Φωτογραφία: Intime

Superleague 2

Μακεδονικός – ΑΕΚ Β’ 1-2: Έκανε σεφτέ στα playoffs η Ένωση

10.05.24 | 17:03

Σε ένα ματς χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον, ο Μακεδονικός υποδέχτηκε την ΑΕΚ Β’ για την 8η αγωνιστική των playoffs του Α’ ομίλου της Superleague 2, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη με σκορ 2-1 χάρη σε γκολ των Τιεΐ και Πανερά, ενώ για τους γηπεδούχους ισοφάρισε ο Σιμόνι.

Με αυτή τη νίκη η Ένωση έφτασε τους 21 βαθμούς, όσους έχει και ο Μακεδονικός, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται στις δύο τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας των playoffs. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της ΑΕΚ Β’ στο φετινό μίνι πρωτάθλημα, ενώ παράλληλα έσπασε και ένα σερί τριών αγώνων ανάμεσα στις δύο ομάδες όπου τα ματς έληξαν ισόπαλα.

Αποφασισμένη η Ένωση στο πρώτο μέρος

Το ματς ξεκίνησε με χαμηλό ρυθμό και από τις δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά, με του ποδοσφαιριστές του Νίκου Κούστα, ωστόσο, να καταφέρνουν στη συμπλήρωση ενός τέταρτου να βρουν ένα γκολ που τους έβαλε μπροστά στο σκορ. Ο Μαχαίρας γύρισε τη μπάλα μέσα στη περιοχή και ο Τιεΐ με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0.

Το προβάδισμα της Ένωσης δεν κράτησε για πολύ βέβαια, καθώς στο 26′ ο Μακεδονικός κέρδισε πέναλτι, με τον Σιμόνι να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να ευστοχεί για το 1-1.

Το ισόπαλο σκορ έμεινε για το επόμενο διάστημα του παιχνιδιού, με την ΑΕΚ Β’ να προσπαθεί να πάρει εκ νέου το προβάδισμα, κάτι που τελικά κατάφερε στο 40′ με ωραίο σουτ του Πανερά εκτός περιοχής, κάνοντας το 2-1 το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Φάσεις με το… σταγονόμετρο

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχαμε πολλές φάσεις για καμία από τις δύο ομάδες, με την Ένωση να ελέγχει το ματς και τον ρυθμό του, κρατώντας τη νίκη και τους τρεις βαθμούς στα «χέρια» της.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού στο τελευταίο 20λεπτο έπεσε ακόμη περισσότερο, λόγω και των αλλαγών από τους δύο προπονητές, και δεν είδαμε σημαντικές ευκαιρίες σε καμίας ομάδας τα καρέ.

Μακεδονικός – ΑΕΚ Β’ 1-2

Μακεδονικός (Στέλιος Μαλεζάς): Περντρέου, Γρομητσάρης, Μπουκουβάλας, Περέιρα, Λυμπεράκης, Τσιλιγγίρης, Παναγιωτούδης, Ραμίρες, Μάρτιν, Ζαφειράκης, Σιμόνι

ΑΕΚ Β (Νίκος Κούστας): Αγγελόπουλος, Κοσίδης, Χρυσόπουλος Ι, Ραντόνια, Παυλίδης, Λέλεκας, Χριστόπουλος Α, Πανεράς, Μαχαίρας, Τιεΐ Ζαν Πιερ