Φωτογραφία: Intime

Superleague 2

Ιωνικός – Athens Kallithea 0-2: Διπλό ανόδου με… σόου Λουκίνα (vids)

29.04.24 | 17:56

Σε ένα ματς με μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον, η Athens Kallithea κατάφερε να πάρει τη νίκη μέσα στη Νίκαια κόντρα στον Ιωνικό με 2-0 χάρη σε γκολ του Γιάννη Λουκίνα και πλέον έχει ξεκάθαρο προβάδισμα στη μάχη του τίτλου κόντρα στα Χανιά.

Η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη με το σημερινό τρίποντο έφτασε τους 37 βαθμούς είναι στο +6 από τη δεύτερη θέση, ενώ από την άλλη σήμερα μπήκε «ταφόπλακα» στις όποιες ελπίδες είχε η ομάδα του Δημήτρη Σπανού για την κατάκτηση του τίτλου, καθώς, πλέον, είναι δέκα βαθμούς πίσω από την Καλλιθέα.

Η αποβολή του Ιωνικού έφερε το προβάδισμα της Καλλιθέας

Το ματς ξεκίνησε χωρίς πολλές φάσεις για καμία από τις δύο ομάδες, με τους φιλοξενούμενους να έχουν, ωστόσο, τη κατοχή της μπάλας και να προσπαθούν να φτάσουν μέχρι τα καρέ του Γκέλιου αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Στα τελευταία 15 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, οι παίκτες του Αλέκου Βοσνιάδη ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποιες καλές ευκαιρίες, όπως αυτή με τον Μαρότα στο 38′, με τη κεφαλιά του Ιταλού να περνά άουτ.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Ιωνικός έμεινε με δέκα παίκτες καθώς ο Τασουλής αντίκρυσε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Βασιλόγιαννη, κάνοντας το έργο της ομάδας του Δημήτρη Σπανού ακόμη πιο δύσκολο.

Στο τέλος του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 45′, από λάθος πάσα του Ζάχαβι προς τον Γκέλιο, ο Λουκίνας βρήκε την ευκαιρία να πιέσει και να «αναγκάσει» τους παίκτες του Ιωνικού και σε άλλο λάθος και ο Έλληνας επιθετικός με δεύτερη ευκαιρία έκανε το 1-0 σε κενό τέρμα.

Προσπάθησαν οι γηπεδούχοι αλλά ο Λουκίνας δεν είχε πει τη τελευταία του λέξη

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε πολύ καλά για την Καλλιθέα, έχοντας δύο φάσεις στα πρώτα λεπτά με ένα σουτ του Λουκίνα και άλλο ένα λίγα λεπτά αργότερα με τον Ντεμέτριους το οποίο σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Γκέλιου.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν για να βρουν δεύτερο γκολ που θα τους «κλείδωνε» τη νίκη και τους τρεις βαθμούς, με τους γηπεδούχους να έχουν χάσει πολλά μέτρα στο γήπεδο, όπως ήταν λογικό μετά την αποβολή.

Στο 68′ ο Λουκίνας είχε ακόμη μία καλή ευκαιρία μετά από σέντρα του Ουές αλλά η κεφαλιά του σταμάτησε στον τερματοφύλακα του Ιωνικού.

Στο 74′ ήρθε η μεγαλύτερη ευκαιρία του Ιωνικού στην κόντρα, με το πλασέ του Γιακουμάκη από πλάγια θέση να περνά λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κότσαρη. Περίπου ένα δεκάλεπτο αργότερα, ο ίδιος παίκτης είχε ακόμη μία μεγάλη ευκαιρία, με τον Κότσαρη αυτή τη φορά να «αναγκάζεται» να στείλει τη μπάλα σε κόρνερ.

Στα τελευταία λεπτά του ματς ο Γιάννης Λουκίνας, μετά από ωραία προσπάθεια και πάσα του Μουτίνιο, έκανε το 2-0 με δυνατό σουτ και κάπως έτσι χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Ιωνικός – Athens Kallithea 0-2

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Γκέλιος, Τασουλής, Πογοσιάν (80′ Γουακάσο), Σαλίνας, Γιακουμάκης, Γκίνη (46′ Σερπέζης), Ιωαννίδης (71′ Λινάρδος), Ούγκο Σόουζα, Μπορτναγκαράι, Δρίτσας, Ζάχαβι (46′ Οικονομόπουλος).

Athens Kallithea (Αλέκος Βοσνιάδης): Κότσαρης, Μεχίας, Τσιβελεκίδης (33′ Μαρότα), Καινούργιος (46′ Μανθάτης), Ουές, Ματίγια, Νταμιάν Σίλβα, Μουστακόπουλος (66′ Τόρρες), Ντεμέτριους (66′ Μουτίνιο), Κυνηγόπουλος (17′ Βασιλόγιαννης), Λουκίνας.