Monobala creative team: Foivos Mouratidis

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ BETSSON

Παναθηναϊκός: Η πορεία ως τον τελικό και η τελευταία ευκαιρία (vids)

23.05.24 | 09:01

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να τερμάτισε στην 4η θέση της Stoiximan Super League, ωστόσο έχει ακόμα μία ευκαιρία για έξοδο στην Ευρώπη μέσω της κατάκτησης του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson.

Οι «πράσινοι» πραγματοποίησαν εξαιρετική πορεία μέχρι να φτάσουν στον μεγάλο τελικό, όπου θα αντιμετωπίσουν τον Άρη (25/5, 20:30).

Το «τριφύλλι» τα… χρειάστηκε, όμως κατάφερε να αποκλείσει κατά σειρά τους Ολυμπιακό, Ατρόμητο και ΠΑΟΚ κι έκλεισε θέση στο Πανθεσσαλικό Στάδιο με αρκετά περιπετειώδη τρόπο.

Σωτήρας ο Λοντίγκιν στο ντέρμπι «αιωνίων»

Η κληρωτίδα είχε… κέφια και στην 4η φάση της διοργάνωσης έφερε αντιμέτωπους σε διπλούς αγώνες τον Παναθηναϊκό με τον Ολυμπιακό.

Οι «πράσινοι» βρέθηκαν λίγο πριν από τη λήξη του ημιχρόνου του πρώτου ματς πίσω στο σκορ χάρη σε γκολ του πρώην παίκτη τους, Σωτήρη Αλεξανδρόπουλου στο 45’.

Το «τριφύλλι» πίεσε για την ισοφάριση και στο 65’ ο Φώτης Ιωαννίδης διαμόρφωσε το τελικό 1-1, αφήνοντας «ανοιχτούς λογαριασμούς» για τη ρεβάνς του Φαλήρου.

Εκεί «ερυθρόλευκοι» και «πράσινοι» αλληλοεξουδετερώθηκαν με την κανονική διάρκεια και την παράταση να ολοκληρώνονται χωρίς σκορ.

Η πρόκριση κρίθηκε στη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι κι εκεί που φαινόταν ότι οι Πειραιώτες μπορεί να έπαιρναν το εισιτήριο για τα προημιτελικά ανέλαβε δράση ο Γιούρι Λοντίγκιν.

Ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού με μια απόκρουση οδήγησε την ομάδα του στην επόμενη φάση (7-6 η διαδικασία των πέναλτι).

Ανατροπή ημιτελικών με ήρωα τον Μλαντένοβιτς

Επόμενος αντίπαλος για το «τριφύλλι» ήταν ο Ατρόμητος, με το μυαλό όλων να πηγαίνει σε μία φαινομενικά και στα χαρτιά εύκολη πρόκριση στα ημιτελικά.

Οι Περιστεριώτες όμως απέδειξαν το αντίθετο, κυρίως στην πρώτη αναμέτρηση της Λεωφόρου (24/1). Μπορεί οι «πράσινοι» να προηγήθηκαν μόλις στο 11’ χάρη σε τέρμα του Αϊτόρ, όμως η ομάδα των δυτικών προαστίων έκανε την απόλυτη ανατροπή!

Αρχικά ο Αντζιέλσκι στο 25’ έφερε το ματς στα ίσα, ενώ στο 42’ ο Γιουμπιτάνα διαμόρφωσε το τελικό 2-1, παρά την «ασφυκτική» πίεση του Παναθηναϊκού!

Μία εβδομάδα αργότερα η σειρά των προημιτελικών μεταφέρθηκε στο Περιστέρι, με το «τριφύλλι» να παίζει κυριαρχικό ποδόσφαιρο και να μην απειλείται σχεδόν σε κανένα σημείο του αγώνα από τον Ατρόμητο.

Ο Πέρεθ στο 35’ έβαλε μπροστά στο σκορ τον Παναθηναϊκό κι «αναπτέρωσε» τις ελπίδες για πρόκριση.

Μάλιστα εκεί που όλα έδειχναν ότι οι «πράσινοι» θα αγωνιστούν σε δεύτερη φάση στην παράταση ο Μλαντένοβιτς σαν από μηχανής Θεός στο 90’+5’ έδωσε την τεράστια νίκη στην ομάδα του και παράλληλα την πρόκριση με συνολικό σκορ 3-2!

Λημνιός και Ντραγκόφσκι έστειλαν τον Παναθηναϊκό στον τελικό

Ακόμα ένα ντέρμπι χρειάστηκε να δώσουν οι ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού, προκειμένου να πάρουν την πολυπόθητη πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson.

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στον δρόμο των «πράσινων», με το «τριφύλλι» να παίρνει σπουδαία νίκη στην Τούμπα με 1-0. Ο Σπόραρ στο 53’ έδωσε προβάδισμα τελικού, με τη ρεβάνς στη Λεωφόρο να εξελίσσεται σε ματς για… γερά νεύρα!

Στις 21 Φεβρουαρίου όσοι βρέθηκαν στο «Απόστολος Νικολαΐδης» για τη ρεβάνς των δύο ομάδων ούτε που θα περίμεναν ότι θα είχαν τόσο διαφορετικά συναισθήματα μέσα σε λίγα λεπτά!

Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς με γκολ στο 72’ έπειτα από ασίστ του Γιόνι Ότο έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί ο ΠΑΟΚ πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον Κετζιόρα στο 105’, με τους Θεσσαλονικείς να κρατούν «γερά» την πρόκριση στον τελικό στα χέρια τους.

Η ψυχή των παικτών του Παναθηναϊκού όμως «μίλησε» και πάλι στο τέλος, με τον Λημνιό στην τελευταία φάση του αγώνα (120’+9’) να στέλνει το παιχνίδι στα πέναλτι με το σκορ στο 2-1 υπέρ των «ασπρόμαυρων»!

Εκεί ανέλαβε δράση ο έτερος τερματοφύλακας του «τριφυλλιού», Μπαρτλομιέι Ντραγκόφσκι.

Ο Πολωνός πορτιέρε απέκρουσε 3 πέναλτι και παρά το γεγονός ότι οι «ασπρόμαυροι» βρέθηκαν μια… ανάσα από τον τελικό, ήταν εκείνος που «χαμογέλασε» τελευταίος με τα πέναλτι να τελειώνουν 6-5 υπέρ του «τριφυλλιού».

Κάπως έτσι το σύνολο του Χρήστου Κόντη βρέθηκε στον τελικό του Πανθεσσαλικού, όπου θα αντιμετωπίσει τον Άρη με φόντο ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.