ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β'-ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΡΟΔΟΥ Φωτογραφία: Eurokinissi

Superleague 2

Ολυμπιακός Β’ – Διαγόρας Ρόδου 1-1: Με την πλάτη στον τοίχο στην υπόθεση της παραμονής

20.04.24 | 17:03

Ισόπαλος ήρθε ο Ολυμπιακός Β’ που υποδέχθηκε τον Διαγόρα Ρόδου για την 6η αγωνιστική των playouts και έχασε έδαφος στην προσπάθειά του για παραμονή στην Super League 2.

Οι «ερυθρόλευκοι» αν και ήταν ανώτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, σπατάλησαν αρκετές ευκαιρίες και δεν κατάφεραν να πάρουν την νίκη (1-1, Μπα 68′ – Μανιάς 60′) που θα ισοδυναμούσε με τεράστια βαθμολογική «ανάσα».

Η ομάδα του Αριέλ Ιμπαγάσα με αυτήν την ισοπαλία παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με 16 βαθμούς, ενώ ο Διαγόρας Ρόδου φιγουράρει στην κορυφή των playouts του Β’ Ομίλου με 26 βαθμούς.

Μονόλογος του Ολυμπιακού Β’ το πρώτο μέρος

Παράσταση για έναν ρόλο ήταν το πρώτο ημίχρονο του Ολυμπιακού Β’ με τον Διαγόρα Ρόδου. Οι «ερυθρόλευκοι» πίεζαν από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, χωρίς να καταφέρουν όμως να παραβιάσουν την εστία του Λαδά.

Συγκεκριμένα, μόλις στο 5ο λεπτό η κεφαλιά του Αποστολόπουλου έπειτα από φάουλ του Σαπουντζή πέρασε λίγο άουτ, ενώ ο ίδιος ο Σαπουντζής από δημιουργός έγινε εκτελεστής στο 31′, κάνοντας ένα πολύ καλό σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να περνάει πάλι ελάχιστα άουτ.

Ενδεικτικό της κυριαρχίας των Πειραιωτών είναι και το γεγονός πως κέρδισαν 7 κόρνερ, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να εκμεταλλευτούν κάποιο από αυτά. Ο Διαγόρας δεν κατάφερε να πλησιάσει κοντά στην εστία του Παπαδούδη και ως αποτέλεσμα τελείωσε το πρώτο μέρος χωρίς τελική προσπάθεια.

Γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα για τον Διαγόρα

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε όπως τελείως το πρώτο. Με τον Ολυμπιακό Β’ να πιέζει συνεχώς, να κερδίζει κόρνερ, αλλά να μην μπορεί να μετουσιώσει σε γκολ τις ευκαιρίες του.

Αντιθέτως, κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Διαγόρας εκμεταλλεύτηκε την πρώτη ευκαιρία που του παρουσιάστηκε και άνοιξε το σκορ στο 60′. Ο πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων, ο Μιχάλης Μανιάς, βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή των «ερυθρολεύκων» και πλάσαρε εύστοχα για το 1-0.

Ωστόσο οι Ροδίτες δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους για πολύ ώρα. Συγκεκριμένα, στο 68′ η ομάδα του Αριέλ Ιμπαγάσα κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Δημητρίου στον Βλαχομήτρο, ο Μπα ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε κάνοντας το 1-1.

Ο Ολυμπιακός Β’ στο 83ο λεπτό έκανε το 2-1, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Σαπουντζή, ο Αποστολόπουλος έστρωσε με το κεφάλι στον Μπα, ο οποίος πλάσαρε από κοντά αλλά ήταν εκτεθειμένος.

Το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα και ο Ολυμπιακός Β’ έχασε μια μεγάλη ευκαιρία για να απομακρυνθεί από την τελευταία θέση της βαθμολογίας. Είναι στο -3 από την επικίνδυνη ζώνη και την 3η θέση που βρίσκεται ο Παναθηναϊκός Β’, ο οποίος μάλιστα έχει και ματς λιγότερο.

Ολυμπιακός Β’ – Διαγόρας Ρόδου

Ολυμπιακός Β’ (Α. Ιμπαγάσα): Παπαδούδης, Μπα, Λάιντνερ, Βλαχομήτρος, Μπαγκαλιάνης, Σγουρός, Αποστολόπουλος, Κατσουλίδης, Σαπουντζής, Πινακάς, Αργυρίου.

Διαγόρας (Ντόστανιτς): Λαδάς, Αρίας, Νικολής, Δημητρίου, Δημόπουλος, Παπατόλιος, Μασούρας, Λούκιτς, Βολάκης, Λεσάι, Μανιάς.