Φωτογραφία: Eurokinissi

Παναθηναϊκός

Ο Ιωαννίδης ήταν «διαβασμένος» για την πίεση στον Μουκουντί

04.04.24 | 22:15

Ο μεγάλος πρωταγωνιστής της χθεσινής νίκης – ανατροπής του Παναθηναϊκού επί της ΑΕΚ δεν ήταν άλλος από τον Φώτη Ιωαννίδη. Με μια εξωπραγματική εμφάνιση, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, ο 24χρονος άσος ήταν αυτός που οδήγησε το «τριφύλλι» στο επιθυμητό αποτέλεσμα και με τις ενέργειές του έβαλε… φωτιά στη Λεωφόρο.

Ο επιθετικός των «πράσινων» πραγματοποίησε μια από τις κορυφαίες του εμφανίσεις τη φετινή σεζόν, κάνοντας «σμπαράλια» την αντίπαλη άμυνα. Σκόραρε, απ’ αυτόν άρχισε η φάση του πρώτου γκολ, είχε την πάσα για το δοκάρι του Μπερνάρ και έχασε άλλες δυο σημαντικές ευκαιρίες στην επανάληψη. Έτρεχε ασταμάτητα, βοηθούσε στην κυκλοφορία της ομάδας και αμυνόταν όποτε χρειαζόταν, βγάζοντας, μάλιστα, αρκετό πάθος στις μονομαχίες του. Κοινώς, ο Ιωαννίδης τα έκανε όλα στο χθεσινό ντέρμπι.

Μελετημένη… πίεση

Κάτι που είδαμε αρκετές φορές χθες και φάνηκε κομβικό για το αποτέλεσμα του παιχνιδιού, ήταν η πίεση του Ιωαννίδη στα στόπερ της Ένωσης και κυρίως στο Μουκουντί. Κλέψιμο στη φάση του πρώτου τέρμα για να βγει από δεξιά ο φορ του Παναθηναϊκού, να πλασάρει στα πόδια του Αθανασιάδη και στην πορεία της φάσης να μπει το γκολ ισοφάρισης από τον Μπακασέτα.

Λυσσασμένη πίεση δυο λεπτά αργότερα πάνω στον ίδιο παίκτη από τον Ιωαννίδη, ξανά κλέψιμο και άψογο «σκαφτό» πλασέ για το 2-1 μέσα σε αποθέωση.

Τα παραπάνω δε βγήκαν τυχαία στο χορτάρι. Πέρα από τη δεδομένη ικανότητα του Ιωαννίδη στο κομμάτι του πρέσινγκ και τα πολλά τρεξίματα που κάνει πάνω στην αντίπαλη άμυνα, τα πάντα είχαν αναλυθεί. Ο Ιωαννίδης ήταν «διαβασμένος» για τέτοιου τύπου κατάσταση κόντρα στην ΑΕΚ.

Ο 24χρονος είχε μελετήσει και είχε εντολή να πιέζει ψηλά την άμυνα, αλλά πολύ περισσότερο όταν η μπάλα πηγαίνει στον Μουκουντί. Κι αυτό γιατί σε σχέση με τον Βίντα, ο Καμερουνέζος δεν είναι τόσο καλός χειριστής της μπάλας και αν πιεστεί (ιδιαίτερα από έναν παίκτη με σωματότυπο όπως ο Ιωαννίδης), μπορεί να κάνει το λάθος.

Έτσι κι έγινε. Ο Ιωαννίδης εφάρμοσε στο χορτάρι τα όσα είχαν «διαβαστεί» και η συνέχεια είναι γνωστή…