχαμε τις ευκαιρίες για να πετύχουμε εμείς το γκολ που θα μας έδινε τη νίκη, και θα σήμανε τη μαθηματική μας σωτηρία. Έτσι έγινε, νομίζω πως στο πρώτο ημίχρονο δεν απειληθήκαμε καθόλου, ήμασταν πολύ καλά διαβασμένοι, κρατούσαμε τους αντιπάλους μακριά απ’ την περιοχή μας και είχαμε μία σπουδαία ευκαιρία που την έβγαλαν πάνω στη γραμμή.

Δεν πετύχαμε το γκολ, κι έτσι πήγαμε στο ημίχρονο, κάνοντας το σχέδιο που είχαμε πει με τα παιδιά και είχαμε δουλέψει όλη την εβδομάδα. Ξέροντας ότι ο Ισνάλδο είχε κάνει αρκετές προπονήσεις όλη την εβδομάδα μετά τον τραυματισμό του και ο Αρόγιο θα μας έδινε την απαραίτητη φρεσκάδα. Αυτό που περιμέναμε έγινε, πετύχαμε ένα πολύ όμορφο τέρμα, έπειτα από ωραίο συνδυασμό που έγινε. Το παιχνίδι φάνηκε να κυλά όπως το θέλαμε. Βέβαια δεχθήκαμε την ισοφάριση σε μία φάση που για άλλη μία φορά η μπάλα βγήκε άουτ και ο επόπτης έδωσε κόρνερ, κάτι που το είδαμε τουλάχιστον 4-5 φορές στο δεύτερο ημίχρονο».

«Δε θέλαμε να φύγουμε άπραγοι»

Για να συνεχίσει ο Σούλης Παπαδόπουλος: «Δεν θέλω να μιλάω για τη διαιτησία διότι όλη η Ελλάδα μιλάει για τη διαιτησία, αλλά νομίζω ότι τα παιδιά ήταν πάρα πολύ συγκεντρωμένα και το ότι δεν χάσαμε έγινε γιατί είχαμε παίκτες με ψυχή και καρδιά και δεν θέλαμε με κανέναν τρόπο να φύγουμε άπραγοι από εδώ. Όχι μόνο για την ομάδα μας, τον Ηρακλή, αλλά και για τον κόσμο μας.

Στις καθυστερήσεις είχαμε την ευκαιρία να πάρουμε τη νίκη, όταν στο 92′ οι αντίπαλοί μας έβγαλαν τη μπάλα πάνω στη γραμμή στην κεφαλιά του Γκμπενιόν.

Πήραμε έναν βαθμό σε μία δύσκολη έδρα, εμείς σαν Ηρακλής αγωνιζόμαστε πάντα για τη νίκη, αλλά πιστεύω ότι όπως πήγε το παιχνίδι σήμερα (σ.σ. χθες) με αυτή τη διαιτησία που είχαμε, και με το τέρμα των γηπεδούχων να έρχεται μετά από λανθασμένη υπόδειξη, θεωρώ ότι ήταν μία μεγάλη προσπάθεια της ομάδας μας και συνεχίζουμε.

Εύχομαι στους φιλάθλους του Ηρακλής και σε όλο τον κόσμο Καλό Πάσχα. Απομένουν ακόμη 3 “τελικοί” για εμάς, και πιστεύω ότι σε όλα τα παιχνίδια, όπως και σήμερα, θα τα δώσουμε όλα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι παραμείναμε αήττητοι για 7ο συνεχόμενο παιχνίδι, κάτι που είναι πολύ σημαντικό, καθώς όλοι οι παίκτες μας έχουν καταλάβει ότι ο Ηρακλής σ’ αυτή την κατηγορία, το μόνο που έχει να κάνει είναι να κερδίζει! Για άλλη μία φορά να δώσω συγχαρητήρια στον κόσμο μας που μας ακολουθεί πιστά όπου κι αν παίζουμε!».

Συλλυπητήρια ανακοίνωση

Παράλληλα, ο «Γηραιός» εξέδωσε την παρακάτω συλλυπητήρια ανακοίνωση προς τον προπονητή, Σούλη Παπαδόπουλο, που πενθεί για την απώλεια του πρώτου ξαδέρφου του. Αναλυτικά το μήνυμα της ΠΑΕ: «Ημέρα πένθους η σημερινή για τον προπονητή της ομάδας μας, Σούλη Παπαδόπουλο, καθώς στις 8:30 το πρωί έφυγε από τη ζωή ο αγαπημένος πρώτος του ξάδερφος, σε ηλικία 65 ετών, χτυπημένος από την επάρατη νόσο και ο οποίος έδινε άνιση μάχη το τελευταίο διάστημα. Μάλιστα, αυτό ήταν το δεύτερο χτύπημα της μοίρας για τον “κυανόλευκο” κόουτς, αφού στις 29 Απριλίου του 2009, έχασε τον 38χρονο αδερφό του σε τροχαίο δυστύχημα. Ο Σούλης Παπαδόπουλος, συντετριμμένος από την τραγική είδηση του θανάτου του ξαδέρφου του Δημήτρη, θα αναχωρήσει το απόγευμα για την Αθήνα για να αποχαιρετήσει τον άνθρωπο τον οποίο θεωρούσε σαν αδερφό του.

Αναλυτικά η ανακοίνωση της ΠΑΕ:
«Το Δ.Σ της ΠΑΕ Π.Ο.Τ ΗΡΑΚΛΗΣ με βαθιά οδύνη έμαθε τα δυσάρεστα νέα και εκφράζει τα θερμά του συλλυπητήρια στον προπονητή της ομάδας μας, Σούλη Παπαδόπουλο για τον χαμό του εξαδέλφου του, Δημήτρη, ο οποίος έχασε τελικά τη μάχη που έδινε όλο το προηγούμενο διάστημα. Σύσσωμη η Διοίκηση της ΠΑΕ, όσο και όλη η “κυανόλευκη” οικογένεια, βρισκόμαστε στο πλευρό του προπονητή μας, στις δύσκολες αυτές στιγμές που βιώνει η οικογένειά του και του ευχόμαστε δύναμη και κουράγιο σ’ αυτή την μεγάλη του απώλεια.
Κόουτς, συλλυπητήρια. ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΦΥΓΑΝ ΝΩΡΙΣ…».