Credits: Χ/ Manchester United

Αγγλία

Κόβεντρι – Μάντσεστερ Γ. 3-3 (2-4 πεν.): Υπόθεση του Μάντσεστερ ο τελικός Κυπέλλου Αγγλίας

21.04.24 | 20:29

Υπόθεση… του Μάντσεστερ, έστω και με άκρως δραματικό τρόπο, θα είναι ο εφετινός τελικός του Κυπέλλου Αγγλίας, που είναι προγραμματισμένος να διεξαχθεί στο Γουέμπλεϊ στις 25 Μαΐου.

Το Σάββατο (20/4) η Σίτι έγινε η πρώτη που έκλεισε θέση για τον καταληκτικό αγώνα με το 1-0 επί της Τσέλσι και σήμερα (21/4) ήταν η σειρά της Γιουνάιτεντ να κάνει τα εύκολα δύσκολα, αλλά τελικά γλίτωσε από ένα ιστορικό κάζο, παίρνοντας το δεύτερο «εισιτήριο» με 4-2 στη διαδικασία των πέναλτι επί της Κόβεντρι (ο κανονικός αγώνας και η παράταση τελείωσαν 3-3!).

Μπλακ άουτ της Γιουνάιτεντ μετά το 3-0

Από τη στιγμή που έγινε γνωστό το ζευγάρι, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Κόβεντρι, αυτόματα η λέξη φαβορί μπήκε δίπλα στους «κόκκινους διαβόλους».

Η ομάδα του Τεν Χαγκ ως ένα βαθμό αυτό το επιβεβαίωσε, καθώς προηγήθηκε 3-0 στο 58′  με τα γκολ των ΜακΤόμινέι (23′), Μαγκουάιρ (45’+1) και Φερνάντες δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα.

Δείτε τα γκολ των ΜακΤομινέϊ και Χάρι Μαγκουάιρ με τα οποία οι «μπέμπηδες» προηγήθηκαν με 2-0:

Οι παίκτες της Γιουνάιτεντ μετά το τρίτο γκολ κατέβασαν ταχύτητα, θεωρώντας ότι το ματς είχε τελειώσει. Και το πλήρωσαν! Μη έχοντας τίποτα απολύτως να χάσει η ομάδα της Championship μείωσε στο 71′  με τον Σιμς και οκτώ λεπτά με τον Ο’ Χερ «έβαλε φωτιά» στο παιχνίδι.

Η ολική επιστροφή της ήρθε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ράιτ να εκτελεί το πέναλτι και να γράφει το 3-3, στέλνοντας το ματς στην παράταση κι αναγκάζοντας τον Τεν Χαγκ και τους ποδσφαιριστές του… να κοιτιούνται .

Δύο δοκάρια και ακυρωθέν γκολ

«Ροντέο» έγινε ο δεύτερος ημιτελικός του FA Cup στην ημίωρη παράταση, με την Γιουνάιτεντ να έχει πρώτη δοκάρι στο σουτ του Φερνάντες και την Κόβεντρι ν΄ απαντά στο δεύτερο ημίχρονο του έξτρα ημιώρου με τον Σιμς.

Στις καθυστερήσεις ο Τορπ πέτυχε γκολ για την Κόβεντρι, αλλά ο Ράιτ ήταν σε θέση οφσάιντ όπως έδειξε το VAR κι έτσι δεν έγινε το 4-3.

Ρεκόρ η Γιουνάιτεντ

Να σημειωθεί ότι η Γιουνάιτεντ έπαιξε για 32η φορά σε ημιτελικό FA Cup, φτάνοντας στον τελικό για 22η φορά στην Ιστορία της, αριθμός που θα αποτελεί ρεκόρ, ξεπερνώντας την Άρσεβναλ που έχει 21 παρουσίες.

Από την πλευρά της, η Κόβεντρι παίζει μόλις για δεύτερη φορά στην ιστορία της σε ημιτελικό Κυπέλλου Αγγλίας, έχοντας νικήσει τη Λιντς τη σεζόν 1986-87, καθ’ οδόν προς την κατάκτηση του τροπαίου, επικρατώντας στον τελικό της Τότεναμ με 3-2 στην παράταση.