Credits: Χ/ Manchester City

Αγγλία

Μάντσεστερ Σίτι – Γουλβς 5-1: «Διαστημικός» Χάαλαντ και… φωτιά στην κορυφή

04.05.24 | 21:45

Η Μάντσεστερ Σίτι με τον Έρλινγκ Χάαλαντ να κάνει πάρτι απέναντι στην άμυνα της Γουλβς με 4 τέρματα, επικράτησε με 5-1 των «λύκων» και μείωσε τη διαφορά στον έναν βαθμό από την πρωτοπόρο Άρσεναλ που έχει παιχνίδι περισσότερο.

Οι «πολίτες» μπήκαν από το ξεκίνημα δυνατά στο ματς και στο 12′ μετά από ανατροπή στον Ρόδρι, ο Χάαλαντ άνοιξε το σκορ για τη Σίτι. Στο 35′, μετά από ασίστ του Ρόδρι, ο Χάαλαντ με κεφαλιά έκανε το 2-0, ενώ πριν κλείσει το ημίχρονο ο Νορβηγός κέρδισε πέναλτι, το εκτέλεσε και έκανε το 3-0.

Στο δεύτερο μέρος η Γουλβς μείωσε με τον Χουάνγκ στο 53′ μετά από λάθος του Έντερσον, όμως ο Χάλαντ με το τέταρτο προσωπικό του γκολ στο αμέσως επόμενο λεπτό ουσιαστικά έσβησε τις ελπίδες.

Στο 85′ ο Άλβαρες που είχε περάσει ως αλλαγή, έκανε το 5-1 με ωραίο πλασέ εντός περιοχής και διαμόρφωσε το τελικό 5-1, με τη Σίτι να φτάνει τους 82 βαθμούς έναντι 83 της Άρσεναλ με παιχνίδι λιγότερο.